20 'luk ihraç edildi

Giriş Tarihi: 5.1.2016 11:30
20 milyon euro'luk gül ihraç edildi

Gülyağı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği () Genel Müdürü Hasan Çelik, 2015 yılında gül ından 20 'luk girdi sağlandığını söyledi.

Hasan Çelik, geçen yıl 'Rosense' markasıyla dünyanın birçok ülkesine ürünü ihraç edildiğini belirtti. 2015 yılında 'nın Almanya, Çin, Japonya, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere, Avusturya, Danimarka, Kanada, Ürdün, Dubai, KKTC, Kamboçya ve Tayland gibi ülkelere gül ürünü ihraç ettiğini aktaran Genel Müdür Çelik, gülden 20 'luk girdisi sağlandığını vurguladı.

'ISPARTA DÜNYA LİDERİ'

Dünya pazarında rakipler olmasına rağmen gül çiçeği üretiminde Isparta'nın lider olduğunu kaydeden Hasan Çelik, "Isparta hala dünya gül çiçeği üretiminin yüzde 60'lık dilimini tek başına karşılıyor. Bundan sonraki yıllarda inşallah bu pozisyonunu kaybetmez" dedi.
Avrupa, Uzakdoğu ve Ortadoğu ülkelerinin gül ürünleri arasında daha çok gül suyunu tercih ettiğine dikkati çeken Çelik, "Yani lokomotif ürün gül suyu. Bunu sırasıyla krem ürünleri ve cilt temizleyiciler takip ediyor" dedi.

Yeni yıla ilişkin değerlendirmede de bulunan Çelik, "Dünyada durum sakin olmadığı sürece biz de tedirgin olacağız. 2016 öngörümüz dünyadaki gelişmelere bağlı. Net olarak bir şey söyleyemiyoruz" diye konuştu.

ARKADAŞINA GÖNDER
20 milyon euro'luk gül ihraç edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz