X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Memur kazanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Memur kazanacak

  • Giriş Tarihi: 15.11.2015
Memur kazanacak
Memur kazanacak

Hükümetin bir süredir üzerinde çalıştığı yeni memur yasanın detayları da belli olmaya başladı. Daha önce TAKVİM'in gündeme getirdiği çalışmada özellikle performans ödüllendiriliyor. 4 a,b,c gibi ayrımlar kaldırılıyor. Görev statüleri de

50 yıllık 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu artık tarih olacak. Bunun yerine yeni yasa gelecek ve memurluk sistemi baştan sona değişecek. Bu konuda bir süredir devam eden çalışmalarda sona yaklaşılıyor. Çalışma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalarda detaylar da belli olmaya başladı. Çalışmalar özellikle memurların ücret ve performansı ile yasadaki ayrımlar üzerinde yoğunlaşıyor. Çalışma eski Bakanı Faruk Çelik de geçtiğimiz günlerde katıldığı bir TV programında 657 sayılı kanunun bir reform sürecine tabi tutulması gerektiği, kamuda çalışanların arasındaki farklılığın ve adaletsizliğin giderilmesi için yeni çalışmalar yapılacağını söylemişti. Yeni kanunun 2017 yılına yetiştirilmesi öngörülüyor. Yasanın yapımında tüm tarafların görüşünün alınması da sağlanacak. TAKVİM'in ulaştığı yeniliklerden bazıları şöyle:

HEMŞİRE MESLEK ÇALIŞANI


Kamu çalışanları için hizmet grupları yeniden belirleniyor. Teknik hizmetler sınıfı, sağlık hizmetleri sınıfı, din hizmetleri sınıfı gibi kavramlar tarihe karışıyor. Bunlar meslek çalışanı adı altında toplanacak. Örneğin hemşire artık meslek çalışanı olacak. Bunların ücretleri iş riski ve görev tanımına göre eşit işe eşit ücret şeklinde yeniden belirlenecek. Memurluk kavramı yerine kamu çalışanı statüsü gelecek. Halen memur, veri hazırlama ve kontrol işletmeni gibi kadrolarda görev yapanlar "büro çalışanı" adı altında toplanacak. Yardımcı hizmetlerde çalışanlar ise "destek hizmetleri çalışanı" diye ayrıma tabi tutulacak.

ASGARİDE ZENGİN VERGİSİ OLMASIN

ENGELLİ ÇALIŞAN SAYISI ARTIYOR


Kamuda engelli çalışma oranı % 3'den % 4'e çıkarılacak . Kamu kuruluşlarında çalışan sayısının yüzde 4'ü engelli olacak. Bu oranın farklı uygulanacağı meslek ve görevler ile kuruluşlar Bakanlar Kurulu'nca kararlaştırılacak.

PERFORMANS ÖDEMESİ

Performansı yüksek memur daha fazla maaş alabilecek. Halen çalışan memurlardan emsallerine göre fazla çalışan personel diğer emselinden fazla maaş alabilecek. Memurun yıllık performans değerlendirme sonuçlarına göre ücreti Maliye Bakanlığı'nca belirlenecek belli bir performans ödeneğinden karşılanacak. Bu ödeme yıl sonunda yapılacak.

ESNEK ÇALIŞMA

Hamileler, engelliler ve Bakanlar Kurulu'nca belirlenecek iş ve hizmetlerdeki memurlar kurum amirinin izni ile esnek çalışabilecek. Çocuğu olan memur istemesi halinde 1 yaşına kadar esnek çalışabilecek.

İZİN SÜRELERİ ARTACAK

Yeni kanun ile artık hafta sonları yıllık izin süresinden sayılmayacak. Böylece izin hesabında iş günü esası getirilecek. Kamu çalışanlarının yıllık izin süresi, SGK'ya prim ödemek suretiyle geçen hizmeti 1 yıldan 10 yıla kadar (on yıl dahil) 20 iş günü, 10 yıldan fazla olanlar için 30 iş günü olacak.

ÖRGÜTE DESTEK VEREN GİDECEK

Terör örgütlerine destek veren memurlar, kolaylıkla disiplin cezasıyla işten atılacak. Bunun dışında devlet memurları ile ilgili ağırlaştırıcı düzenleme olmayacak. Disiplin cezaları yeniden tanımlanacak.

KADRO VE GÖSTERGE GELİYOR

2016 yılında gerçekleşecek bazı yenilikler de şöyle: 1) Kamuda 4/C kavramı bitecek. Maliye Bakanlığı kaynaklarına göre 4/C'liler 4/B'li olacak. 2) Öğretmenin, polisin, uzman erbaşların, astsubayların, genel müdür yardımcılarının, üniversite genel sekreterlerinin ve şube müdürlerinin ek göstergelerinde iyileştirme yapılacak. 3) Üniversite mezunu işçiler öğrenim durumlarına uygun kadrolara geçirilecek. 4) 2016 ve 2017 yılını kapsayan toplu sözleşmede tutanak altına alınan memurların özlük hakları ile ilgili değişiklikler yerine getirilecek.

KPDK TOPLANIYOR

Bu ayın son haftasında Kamu Personel Danışma Kurulu'nun (KPDK) toplanması bekleniyor. Toplu sözleşmede taahhüt altına alınan ve hükümet tarafından verilen sözleri, yerine getirilmesi görüşülecek, 4688 sayılı Kanun çerçevesinde Kamu Personeli Danışma Kurulu'nun Kasım ayında toplanması gerekiyor.

kalan karakter 1000

hakan hakan

memura izinler zaten 10 yila 20 on yil ustu 30 gun.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 15.11.2015 10:59
abc abc

Üniversite mezunu işçiler öğrenim durumlarına uygun kadrolara geçirilecek.

bizim için de bu önemli zaten

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 15.11.2015 10:49
Samsunlu Samsunlu

neyi kazanacak? 2002 Ocak ayı asgari ücret 184 TL altının gramı 12.53 bir aylık 14.72 gram altın alıyor 15.Kasım.2015 asgari ücret 1040 altının gramı 99.81 bir aylık 10.41 gram altın yapıyor.Zarar 4.31 gram altın yani 430 TL o vaat edilen 1300 TL bile zarara kurtarmıyor.Şu gün itibarı ile 2002 yılındaki o 184 TL nin alım gücüne ulaşmak için Asgari ücretin 1469 TL olması gerekir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 15.11.2015 10:15

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.