X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Ocak 2016 emekli maaşı zammı belli oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Ocak 2016 emekli maaşı zammı belli oldu

  • Giriş Tarihi: 11.12.2015 09:59
Ocak 2016 emekli maaşı zammı belli oldu
Ocak 2016 emekli maaşı zammı belli oldu

Ocak ayında emekli maaşı başta olmak üzere pek çok her kesimin maaşında değişiklik olacak. Peki, 2016 Ocak ayında emekliler ne kadar maaşlar alacak? İşte, 2016'da emeklilere yapılacak zamlar!

Emekli maaşı zamları konusunda beklenen haber geldi, 2016 Ocak zamları netleşmeye başladı. Yaklaşık 10.9 milyon emekli, 2016 için öngörülen maaş zamları oranlarını, hükümet tarafından yapılan her açıklamayı yakından takip ediyordu. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin büyük bir merakla beklediği 2016 Ocak emekli maaş zammı oranı, Temmuz-Ekim enflasyonun açıklanmasıyla, netleşti. Temmuz-Ekim enflasyonu yüzde 2.96 çıkmasıyla emeklilere 2016 Ocak'ta 100 liralık artışa ek olarak verilecek zammın yüzde 3'ün üzerinde olacağı belli oldu.

EMEKLİYE SEYYANEN ZAM KAPIDA

Her yıl Ocak ve Temmuz'da enflasyon zammı alan SSK ve Bağ-Kur emeklileri, Ocak 2016'da 2015'in ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar zam alacak. Bunun 4 aylık dönemindeki enflasyon oranı 2.96 olarak gerçekleşti. Böylece 2016 Ocak zammının yüzde 3'ün üzerinde olacağı belli oldu. Zam için tam rakam Kasım ve Aralık verilerinin açıklanmasıyla netleşecek. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, enflasyon zamma ilaveten 100 liralık seyyanen zam da alacak.

YASA İLE EKSTRA ZAM GELİYOR

1 Kasım seçimleri öncesinde emekliye 100 liralık ekstra zam vaadeden hükümet, yasa çıkartarak zammı maaşlara yansıtacak. Memur ve memur emeklileri de Ocak'ta yüzde 6'lık toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkı alıp alamayacağını öğrenmek için verileri yakından takip ediyor. Bu yıl maaşlar Ocak'ta yüzde 3 artırılmıştı. Temmuz'da bir yüzde 3 zam daha yapılmış, ayrıca ilk 6 aylık dönemde oluşan yüzde 1.76'lık enflasyon farkı maaşlara eklenmişti. Bu yılın ikinci 6 ayında enflasyon toplu sözleşme zammını aşarsa, memurlar ve memur emeklileri fark alacak.

SEYYANANE ZAM ALMAYAN EMEKLİ KALMAYACAK

Maaşı bin 100 liranın altında olan SSK ve Bağ- Kur emeklileri, geride bıraktığımız temmuz ayında ekstra seyyanen zam almıştı. Enflasyon artışı ardından, maaşı bin lira ve altında olanlara 100 lira zam yansıtılmıştı. Bin lira maaş alan emeklilerin maaşı ise bin 100 liraya tamamlanmıştı. Hükümetin bu düzenleme ise 5 milyon 125 bin emekli ekstra zam almış oldu. 2016'da çıkacak yasa ile SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin tamamının geliri ayda 100, yılda bin 200 lira yükselece. Böylece seyyanen zam düzenlemesinden yararlanmayan emekli kalmayacak.

kalan karakter 1000

Çalışyana az Para e Çalışyana az Para e

Bazı memurlar Devletin sağladığı bazı hakları Devlettin aleyhine kullanıyor. Mesela rapor almak doktordan bakkaldan ekmek almak kadar kolaylaşmıştır. Bunun için bazı haklar verilirken suistimal eden ya da çalışamayan kanuni mazeret ve hastalık izinleri bir haftayı geçtiği takdirde asgari ücretten fazla maaş almayacak şekilde düzenlenmelidir. Avrupa da işe 5 dakika işe gelmeyenden bir saat az çalışma ücreti kesilirken, Türkiye de bir ay hatta senelerce sahte doktor raporuyla maaş alan sahtekar hasta ordusu türemiştir. Avrupada emeklilik yaşı 67 ye çıkarmaya çalışıyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır5
cevapla 11.12.2015 15:51

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.