X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kuzey Irak'tan iki yıla gaz akar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kuzey Irak'tan iki yıla gaz akar

  • Giriş Tarihi: 21.11.2015
Kuzey Irak'tan iki yıla gaz akar
Kuzey Irak'tan iki yıla gaz akar

Kuzey Irak'ta en aktif firmalardan biri olan Genel Energy'nin Başkanı Tony Hayward, iki üç yıl içinde ilk doğalgazın Türkiye'ye akacağını belirterek, "2020'de 20 milyar metreküp doğalgaz Türk piyasasına akacak" dedi

Türkiye'nin enerjide Rusya ve İran'a bağımlılığı açısından hayati öneme sahip Kuzey Irak doğalgazı Atlantik Konseyi Enerji Zirvesi'nde masaya yatırıldı. Bölgede en aktif firmalardan biri olan Genel Enerji'nin Başkanı Tony Hayward, iki yıl içinde gaz akışının başlayacağını belirtti. Hayward, "Bundan iki yıl önce Kürt Hükümeti'nin önemli bir petrol ihracatçısı olacağını söylemiştim. Ama bugün farklı bir şeyden bahsedeceğim. 150 milyar metreküp doğalgaz bulundu. Bölgede toplam 5 trilyon metreküp doğalgazın keşfi olacak. Bu miktar Türkiye'nin 50 yıllık talebini karşılayacak büyüklükte. Kuzey Irak'ın şu anda 300-400 milyar metreküp gazı var. Türkiye'ye ihracatın başlaması ile Rusya ve İran'a bağımlılık azalacak ve Türkiye daha ucuza alım yapabilecek" şeklinde konuştu.

ORTAK ŞİRKET 2016'DA

Bir ortak girişim şirketi kurulacağını belirten Hayward, "Yap-işletdevret modeliyle kurulacak. Finansman kısmı da gaz satışıyla birlikte başlayacak. Uluslararası ortaklardan ve Türklerden aldığımız bir modelle finansman sağlayacağız. 2016'da kurulmasının öngörüyoruz. İlk gaz iki yıl içinde gelecek. 2020'lerin başında 20 milyar metreküp doğalgaz Türk piyasasına akacak. Buradan da Avrupa'ya gidiş olacak" dedi. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Doğal Kaynaklar Bakanı Ashti Hawrami ise gazda üretimin başladığını belirterek "Türkiye ile anlaşmamız, Türk şirketlerinin de iyi niyeti var. Programda 6-12 aylık bir kayma oldu. Birinci bölüm bittikten sonra gaz gelecek" dedi. Hawrami, gazın Türkiye ve Avrupa'ya olan sevkiyatı ile ilgili olarak da "Türkiye'de gerekli altyapı var. Avrupa'daki adreslerle de Türkiye üzerinden buluşturacağız. Gazın tedariki için tüketici bekliyor, gelecek yıl bu zamanlar inşallah bu iş bitmiş olur" diye konuştu.

SAVAŞ MALİYETLİ

Terör nedeniyle mali disiplin sağlayamadıklarını belirten Hawrami, "İlk altı ayda 2 milyar dolar açık vardı. 7 milyar dolara çıktı. 1.4 milyon insanı çalıştırıyoruz ama maaşları ödeyemedik bir süre. Peşmerge'ye de yani terörle savaşanlara da maaş veremedik" açıklamasında bulundu.

kalan karakter 1000

Okur Yazar Okur Yazar

Zeka pırıltısı olan şeytani yatırımlarda ustaca isimler seçilir ve halk bunları kendisinin zanneder. Federal reserve felan gibi..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 21.11.2015 14:35
Müjde Müjde

Müjde üzerine müjde..Daha ne istenir ki...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 21.11.2015 11:22
.Müjde .Müjde

Müjde üzerine müjde...Ama bazıları anlamaz..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 21.11.2015 10:42
mehmet mehmet

ülkem için hayırlısı ne ise öyle olsun.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 21.11.2015 06:27

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.