X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Asgari ücrette orta yol arıyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Asgari ücrette orta yol arıyoruz

  • Giriş Tarihi: 9.1.2016
Asgari ücrette orta yol arıyoruz
Asgari ücrette orta yol arıyoruz

Ekonomi Bakanı Elitaş, asgari ücretin işverene yükünün hafifletilmesi için çalışma yaptıklarını söyledi. İşçi ve işveren ise katkı kapsamının genişletilmesini talep etti

Asgari ücretin net bin 300 liraya çıkmasıyla başlayan tartışmalar devam ediyor. Maliyeti mümkün olduğunca azaltmaya çalışan işverenler, önceki akşam yapılan Fikir Sofrası toplantısına katılan Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş'a bu taleplerini iletti. Elitaş da, 7 Haziran seçimlerinde CHP ve MHP'nin asgari ücret vaatlerine sesini çıkarmayan işverenlerin şimdi feryat ettiğini söyledi. Elitaş, "Asgari ücret normalde yüzde 10 artacaktı, bu yıl yüzde 30 arttı. Şimdi bu farkla ilgili çalışmalar yapılıyor. Yükün bir kısmını devlet karşılayacak. Problemleri çözmek zorundayız" dedi.

HESAP YAPMA ZAMANI

KATKI KAPSAMI GENİŞLESİN

Asgari ücret artışıyla ilgili devletin yapacağı katkı, işçi ve işverenleri birleştirdi. HAKİŞ, MÜSİAD, TİM, TİSK, TOBB, TÜRK-İŞ, TÜSİAD ortak bir açıklama yayımlayarak, devlet katkısının kapsamının genişletilmesi istendi. Ortak imzayla yapılan açıklamada şöyle denildi: "Hükümetimizin bütün bütçe kısıtlarına rağmen yapacağı katkının, çalışanların tamamına veya daha büyük bölümüne yaygınlaştırılması konusunda Başbakanımızın ve ilgili bakanlarımızın hassasiyet göstereceklerine de inanıyoruz."

TÜRKİYE'NİN YENİ SLOGANI THY İLE DÜNYAYI DOLAŞACAK
Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM ) oluşturduğu yeni slogan "Discover The Potential-Turkey-Potansiyeli Keşfet-Türkiye" THY uçağı ile tüm dünyayı dolaşacak. Uçağın tanıtımı Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin katıldığı törenle yapıldı. Elitaş, "Markalaşmaya doğru adım atmak gerek diye düşünüyorum" dedi. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise, THY'nin ekonominin büyümesine destek sağladığını söyledi.

İKİ KRİTİK DEĞİŞİKLİK
Asgari ücretin işverene maliyetini azaltmak amacıyla sağlanacak devlet desteğinde değişiklik yapıldı. 2016'da sağlanacak aylık 110 liralık destek, 100 liraya düşürülürken devlet desteğinin, 2015'de brüt maaşı 2 bin 550 lira olan işçiler için de verilmesi sağlandı. Devlet desteği alınabilecek işçi sayısı 8.5 milyondan 11 milyona çıktı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, "Maliyet 10.5 milyardan 11.5 milyar liraya çıkacak" dedi.

kalan karakter 1000

onur onur

o değilde abiii bügün kendime üst başşş alayım dedim yok arkadasş 12 gün önceki fiyatlar yok direk zamlar yansımışşş yine el ense boş cepte dvm.:D

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.01.2016 22:04
kadir arabul kadir arabul

asgari ücret 1300 tl olmadıki agi ile 1300 tl oldu yani 1049tl den 1180 tl oldu artı 120 de agi 1300 ediyo kimseyi kandırmasak

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 09.01.2016 08:58

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.