X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kamuda çalışanı ölçümleme devri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kamuda çalışanı ölçümleme devri

  • Giriş Tarihi: 24.11.2015
Kamuda çalışanı ölçümleme devri
Kamuda çalışanı ölçümleme devri

Kamuda çalışan verimliliğini artırmayı hedefleyen hükümet, çalışma başlattı. Devlet Personel Başkanı Kumbuzoğlu, “Gelişmiş ülkelerdeki çalışan ölçümleme modellerini araştırıyoruz” dedi

Hükümet, kamuda iş verimliliğini artırmak ve performansı ölçümleyebilmek için çalışmaları hızlandırdı. 2010'dan beri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Devlet Personel Başkanlığı'nın organizasyonunda düzenlenen Kamuda Yönetici Yetkinliklerinin Artırılması Bölgesel Eğitim Programı'nı düzenleyen hükümet, şimdi de gelişmiş ülkelerdeki çalışan ölçümleme modellerini araştırıyor. Devlet Personel Başkanı Mehmet Ali Kumbuzoğlu, performans konusunda çalışmaları derinleştirdiklerini söyledi. Türkiye'nin çalışanını ölçümlemeyen tek ülke olduğunu belirten Kumbuzoğlu, "Bu konuda gelişmiş ülkeleri tarıyoruz. Şu anda kurumların bazıları bunu yapıyor, biz de onlara önderlik ediyoruz. Bize en uygun sistemi yürürlüğe koyduğumuzda çalışanımızı ölçme konusunda bir adım atmış olacağız" dedi.

ÖĞRETMENE 3'LÜ ZAM

HEDEF İYİ YÖNETİCİ

Kamuda verimliliğe büyük önem verdiklerini, bu nedenle 2010'dan beri Bölgesel Eğitim Programı'nı düzenlediklerini vurgulayan Kumbuzoğlu, "Doğu'yu Malatya ve Şanlıurfa'da, Akdeniz'i Antalya ve Adana'da, İç Anadolu'yu Bursa ve Nevşehir'de, Marmara'yı Tekirdağ'da bir araya getirdik. Hedefimiz üst düzey ve orta kademe yöneticileri geliştirmek, yetiştirmek" diye konuştu.

EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET
Eşit işe eşit ücret uygulaması yaptıklarını anımsatan Kumbuzoğlu, "Valilerimiz 'her ili aynı kefeye koymayalım, ücret sistemini illere göre farklılaştırmanız lazım' diyor. Ağrı'da, Diyarbakır'da, Şırnak'ta ya da az gelişmiş yörelerde memuru aynı ücretle yönetemezsiniz, verim alamazsınız. İşte bu gibi durumları taşrayı gezerek öğreniyoruz" diye konuştu.

kalan karakter 1000

fvz fvz

a şirketi yada b şirketi batarsa c şirketi kurulur d şirketi kurulur. onlar verimlilik esasına göre çalışmak zorunda. ama devlet süreklilik esasına göre çalışır bu da verimlilikten taviz ve saglamcı olmakla olur.bu da müsriflikle olur.devlet müsrif olmak zorundadır.yani her konuda yedekli ve yedegin yedegi ile çalışmak zorundadır.lokantanın aşçısı gelmez ise çok çok kapanır o günlük yada temelli kapanır insanlar sokagın karşısındaki restorana gider. ama devlet bunu yapamaz.asker hasta bugün avaşmayalım diyemezsin. elma ile armut karşılaştırılmaz. devlette süreklilik ve standart veri iken iyileştirmeler aranabilir.bu da özel sektör gibi akşamdan sabaha yapılmaz.zira devlet özel gibi risk alamaz almamalıdır.özel sektör ya patlar ya batar devlet sürekli yaşamak zorundadır.biraz idrakli analiz gerek. ama bu mevcut durumun savunuldugu anlamına gelmez.analiz farklı bir hassasiyet ister demek.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 24.11.2015 18:05
serkan serkan

devlette memur sorunu yok. memuru verimli kullanmayan yönetici sorunu var.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 24.11.2015 10:53
hüss hüss

Eskiden devlet memurları için sicil notu adı altında performans değerlendirmesi vardı, bu 2011'de kaldırıldı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 24.11.2015 09:50
taşeron taşeron

asli işlerde çalışan taşeronların kadrosunu verın ondan sonra naparsanız yapın...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 24.11.2015 09:38
bir dost bir dost

Devlet garanti olmamalı işini yapmayan kolaylıkla atılmalı.Bu konuda sonuna kadar hükümetin arkasındayım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır6
cevapla 24.11.2015 03:58

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.