X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İlk su KKTC'ye ulaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İlk su KKTC'ye ulaştı

  • Giriş Tarihi: 10.10.2015 10:14
İlk su KKTC'ye ulaştı
İlk su KKTC'ye ulaştı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen Türkiye ve KKTC’yi denizin altından bağlayan Asrın Projesi’nde ilk su adaya ulaştı. KKTC Su Temini Projesi kapsamında deniz geçişi isale hattına su verilmeye başlandı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen Türkiye ve KKTC'yi denizin altından bağlayan Asrın Projesi'nde ilk su adaya ulaştı. KKTC Su Temini Projesi kapsamında deniz geçişi isale hattına su verilmeye başlandı.

KKTC İçmesuyu Temini Projesi'nde uygulanacak olan deniz geçişinin Dünya'da bir ilk olduğunu ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "KKTC İçmesuyu Temini Projesi çerçevesinde Dünya'da ilk kez uygulanan ve son parçanın yerleştirilmesi ile tamamlanan deniz geçişi 80 kilometre 151 metre uzunluğunda, deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte ve askıda geçiyor.

Deniz geçişi bin 600 milimetre çapındaki, yüksek yoğunluklu polietilen boru hattından oluşuyor. Proje kapsamında Anamur - Alaköprü Barajı'ndan alınan su, Anamuryum Dengeleme Deposuna getirilerek, Anamuryum Dengeleme Deposu'ndan kontrollü bir şekilde Deniz Geçişi İsale Hattı'na verilmeye başlandı ve adaya su ulaştı" dedi.

DENİZ SUYU CAZİBELİ OLARAK TAHLİYE OLMAYA BAŞLADI

Türkiye ve KKTC'yi denizin 250 metre altında askıda kurulacak 80 kilometre uzunluğundaki boru hattı ile birbirine bağlayan KKTC Su Temin Projesi'nde Alaköprü Barajı'ndan alınan suyun Deniz Geçişi İsale Hattı'na verilmesiyle deniz geçişi borularının montajı sırasında boruya alınan deniz suyu cazibeli olarak tahliye olmaya başladı.

Projeyi sıra dışı ve asrın projesi olarak nitelendiren Veysel Eroğlu, "İçme suyu arıtma tesisi ve dağıtım hatları dahil maliyeti 1,255 milyar TL olan bu proje ile adaya su verilmeye başlandı" dedi.

KKTC'NİN SU SIKINTISI BİTİYOR

YILLIK 75 MİLYON METREKÜP SU AKTARILACAK

Proje ile KKTC'nin uzun vadeli su ihtiyacının karşılanacağını ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Anamur Dragon Çayı üzerinde tesis edilen Alaköprü Barajı'ndan alınacak yıllık 75 milyon m3 suyun, Akdeniz'e döşenecek boru hattı vasıtasıyla KKTC tarafında Girne yakınlarında inşa edilen Geçitköy Barajına aktarılacağını ve KKTC'nin istifadesine sunulacağını belirtti.

Böylece uzun yıllardır su yetersizliği ve su kalitesindeki kötüleşme sebebiyle sıkıntı yaşayan ada halkının uzun vadeli su ihtiyacı karşılanmış olacak

TOROSLAR'IN SUYU KIBRIS'A CAN VERECEK

kalan karakter 1000

Vatandas Vatandas

Bu guzel haberi terror karartiyor, Biz yapmaya calisirken Dusman bozmaya calisiyor, Inadina kalkinma , onu durdurursalar TR yi durduracaklar ama BASRAMAYACAKLAR. biz ak deniz ve butun denizlerimizde SOZ sahibi olmaliyiz, yoksa cokusun baslangici olacak, tipki Osmanli gibi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 10.10.2015 15:48
Vakas Vakas

Bu proje, konu ile ilgili mühendislik branşlarında ayrı bir ders olarak müfredata konulmalıdır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 10.10.2015 14:21
ahmet ahmet

helal olsun yapanlara.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 10.10.2015 14:07
maria maria

Emrediyorum. KKTC varsa Türkiye vardir! KIBRISta yani KKTC de artik su var! Yani o su bütün Rumtarafinin gazindan kiymetli
Fakat asli Rum olan Taharatsiz AKINCI BM de KIBRISI satmaya calisiyor zaten satti da nasil KILIF uydururuma calisiyor
Buna Türkiye seyirci kalamaz! Asli rum olan taharatsiz AKINCININ devre disi birakilmasina emrediyorum
maria

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 10.10.2015 13:33
tufanozturk tufanozturk // ANKARA

hem yavru vatana yardım hemde büyük bir stratejik avantaj hayırlı olsun

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 10.10.2015 12:19

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.