ARKADAŞINA GÖNDER Patron batsa da tazminata garanti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Patron batsa da tazminata garanti

  • Giriş Tarihi: 1.1.2016
Patron batsa da tazminata garanti
Patron batsa da tazminata garanti

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan'ın şubat başında Meclis'e gönderileceğini söylediği Kıdem Tazminatı Yasa Tasarısı'nın detaylarına SABAH ulaştı. Hükümetin bu konuda esnek bir model ortaya koymaya hazırlandığı öğrenildi. Buna göre, mevcut çalışanların kıdem tazminatı aynen devam edecek.

İşe yeni başlayacaklar için ise Avrupa ülkelerinde uygulanan bir model ortaya konulacak. Buna göre, patron iflas etse bile çalışan tazminat alacak. Bireysel hesapta biriken parayla işçinin tazminatı güvence altında olacak.

1 MİLYON GENCE İSTİHDAM

Mevcut sistemde çalışanların sadece yüzde 10'u kıdem tazminatı alırken, sendikasız kesimlerin de yararlanacağı bir sistem oluşturulacak. İşsizlik Fonu gibi ortak hesap olmayacak, bir gün çalışsa bile primler herkesin şahsi hesabına yatacak. Bireysel hesaba dayanan fon sistemi uygulanacak. Mevcut uygulamada bir yılını doldurmayan kıdem tazminatı alamıyor. Yapılacak düzenleme ise çalışan herkesi kapsayacak.

Mevcut işçiler eski sistemde devam etme ya da yenisine geçme hakkına sahip olacak.

kalan karakter 1000

mehmet bingöl mehmet bingöl

bu ülkede patronun lehine olan şeyler hemen yasalaşıyor bizler kamu hastaneler birliğnie veri giriş elamanı diye alındık 10 yıldır tıbi sekereterlerin işini yapıyoruz devlet memuru olanlar 3000 tl alırken bizler 1000 tl alıyoruz memurun çalışma saati 160 saat iken bizleri 240 saat çalıştırıyorlar hükümet asil iş yardımcı iş tanımını biran önce yapmalı tutuğumuz nöbetin parası yok ,fazla mesai yok izinimizide kurum amiri ne zaman uygun görürse iznde olduğumuz zamanlar bile çağırılarsa gitmek zorundayız

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 01.01.2016 12:20

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.