X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Sıra ayrımcılığına son
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Sıra ayrımcılığına son

  • Giriş Tarihi: 7.1.2016
Sıra ayrımcılığına son
Sıra ayrımcılığına son

Bankalarda kuyrukta ayrımcılık sona eriyor. Müşterisi olmadığı bankadan işlem yapmak isteyen vatandaşlar artık 1.5-2 saat sıra beklemeyecek. Bekleten bankalar hakkında işlem yapılacak

Özel bankaların, banka kartıyla değil de gişe işlemlerinden numara alan müşterilerine yaşattığı Q-Matik çilesi sona eriyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) banka müşterisi olmadığı için şubelerde saatlerce bekletilen vatandaşlardan gelen şikâyetler üzerine harekete geçti. Banka kartı ya da kimlik numarası ile değil de gişe işlemleri butonuna basarak sıra alan müşterileri 1.5-2 saat bekleten bankalar hakkında işlem yapılacak. Kurum yetkilileri bir müşterinin maksimum 40 dakika bekletilebileceğini belirterek, bu durumun tüketici haklarına da aykırı olduğunu bildirdi.

EMEKLİYE 2.400 TL SEYYANEN ZAM

ŞİKÂYETLERE KUYRUK EKLENDİ

Bazı vatandaşların bir işlemi yapabilmek için 1.5 saatten fazla bekletildiği ortaya çıktı. Bağdat Ö. adlı vatandaş iki gün önce bir özel bir banka şubesinden yakınının kredi kartı borcunu yatırmak için "gişe işlemleri" butonuna basarak sıra aldığını belirtip, "Sırayı aldığımda saat 11.15'i gösteriyordu. Benden önce de benzeri şekilde alan iki kişi daha var diye sevindim. Ancak banka kartı, kredi kartı kullanarak sıra alanlar sürekli araya girdi. Benden sonra yaklaşık elli kişinin işlemi yapıldı. Şube sorumlusu sistemin genel müdürlükten yönetildiğini belirtip, 'kimlik numarasıyla alsaydınız' dedi. Beş dakikada yapılacak işlem için 1.5 saatten fazla beklemiş oldum. Banka müşterilerine ayrıcalık tanırken bizleri mağdur ediyor" dedi. Gelen şikâyetlere yanıt veren bankalar ise, "Müşteriye en kısa sürede hizmet bizim için önemli. Vergi ödemeleri, işlem yoğunluğu nedeniyle bu tür gecikmeler olabiliyor. Sırayı Q-matik önceliklendiriyor. Kimlik numarası ile alınınca müşterimiz olduğunu görüyoruz, ona göre numara veriyor. Bu şekilde uzun süre bekletilen vatandaşlardan özür diliyoruz. Düzenleme yapacağız" açıklamasında bulunuyor.

DOLAR TL 3'Yİ AŞTI

ÖZELDE KUYRUK ZAMANI

Türkiye'nin sanal ortamdaki şikâyet platformlarında da benzeri birçok örnek bulunuyor. Yaşlıların emekli aylığı kuyruklarını anımsatan vatandaşlar, "Eskiden kamu bankaları eleştirilirdi. Bugün emekliler kamu bankalarında işlemlerini beş on dakikada bitirip çıkıyor. Özel bankalar bizi kuyrukta bekletiyor" diye isyan etti.

İHBAR, ŞİKÂYET YÜZDE 60 ARTTI
BDDK'ya geçen yıl yapılan şahsi, e-posta aracılığıyla ulaşan ihbar ve şikâyet başvuruları yüzde 60'ın üzerinde arttırarak ve 28 bine yaklaştı. İhbar ve şikâyetlerle finansal tüketicilere ilişkin savcılıklardan intikal eden konularda 180'e yakın rapor düzenlendi. Şikâyetlerde başı çeken faizi, masraf ve komisyonlara yönelik konular, kredi kartları, mevduat ve katılım fonu hesapları ve bireysel krediler izledi. Kredi kartına ilişkin şikâyet başvuruları yüzde 100'ün üzerinde artarken, çalıntı, kayıp, dolandırıcılık ilk sıralarda yer aldı. Düşüş gösteren tek konu ise borcun yeniden yapılandırılması oldu.

kalan karakter 1000

Ramazan Ramazan

BDDK nın bu kararı tartışmalıdır. Bankalar kamu kurumu değil, müşterisine hizmet veren kurumlardır. 50 TL elektrik parası yatırmak için 20-30 fatura toplayıp gişesini yarım saat meşgul eden kapıcılar yüzünden bankalar. yüzbünlerce lira parasını kullandığı müşterisini bekletemez. Birde müşterinin tek şansı kendi bankasıdır, işlemini başka bankada yapamaz. Fatura ödeyecek kişinin ise tenha olan herhangi bir
başka banka şubesinde veya özel ödeme merkezlerinde işini görme seçeneği vardır.
Burada eşitsizlik nerede.?

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 07.01.2016 11:59
oguz oguz

banka bir yolunu bulur..
evet benim de başıma geldi.
kart yanımda olmadığından 45 dk bekledim.
çözüm olarak tüm kredi kartlarını iptal ettim. şimdi kafam rahat.
herkese öneririm.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır2
cevapla 07.01.2016 10:31
Yalman Güç Yalman Güç

İdarî otorite (buna siyasî otoritede dahil) Bankalar karşısında daima hezimete uğramıştır.Bu yasakta bunkardan biri olacaktır.Kredi kartı aidatları,bankanın aynı şehir içindeki iki şubesi arasındaki havale (ekseî senet ödemeleri için) madsrafları,idarenin çırpınmasına rağmen daima hezimetle birmiştir.Gazetemizde fikri takip prensibi varsa bu haber hakkında enaz bir ay sonra bir haber daha yapsın.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır1
cevapla 07.01.2016 02:49

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.