X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Türk TIR'larına Aliyev'den Hazar desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Türk TIR'larına Aliyev'den Hazar desteği

  • Giriş Tarihi: 30.11.2015
Türk TIR'larına Aliyev'den Hazar desteği
Türk TIR'larına Aliyev'den Hazar desteği

Uçak kriziyle birlikte Türk TIR'larına çıkardığı zorluklara her gün yenilerini ekleyen Rusya'nın ardından İran da Gürbulak Sınır Kapısı'dan geçişleri yavaşlattı. Asya pazarlarına ulaşmayı hedefleyen Türk TIR'ları 'Hazar' kartını resmen devreye aldı. TIR'ların İran'ı by-pass ederek Hazar Denizi üzerinden Asya pazarına ulaşacağı yeni model için Türkmenbaşı Gurbanguli Berdimuhammedov ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in de Türkiye'ye tam destek verdiği öğrenildi. Aliyev'in Türk TIR'larının yaşadığı sorunun çözümü için bizzat devreye girdiğini ifade eden Uluslararası Nakliyeciler Derneği İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener konuyla ilgili olarak kendilerine yazılı bir açıklamanın da ulaştığını söyledi. Şener şunları ifade etti: "Sayın İlham Aliyev mağdur olan ve sınır kapılarında bekleyen yüzlerce aracımıza sahip çıktı. Transit geçişlerin kolaylaştırılması talimatını verdi ve bunun için Ekonomi Bakanı başkanlığında bir komite kuruldu. Yakın zaman önce Türkmenistan tarafından da araçların en uygun fiyata taşıma sözü verildiğini ifade eden Fatih Şener, Araçlar şu anda Azerbeycan'ın transit geçişi açması ile Hazar üzerinden Kazakistan ve Kırgızistan'a doğru yola çıktığını söyleyebiliriz" dedi.

MUTABAKAT SAĞLANDI

UND'ye ulaşan yazıda ayrıca şunlar ifade edildi: "Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu Azerbaycan'daki temasları sırasında konuyu muhatabı Azerbaycan Dışişleri Bakanı Memmedyarov'un dikkatine getirmiştir. Bakan Memmedyarov, bizzat Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından TIR'larımızın sınırdan geçişi için her türlü kolaylığın gösterilmesi talimatının verildiğini söylemiştir. Ayrıca Azerbaycan güzergâhını kullanarak transit geçmek isteyen TIR şoförlerimize vize itası ve geçiş belgesi olmayan TIR'lardan ceza alınmaması üzerinde mutabakat sağlanmıştır."

kalan karakter 1000

doğrucu doğrucu

Rusya iranla birleş öyle gel tulum çıkaralım,

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 30.11.2015 10:42
Yalman Güç Yalman Güç

İran ile Osmanlının sınır komşusu olması Fatih ile başlar.Karakoyunlular ile sınırdaş iken iki devlet arasında mezhep farklılığına rağmen dostluk vardı.Ak Koyunlular Karakoyunlaı yıkıp bölgeye hakim olunca Osmanlıya düşmanlık gösrdiler.Trabzon Rum imparatorluğu,Venedik cumhuriyeti ile Osmanlı aleyhine anlaşmalar yaptılar.Sonra Safeviler düşmanlığı şiddetle sürdürdüler.Avşarlar İranı istila eden Osmanlıları tard ettiler düşmanlık devam etti.
Velhasıl Türkiye'nin kimle problemi çıksa İran o devletin tabii müttefikidir.O sebeple kaynaklarının çoğunu Osmanlı-Türkiye ile mücadeleye ayırması yüzünden,petrol rezervi bakımında dünya ikincisi olan İran iflah olmaz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 30.11.2015 10:23
TÜRK TÜRK

KARDEŞLERDEN ZARAR GELMEZ GEÇİŞ ÜCRETLERİ UCUZ OLURSA YÖN ORAYA DOĞRU GELİŞİR.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 30.11.2015 09:19
Nihat7 Nihat7 // İZMİR

ortadoğudaki bütün pisliğin sebebi iran.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 30.11.2015 05:51

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.