X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İlk rauntta uzlaşı sağlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İlk rauntta uzlaşı sağlandı

  • Giriş Tarihi: 3.12.2015
İlk rauntta uzlaşı sağlandı
İlk rauntta uzlaşı sağlandı

Tespit Komisyonu, asgari ücrette uzlaşı sağladı. 1300 liralık maaşla çalışanın vergi kaybı olmayacağını söyleyen Bakan Soylu, "Taahhüdümüz bütün yılı kapsayacak" dedi. İkinci toplantı ise 10 Aralık'ta yapılacak

Yeni yılda yaşama geçecek 1.300 liralık asgari ücret için toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'ndan hükümet, işçi ve işveren uzlaşı mesajı çıktı. İlk toplantıda ağırlıklı olarak yeni asgari ücretin işverene maliyeti üzerinde duruldu. Hükümet, 10 Aralık'ta yapacağı ikinci toplantıda işverenin yükünü hafifletecek somut adımlarla masaya oturacak. İşçi kesimi 1.300 liranın net olarak ödenmesini istedi. Hükümet, asgari ücretin vergi diliminden etkilenmemesi konusunda güvence verdi. İşveren de, hükümetin maliyetleri düşürme yönündeki tavrının olumlu olduğunu bildirdi.

BÜTÜN YILI KAPSAYACAK

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2016'da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında dün ilk toplantısını yaptı. Bakan Soylu, asgari ücret masasına otururken bir yandan mali disiplini bir yandan da iş dünyasının, işçinin durumunu rasyonel şekilde gözettiklerini söyledi. Asgari ücretin gelir skalası nedeniyle bin 260 liraya düşürülmesinin söz konusu olmadığını belirten Süleyman Soylu, "1.300 lira taahhüdü bütün yılı kapsıyor. Vergi dilimine girdiği için 30, 40, 70 liralık düşüşlerin yaşanması konusunda endişeye gerek yok. Elbette emek hayatını, üretimi, rekabeti, mali disiplini gözetiyoruz. Tarafların da kabul edeceği bir sonuca ulaşacağımıza inanıyorum" diye konuştu.

VERGİ KAYBI OLMAYACAK
İşçi kesimi de asgari ücretin vergi diliminden etkilenmemesi istedi. Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, asgari ücretin net ödenmesi gerektiğini belirterek, "Yılın ilerleyen aylarında vergi nedeniyle bir azalma olmamalı. Bu, vergide adaleti kısmen sağlamaya yönelik olarak tüm ücretli çalışanların beklentisidir. Ücretli çalışanlar üzerinde ağır bir vergi yükü bulunuyor" dedi.

kalan karakter 1000

Fatih AKKUŞ Fatih AKKUŞ

ASGARİ DEMEK ALT SINIR DEMEK

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.12.2015 09:12
hakan hakan

bence bu 30 40 70 lik kesintiyi seneye yapacak cunku seneyede artis yok yani yillarca asgari ucret 1300 . yine husran , peki kamu taseronlari neden asgariye mahkum ediliyor ayni kamu kurumunda biri 3000 alirken birine 1300 adaletmi ? taseron haberleri bekliyoruz bu uydurduklari asil is yardimci is nedir bir an önce ciksin ortaya . biz önemsiz degilliz milyonlariz lutfen lutfen guvendik oy verdik

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır5
cevapla 03.12.2015 03:32

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.