X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Otomotiv sektöründe 'eş değer parça' dönemi başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Otomotiv sektöründe 'eş değer parça' dönemi başlıyor

  • Giriş Tarihi: 27.10.2015 12:15 Güncelleme Tarihi: 27.10.2015 12:18
Otomotiv sektöründe 'eş değer parça' dönemi başlıyor
Otomotiv sektöründe 'eş değer parça' dönemi başlıyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, yarın 3 firmaya toplam 25 parça için 'eş değer parça uygunluk belgesi' verileceğini belirterek, "Böylece eş değer parça uygulaması fiilen başlamış olacak" dedi.

Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eş değer parça belgelendirmesinin; Hazine Müsteşarlığının koordinasyonunda Türk Standardları Enstitüsü (TSE), Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği, üniversiteler ve diğer paydaşlarla yapılan yaklaşık 3 yıllık çalışma sonucunda hayata geçirildiğini söyledi.Uygulamanın resmi olarak 1 Haziran'da başladığını hatırlatan Işık, belgelendirme yetkisinin 2 yıllığına TSE'ye verildiğini ifade etti.

TSE'nin de o tarihten itibaren çalışmalarını tamamlayarak, başvuru almaya başladığını anlatan Işık, "Yarın 3 firmamıza toplam 25 parça için eş değer parça uygunluk belgesi vereceğiz. Böylece otomotiv sektörü için büyük önem taşıyan eş değer parça uygulaması fiilen başlamış olacak" diye konuştu.

Bakan Işık, söz konusu 25 parçanın motor kaputu, çamurluk gibi kaporta parçaları ile filtreler gibi motor aksamı ve mekanik bazı parçaları kapsadığını bildirdi.

Öte yandan, TSE'de çalışmaların devam ettiğine işaret eden Işık, ilerleyen günlerde belge verilen parça sayısının artacağını kaydetti.

"Poliçe fiyatları düşecek"

Uygulamanın yerli sanayiye, sigorta şirketlerine ve tüketicilere önemli kazançlar sağlayacağına dikkati çeken Işık, bu sayede bir yandan yerli sanayinin destekleneceğini, diğer yandan da ithalatın, dolayısıyla cari açığın azaltılacağını söyledi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, sigorta şirketlerinin olası bir hasarda aracın onarımı için artık orijinal parça yerine aynı özelliklere sahip eş değer parça kullanabileceğini belirterek, böylece sigorta maliyetleri ve poliçe fiyatlarının düşeceğini sözlerine ekledi.

kalan karakter 1000

fvz fvz

araç sahiplerine müjde degil bu araç sahipleri poliçelerine dikkat etmeli özellikle firmaların kendi kasko poliçelerini almalı ki orijinal parça takıalbilsin. eşdeger demekler parça eşdeger olmuyor. toyota da tpypta kasko ford da özel kendi kaskosu gibi poliçeleri almak gerek. bu işten sigorta şirketleri ile yan sanayiciler karlı çıkar. ama son model orijinal araçları olanlar helede lüks otomobilleri olanlar şapa oturacaklar. ucuz poliçe degil kaliteli hizmeti almak önemli. yoksa dışarda 5 tl ye de 50 tl ye de lahmacun var ama aynı kalitede degiller. ikisinin adı da lahmacun ama içine konan her şey unu bile farklı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 27.10.2015 18:17
Duman Duman

Kalite standartları açısından eşdeğerlik sağlanmak kaydı ile özellikle yerli sanayinin gelişimi ve bütçe açığının azaltılması açılarından son derece yararlı bir uygulama.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 27.10.2015 14:38
Golba Golba

Üreticiler orjinal parça kullanırsanız ancak araçtan tam verim alabilirsiniz diyor test edip görmek lazım eş değer parça ne kadar iyi ? aksi halde tüm arabalar şahin muamelesi görebilir :D

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 27.10.2015 21:49

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.