X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Turbojet bitti sıra uçak gövdesinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Turbojet bitti sıra uçak gövdesinde

  • Giriş Tarihi: 22.11.2015
Turbojet bitti sıra uçak gövdesinde
Turbojet bitti sıra uçak gövdesinde

Kale Teknik Grubu, yerli uçağın motor ve gövde gibi önemli kısımlarını üretmek için çalışmalara başladı. Şirketin Başkanı Osman Okyay, "Bu konuda deneyimliyiz" dedi

Türkiye'nin tek parti iktidarıyla 4 yıl seçimsiz geçecek dönemi, yatırımcıları cesaretlendirdi. Sağlanan güven ortamı şirketlerin ertelediği milyon dolarlık yatırımları yeniden gündeme getirdi. Bu şirketlerden biri de Kale Teknik Grubu oldu. Türkiye'nin ithal ettiği SOM füzelerinin motorlarını üretmeyi başaran şirket, şimdi de yerli uçağın motor ve gövde gibi önemli kısımlarını üretmek için çalışmalara başladı.

YERLİ ÜRETİM SİLAHLARIMIZ

DENEYİMLİ VE İSTEKLİYİZ
Kale Teknik Grubu Başkanı ve DEİK Türk-Kanada İş Konseyi Başkanı Osman Okyay, "Son olarak TRJet uçaklarında kullanılacak olan PW306B motorlarının tedariki için Pratt&Whitney Canada ile mutabakat zaptı imzalandı. Hükümetimiz, 328 ve 628 serisi olarak tasarlanan uçakların maksimum oranda yerliliğe sahip olması için gayret gösteriyor" dedi. Okyay, 30 yıla yakın bir süredir savunma ve havacılık sektörünün içinde bulunan ve geçen yıl Pratt&Whitney ile İzmir'de kritik motor parçaları üretmek için ortak fabrika kuran Kale Grubu olarak, yerli uçak projesinde en üst düzeyde rol alma konusunda deneyimli ve istekli olduklarını vurguladı.

STINGER FÜZELERİYLE BAŞLADI

Okyay, şirketin savunma sanayine girişinin 1980'li yıllarda, dönemin meşhur Stinger füzelerinin 22 değişik parçasını üretmekle başladığını anlattı. Okyay, "Ben gruba bu projenin ilk yıllarında katıldım. Sonrasında faaliyetlerimizi iki koldan sürdürdük. Bir tanesi, yurtdışındaki büyük orijinal ekipman üreticisi (OEM) şirketlerine parça, montaj grupları üretmek, diğeri ise milli özgün ürünler geliştirmek ve üretmek" dedi. Birinci alanda, Stinger, Rapier, ATACMS, GMLRS füze projeleri ile, F35, Boeing, Airbus uçakları için yapmış oldukları üretimler olduğunu belirten Okyay, "Ayrıca çok namlulu roketatar sistemleri, otomatik bombaatarlar, MKE ile birlikte geliştirdiğimiz Milli Piyade Tüfeğimiz ve Turbojet motoru var" diye konuştu.

ÜRETİM VE TASARIM KABİLİYETİMİZ VAR
Okyay, TRJet projesinde gerek üretim gerekse de bir sonraki uçağın tasarımı konusunda görev almak istediklerini söyledi. Kale Havacılık'ın gövde ve kanat olmak üzere her türlü yapısal parça ve montaj gruplarını üretebilecek kabiliyette olduğunu belirten Okyay, "Motor tarafında ise Pratt&Whitney'in seçilmiş olması dolayısıyla orada da birçok parça ve modül üretimini üstlenebiliriz" dedi.

İNSANSIZ HAVA ARACI PROJESİ
Osman Okyay, Kale Baykar ortaklığı olarak Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterine giren ilk insansız hava araçları projesini de gerçekleştirdiklerini söyledi.

kalan karakter 1000

İ.Y İ.Y

Elektronik Mühendisi olarak bu tarz çalışmaları olumlu buluyor ve kalben destekliyorum.Yapabilecek imkan ve kabiliyetimiz var.Türkiye'm büyüyecek İnşallah.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 22.11.2015 15:38
bamsı bamsı

helal olsun devletimizde tam destek vermeli

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 22.11.2015 13:34
silivri silivri

Gayretle desteklenen kuruluşları taktirle karşılıyorum 12 yıldan önceki devleti yönetenler ne yaptılar bugünkü gerçegi görmeyen gözlerin açıldıgını ve bu günleri bize yaşatanları taktir etmelerini arzu ederim

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır1
cevapla 22.11.2015 11:43
Hasan Hasan

Durmak yok yola devam. En iyi zaman şimdiki zaman. Haydi Türkiye ileri daha da ileri...

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır1
cevapla 22.11.2015 08:18
mehmet mehmet

35 yılda bu hale geldiysek işimiz zor demektir. çok yolumuz var ama mesafeyi kapatmak zorundayız.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır2
cevapla 22.11.2015 06:33

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.