X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 'Rusya ile enerji krizi yaşanmaz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'Rusya ile enerji krizi yaşanmaz'

  • Giriş Tarihi: 18.10.2015
'Rusya ile enerji krizi yaşanmaz'
'Rusya ile enerji krizi yaşanmaz'

Enerjiye yön verenler Rusya ile bir enerji krizi yaşanmayacağını açıkladı. EPDK Başkanı Yılmaz "Rusya da gazı satmak zorunda" derken ELDER Başkanı Özdemir: Sıkıntı yok

Son dönemde Suriye nedeniyle gerilen ilişkiler, "Rusya ile bir enerji krizi yaşanır mı?" sorusunu gündeme getirirken, konunun uzmanları "Yaşanmaz" yanıtını verdi. Konya'da yapılan 6'ncı Türkiye Enerji Zirvesi'nde enerji farklı oturumlarda ele alınarak, hem pratik hem de teorik olarak geleceğe ilişkin düşünce ve planlar dile getirildi. Zirveye katılan isimlerin gündeminde, Rusya ile Türkiye arasında son dönemde Suriye ekseninde gerilen ilişkiler ve bunun enerjideki büyük ortaklığa etkileri de vardı. Toplantılarda iki ülkenin enerjiye yönelik stratejik işbirliğinin devam edeceği ve yaşanan dönemsel krizlerden etkilenmeyeceği görüşleri dile getirildi. SABAH'ın sorularını yanıtlayan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Türkiye'nin enerji konusunda alternatifleri bulunduğunu söyledi. Doğalgaza alternatif olarak sıvılaştırılmış petrol gazı (LNG) gibi seçenekler olduğunu, farklı ülkelerden doğalgaz alımının da devam ettiğini kaydeden Yılmaz, Rusya ile yaşananların siyasi olduğuna dikkat çekti. Başkan Yılmaz, "Hükümetimiz her türlü önlemi alacaktır. Biz de elbirliğiyle gerekeni yapacağız. Ben doğalgaz sıkıntısı yaşayacağımızı düşünmüyorum" dedi.

RUSYA: AMAÇ ESAD'I KORUMAK DEĞİL

GAZINI SATMAK ZORUNDA

Türkiye için enerji kaynaklarının belli olduğunu ve her sektörde bazı sınırlılıklar bulunduğunu ifade eden Yılmaz, "Bir enerji kaynağı yerine başkasını koyabilirsiniz. Eşyanın tabiatı gereği Türkiye'nin her türlü alternatifi mevcut ama ilişkilerin etkilenmemesi gerekir. Rusya'nın da gazını satmaya ihtiyacı var" diye konuştu. Rusya'nın dış ticaretteki gelirinde petrol ve doğalgaz satışının önemli yer tuttuğunu vurgulayan Yılmaz, "Rusya bu gazı kendisine saklayacak değil. Onun da pazara ihtiyacı var. Ama asıl unutulmaması gereken konu, ikili anlaşmaların, imzalanan kontratların uzun vadeli olduğudur. İkili anlaşmalar günlük değil, uzun vadeli yapılıyor. Ben Rusya ile bir kriz yaşayacağımızı düşünmüyorum. İki tarafın da yararına olan anlaşmalar, uzun süreli devam edecektir" dedi.

SEKTÖREL DEĞİL SİYASİ MESELE
Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Başkanı Nihat Özdemir de kriz beklemediğini ifade etti. Enerji krizi yaşanacağı, İstanbul başta olmak üzere Türkiye'nin karanlıkta kalabileceği gibi iddiaların doğru olmadığını ifade eden Özdemir, "Ben öyle bir kriz yaşayacağımıza inanmıyorum. İlave gaz talebimiz olduğuna yönelik haberler çıktı ama konu farklı. İleride yapılacak tesislerde bir kapasite artırımı konusunda Rus tarafının farklı açıklamaları var" dedi. Özdemir, "Öyle olsa bile Türkiye'nin bu sendromunu atlatacağına inanıyorum. Bir kriz olursa biraz sıkıntı yaşarız ama aşarız" diye konuştu. Özdemir, Rusya ile enerji konusunda bir kriz yaşanması ihtimalini gerçekçi bulmadığını da sözlerine ekledi.

kalan karakter 1000

süleyman sevinç süleyman sevinç

SIKINTINYOK ZAM YOK DENİYORSA KESİNLİKLE SIKINTI VARDIR.EVİNİZE SOBA ALIN BUNLARA GÜVENMEYİN.GÜVENİRSENİZ ..... ÜŞÜR

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.10.2015 12:38
Samsunlu Samsunlu

Rusya Çin İran Azerbaycan Kazakistan ticaretimizin ve enerji kaynağımızın büyük çoğunluğunu karşıladığımız blok ülkeler eğer enerjide sıkıntı yaşanırsa. Bizim oralarda bir atasözü var şöyle der. İşte o zaman anan bilmem neresine Mart karı yağar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.10.2015 08:20
MEHMET MEHMET

BİZE ZARAR VERENE ZARAR VERİLMELİ BAŞKA ALTERNATİFLER ÇIKARILIP İLERİDE bu ayı ivanların gazından vaz geçilmeli. Nükleer enerji konusu bir daha düşünülmeli. ilişkiler gözden geçirilmeli. en kısa zamanda güneş ve rüzgara dönülmeli. çöp gibi katı atıklardan enerji üretimine önem verilmeli.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.10.2015 08:15

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.