X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Gazda kıran kırana rekabet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Gazda kıran kırana rekabet

  • Giriş Tarihi: 11.12.2015
Gazda kıran kırana rekabet
Gazda kıran kırana rekabet

İsrail'in doğalgazı Türkiye üzerinden AB'ye satma kararı heyecan yarattı. Proje için Zorlu, Turcas-EON, Borusan, ENKA ve Özgül Holding harekete geçti. Son karar siyasilerde

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, ürettikleri doğalgazı Türkiye'ye satmak için Ankara ile görüşmekte olduklarını açıklaması büyük heyecan yarattı. İsrail, gazın Avrupa'ya Türkiye üzerinden ulaşmasıyla ilgili olarak Türk şirketlere teklif götürdü. Bunlar arasında 10 yıldır İsrail'de elektrik üretimi yapan Zorlu Grup, çelik üretimi de bulunan Borusan, Turcas ile Enerjisa'nın Alman ortağı Eon'un olduğu belirtiliyor. Ayrıca Çalık ve ENKA'nın da İsrail gazı için devrede olduğu, bu şirketlerle temasların ön görüşme safhasında olduğu da ileri sürülüyor.

REZERV 1.1 TRİLYON

Toplam rezervi 1.1 trilyon metreküp olan gazın 540 milyar metreküpünü iç tüketime ayıran İsrail, yıllık 16 milyar metreküplük bölümünü ise Avrupa'ya satmak istiyor. İsrail bu miktarın 8 milyar metreküpünü Mısır üzerinden LNG olarak satmak için anlaşma yapmıştı. Ancak bu proje rafa kalktı. İsrail de, bunun üzerine yönünü Ankara'ya çevirdi.

"RUSYA TÜRKİYE'NİN GAZINI KESEMEZ ÇÜNKÜ..."

GAZPROM: GAZI KESERSEK İTİBARIMIZ BİTER

HAT YAPILACAK

İsrail'deki gazı yüzde 80'i ABD'li Noble, yüzde 20'si İsrailli Delek'in ortak olduğu şirket çıkaracak. Türk firmalar ise üretim sonrası boru hattı projesinde görev alacaklar. Uzmanlar, gazın Türkiye'nin 2 bin 400 yıllık ihtiyacını karşılayacağı belirtiliyor.

RUSYA GÜVENİLMEZ

İşadamları 300 kilometrelik boru hattının 2.5 milyar dolara mal olacağını, TANAP'ın da bağlanacağı hattın Avrupa'ya ulaşacağını belirtiyor. Rusya'nın Ukrayna ile yaşadığı siyasi kriz ve şimdi de Türkiye ile olan sıkıntının, İsrail gazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya dağıtılmasını zorunlu hale getirdiği belirtiliyor. Projenin bölgede barış sağlayacağını da vurgulayan işadamları, Türkiye'nin koridor değil, enerji merkezi konumuna geleceğini vurguluyor.

HÜKÜMET ONAY VERİRSE BİZ HAZIRIZ

İsrail'in yönünü Türkiye'ye çevirmesi iş dünyasında heyecan yarattı. Bu gelişme üzerine 10 yıldır İsrail'de doğalgazdan enerji üreten Zorlu Holding de çalışmalara başladı. Şirket, daha önce başladığı fizibilite çalışmalarını hızlandırma kararı aldı. Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, projede görev verilirse hazır olduklarını söyledi. İsrail'de işlettiği enerji santralleri nedeniyle ülkenin en büyük müşterisi olan Ahmet Nazif Zorlu, "Bu konu, her şeyden önce bölge barışına ve ülkemize fayda sağlayacak. Kararı hükümetimiz verecek. Bununla ilgili çalışmalara başladık" dedi. ABD, İsrail ve Türk yetkililerinin gaz için en uygun hattın KKTC üzerinden Türkiye, oradan da Avrupa olduğuna karar verdiklerini söyleyen Zorlu, "Bu çok önemli bir gelişme. Bir görev verilirse biz hazırız" diye konuştu.

PROJE BARIŞ GETİRECEK

Özgül Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Özgül, bütçesi Avrupa ayağı da dahil olmak üzere 10 milyar dolara ulaşacak proje için konsorsiyumların hazırlandığını söyledi. "Biz de şirket olarak görev verilerse hazırız" diyen Özgül, hattın bölge barışına katkı sağlayacak önemli bir proje olacağını söyledi. Borusan Holding yetkilileri de, projeyle ilgilendiklerini ancak son kararı hükümetin vereceğini belirtti. Yetkililer, "Siyasi yapının olumlu olması durumunda böyle büyük bir projede yer almayı isteriz" dedi.


kalan karakter 1000

esnaf esnaf

müslümanlara düşam olanla dost olmayın...sakın...filistinde öldürülen masum insanların mermi parasına ortak olmayalım

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 11.12.2015 18:09
esnaf esnaf

isarille dostmuyuz düşman mı ? hükümet ne yapmaya çalışıyor ben anlayamadım arkadaş

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 11.12.2015 18:08
Uçak Krizinin Arkasında İsrail mi var? Uçak Krizinin Arkasında İsrail mi var?

İsrail'in Akdeniz'de bulduğu gazı Türkiye üzerinden geçirerek Avrupa'ya satabilmesi için Türkiye'nin buna mecbur bırakılması gerekiyordu. Aksi halde Türkiye ile ilişkileri bozulan israil, bu gazı satamayacaktı. Umarım Türkiye bu dayatmayı kabullenip de israil gazının Türkiye'ye ulaşmasını kabul etmez. Eğer bu gaz Türkiye üzerinden Avrupa'ya pazarlanacak olursa israil Rusya'nın ambargolardan dolayı uğradığı zararı fazlasıyla Rusya'ya öder. Rusya'nın Türkiyeyi tehdit etmesi ve böylece Türkiye'nin hiç bir şart koşmadan, israil ile barışmaya zorlanması planlanmış olabilir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 11.12.2015 12:02
fatih akışık fatih akışık

israil rum yönetimi ile doğu akdenizde doğal gazı buldu çıkardı...biz ise bir gemi gönderdik oda bozulmuş geri gelmiş...biz ise dogalgaz adını unuttuk...kimse ağzına almıyor...baştan büyük konuşmamak gerekiyor demekki...yada o konuşmanın sonunu getitmek gerekiyor...

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 11.12.2015 11:08
Bk Bk

İsrailin Gazı Filistine karşı silah olarak geri dönecektir. Asla

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 11.12.2015 10:59

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.