ARKADAŞINA GÖNDER Suriye'den kaçtı Türkiye'de patron oldu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Suriye'den kaçtı Türkiye'de patron oldu!

  • Giriş Tarihi: 14.12.2015 13:33 Güncelleme Tarihi: 14.12.2015 14:09
Suriye'den kaçtı Türkiye'de patron oldu!
Suriye'den kaçtı Türkiye'de patron oldu!

Suriye'deki iç savaştan dolayı üniversite öğrenimini yarıda bırakarak 19 yaşında Türkiye'ye sığınmak zorunda kalan Duaa Alhussain, İstanbul'da geçim derdiyle açtığı emlak ofisini kısa sürede büyüterek, turizmden ticarete kadar pek çok alanda hizmet veren bir iş kadını oldu.

Alhussain'in hayat hikayesi Suriye'den kaçarak Türkiye başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesine sığınmak zorunda kalan yaklaşık 5 milyon Suriyeli'ye örnek teşkil etti.

Alhussain, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye'de Esed rejiminin baskısının arttığı, iç savaşın başladığı ve can güvenliklerinin tehlikeye girdiği bir dönemde ailesiyle birlikte Türkiye'ye sığındıklarını anlattı.

Şam'dan İstanbul'a uzanan yolculuğuna "rejim baskısı ve bombaların" neden olduğunu söyleyen Alhussain, Suriye'de ailesiyle birlikte yaşadığı zor günlerin ardından, Türk insanının yardımseverliğiyle hayata tutunduklarını belirtti.

Biyomedikal mühendisliği öğrenimini yarıda bırakarak ailesiyle birlikte Türkiye'ye sığındığını ifade eden Alhussain, "Şam'da yaşıyorduk. Rejimin baskıları, silahlar ve bombalar vardı. Bir yere çıkamaz olduk. İnsanlar sorgusuz alınıyor, hapse götürüyorlardı. Birçok arkadaşım ve akrabam öldürüldü. Bu baskılara daha fazla dayanamadık. Can güvenliğiniz tehlikede olduğu için 2013'te Türkiye'ye kaçtık. Türkiye'ye geldiğimde henüz 19 yaşındaydım" dedi.

İstanbul'a yerleştikten sonra ailesinin geçimini sağlamaya yönelik çeşitli girişimleri olduğunu anlatan Alhussain, arkadaşlarıyla birlikte özellikle Arapların mağduriyetlerini gidermek, onlara ev bulmak için küçük bir emlak ofisi açtıklarını aktardı. Alhussain, daha sonra Türkiye'ye gelen Arap turistlere hizmet veren bir şirket haline dönüştüklerini, Türkiye ile Arapça konuşan ülkeler arasında ticari bağlantı kurduklarını kaydetti.

- "Türkiye hiçbir ülkenin yapmadığını yaptı"

Kısa sürede işini büyüterek küçük bir emlak ofisinden, 8 kişinin çalıştığı, İstanbul'da 3 şubesinin bulunduğu bir işletmeye dönüştüklerine dikkati çeken Alhussain, Türkiye'ye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a olan minnettarlığını ise şu sözlerle anlattı:

"Türkiye bize hiçbir ülkenin yapmadığını yaptı. Türkiye'de çok güzel insanlar var. Benim gibi Suriyelilere bu güzel ülke kapılarını sonuna kadar açtı. O yüzden Türkiye'ye ve özellikle ülkenin lideri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çok teşekkür ediyorum. Bunlar asla unutulmaz."

Türkiye'ye geldikten sonra kısa sürede Türkçe öğrendiğini belirten Alhussain, "İşlerimiz artık çok iyi gidiyor. Gelecek yıllarda çalışan sayımızı artırmak istiyoruz" diye konuştu.

Suriye'de yarım bıraktığı üniversite eğitimine Türkiye'de işletme okuyarak devam eden Alhussain, eski huzurlu günlerine kavuşması durumunda ülkesine dönmek isteyeceğini ancak Suriye'nin her geçen gün daha da karışık bir hal aldığını söyledi.

kalan karakter 1000

Türk Türk

Habere başlık yazarken biraz daha ciddiyet sahibi olunuz. Burda Türkler yaşıyor Türkiyeliler değil

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 15.12.2015 01:42
mgenckal mgenckal // İSTANBUL

Senelerdir bize "esad" olarak lanse edilen aile,ani bir soyadı değişikliğine mi gittiler,"esed" nerden çıktı?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.12.2015 21:53
Ahmet Ahmet

Tebrikler

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 14.12.2015 14:50

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.