X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Ankara git gel 3 saat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Ankara git gel 3 saat

  • Giriş Tarihi: 31.10.2015
Ankara git gel 3 saat
Ankara git gel 3 saat

İstanbul-Ankara arasını 350 kilometre hızla 1.5 saate düşürecek 'Sürat Hızlı Tren' projesi, AK Parti'nin beyannamesinde yer aldı. Seçimlerden sonra hızlandırılacak proje ile ulaşım alanında yeni bir kapı daha aralanacak

Türkiye mega projeleri sürdürüyor. 13 yılda birçok dev projeyi Türkiye'ye kazandıran AK Parti, son olarak seçim beyannamesine bir büyük proje daha ekledi. Seçim sonrasında İstanbul-Ankara arası yolculuğu 1.5 saate indirecek çok yüksek hızlı tren hattı için çalışmalar bitirilecek. 'Demiryolu otobanı' niteliğindeki hattın uzunluğu 414 kilometre olacak. Ankara Sincan'dan İstanbul Halkalı'ya kadar uzanacak yüksek teknoloji gerektiren hattın yaklaşık 5 milyar dolara mal olacağı ifade ediliyor. Yap-İşlet-Devret modeliyle hayata geçirilecek, dünyanın en hızlı tren akslarından biri olacak 'Sürat Hızlı Tren' projesi, Türkiye'de ulaşım alanında yeni bir kapıyı aralayacak.

DEV PROJELERDEKİ SON DURUM


350 KİLOMETREYE ULAŞACAK

Çift Hat-Elektrikli-Sinyalizasyon sistemiyle hizmet verecek proje için fizibilite çalışmaları tamamlandı. Bu proje; diğer yüksek hızlı tren hatlarından çok daha hızlı olacak. Şu anda hizmet veren Ankara-Eskişehir-İstanbul güzergahlarındaki yüksek hızlı trenlerin maksimum hızı saatte 250 kilometre. Sürat Hızlı Tren projesindeki hız saatte 350 kilometreye ulaşacak. Ulaştırma Bakanlığı Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'nün 2011'in ikinci yarısında çalışmalarına başladığı hattın proje çalışmalarının tamamlandığı öğrenildi. Hat için harita ve zemin etütleriyle ÇED çalışmaları bitti. İlgili kamu kurum ve kuruluşlarının görüşleri alınarak güzergahın gerekli yerlerinde revizyonlar yapıldı.


KAPIKULE'YE BAĞLANACAK

Ayaş'tan Mudurnu Vadisi'ne doğru uzanacak proje, Kocaeli'nden itibaren Kuzey Marmara Otoyolu güzergahını takip edecek. Tren, 3'üncü köprü üzerindeki raylı sistemi kullanarak İstanbul Boğazı'nı aşacak. Son durağı Halkalı olan tren, Kapıkule Sınır Kapısı'na kadar uzanan demiryolu projesiyle entegre edilecek.

kalan karakter 1000

Ahmet Ahmet

Allah iste bu yüzden bu aksam AKP yi tek basina IKTIDAR etsin.Amin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 01.11.2015 16:05
nahit  sazoÄŸlu nahit sazoÄŸlu

her ilimize hızlı trenler yapmalıyız ulaşımda yük taşımacılığı demiryollarına kaydırmalıyız ankara gölbaşı arasına hava ray raylı sistemi yapmalıyız

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 31.10.2015 22:05
hasan hasan

Yapıyorsunuz madem dünyada 700 km\sa hız yapan trenler gündemde onlardan yapın da teknolojiyi takip etmiş olalım. Eskidi bu trenler....

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır3
cevapla 31.10.2015 10:20
TÜRK VATANDAŞI TÜRK VATANDAŞI

çok proje var ama allahım tamamlatmak nasib etsin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 31.10.2015 07:02
Muhsin Muhsin

Dostum,dünyanın en hızlı hatlarından biri olacak diye yazmışsın.Çinde trenler 850 kilometre hızla gidiyor.350 kilometre hıza hız diyorsan Çine git derim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır4
cevapla 31.10.2015 04:50

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.