X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 2 milyar $'lık rezerv bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

2 milyar $'lık rezerv bulundu

  • Giriş Tarihi: 22.11.2015
2 milyar $'lık rezerv bulundu
2 milyar $'lık rezerv bulundu

Türkiye'de arka arkaya altın müjdesi geliyor. Soma'nın ardından bir sevindirici haber de Balıkesir İvrindi'den. İlçede 2 milyar dolarlık altın rezervi bulundu

Türkiye'de arka arkaya çok değerli altın rezervleri bulunmaya başladı. Geçen hafta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Manisa Soma'da 100 tonun üzerinde altın rezervinin bulunduğunu açıkladıktan sonra bir müjdeli haber de Balıkesir İvrindi'ye bağlı Değirmenbaşı Köyü'nden geldi. Nurol Holding'in Maden Teknik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü'nden alınan izinle tamamen yerli mühendislerle gerçekleştirdiği sondaj çalışmasında 50 bin metrekarelik alanda değeri 2 milyar doların üzerinde olan altın ve gümüş rezervi bulundu. İşletme için Balıkesir İl Çevre Müdürlüğü'ne ÇED başvurusunda bulunan şirket yetkilileri, rezervle ilgili bilgi vermekten kaçınırken, köy muhtarı İsmail Keskin, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ile şirket temsilcileri hem bize hem de çevre köylerden gelen vatandaşa çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Çalışmaların sağlık açısından zararının olup olmadığıyla ilgili kaygımız vardı. Ancak bizi ikna ettiler. Sivritepe, Kabaktepe, Çalkaya bölgelerinde yapılan çalışmalarda köyden vatandaşlarımız da bulunuyor" diye konuştu.

EN FAZLA ALTINI OLAN ÜLKELER

YERLİ MÜHENDİSLER KEŞFETTİ

Nurol Holding'e bağlı TÜMAD Madencilik'te çalışan yerli mühendisler tarafından keşfedilen rezerv, Türkiye'de yerli mühendislerin keşfettiği en büyük altın madeni oldu. Edinilen bilgiye göre altın madeninin açık işletmeyle çıkarılması ve dünyadaki en yeni teknoloji ile üretim yapılması öngörülüyor.

KÖYLÜLERE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
800 nüfuslu Değirmanbaşı Köyü'nün Sivritepe, Kabaktepe, Çalkaya bölgelerinde yıllardır yapılan araştırmalarda mutlu sona ulaşıldı. Gizli tutulan rezervlerle ilgili şirket yetkilileri, köylülerle toplantı yaptı. Muhtar İsmail Keskin, "Şirket yetkilileri ve devletimizin temsilcileri, çalışmaların sağlığa zararlı olmadığını, ileri teknolojiyle arama ve tarama işlemleri yaptıklarını ifade ettiler. Söz konusu toplantıyı Balıkesir Valiliği'nden gelen resmi yazıyla yaptık. Köyden bazı vatandaşlar da tarama yapılan alanlarda maaşlı olarak çalışıyor" diye konuştu.

kalan karakter 1000

Yalman Güç Yalman Güç

Her nimet bir külfet karşılığı kazanılır.En basiti yeraltı suyu ile ziraat.Mesela kapalı havza Konya ovasında açılan kuyulardan çekilen su ile yapılaı ziraatle yer altı suyu 25 metredeyke 100 metre civarına düşmüştür.Suraç ovası aynen Konya gibidir.Altın işletmeciliğinin de çevre kirliliği muhakkak olacaktır.Bergama gibi arkasında Alman vakıfları olan vatandaşlar inşallah ortaya çıkmaz.Kimse sana yer altındaki altını külçe yapıp al kullan diye vermez.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 22.11.2015 12:03
YESevi YESevi

inşallah beyni yıkanmış bergama köylüsü çıkmaz oradan

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır3
cevapla 22.11.2015 11:18
Gazi Gazi

Özellikle alman cakalina dikkat edilmeli! Yine engellemek icin her pisligi yapacaklardir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 22.11.2015 11:03
tufanozturk tufanozturk // ANKARA

"altın madeninin açık işletmeyle çıkarılması ve dünyadaki en yeni teknoloji ile üretim yapılması öngörülüyor. " işte haberin en can alıcı noktası bu, bu cümle bana ülkemin fikren nerelere geldiğini gösteriyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 22.11.2015 10:35
mehmet mehmet

o bölge insanının istihdam edilmesi en güzeli olur. Bor madeni de bol ama değerlendiremedikten sonra bir işe yaramıyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır1
cevapla 22.11.2015 06:43

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.