ARKADAŞINA GÖNDER Nüfus cüzdanını kaybetmenin cezası kaldırıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Nüfus cüzdanını kaybetmenin cezası kaldırıldı

  • Giriş Tarihi: 29.1.2016 17:30 Güncelleme Tarihi: 29.1.2016 17:32
Nüfus cüzdanını kaybetmenin cezası kaldırıldı
Nüfus cüzdanını kaybetmenin cezası kaldırıldı

Vatandaşlardan oturduğu evin adresini geç bildirmesi sebebiyle kesilen ceza 50 liraya düşürülürken, nüfus cüzdanını kaybetmenin cezası olan 70 lira da kaldırıldı.

Vatandaşların nüfuz cüzdanını kaybetme ve adres bildirme konusunda yaşadıkları sıkıntılar sona erdi. Bazı Kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun 27 Ocak 2016 tarihli ve 29606 sayılı Resmi gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Nüfus cüzdanını kaybetme cezası kaldırıldı. Söz Konusu kanunun 14. maddesinde yapılan düzenlemeler ile birlikte nüfus müdürlüklerindeki cezalara da düzenleme getirildi.

ADRESİNİ GEÇ BİLDİRME CEZASI 50 LİRAYA DÜŞÜRÜLDÜ


Afyonkarahisar Mareşal Fevzi Çakmak Mahallesi Muhtarı Münevver Aydoğmuş, bu konuda ciddi sıkıntı yaşadıklarını, vatandaşın sık sık bu cezalarla karşı karşıya kaldığını söyledi. Aydoğmuş, adres değişikliğini bildirme yükümlülüğünü süresi içerisinde yerine getirmeyenlere 50 lira, gerçeğe aykırı beyanda bulunanlara bin lira idari para cezası verilmesinin mülki idare amirlerine verildiğini belirtti.

NÜFUS CÜZDANI KAYBETME CEZASI KALDIRILDI

Aydoğmuş, doğum olayını süresi içerisinde bildirmeyenlerle, nüfus ve aile cüzdanını kaybedenlere, nüfus cüzdanını geçerlilik süresi içerisinde değiştirmeyenlere de idari para cezası uygulanmayacağını dile getirdi.

Münevver Aydoğmuş, kimlik değişiminin sadece 8 lira kart bedeli verilerek yapılabileceğini anlattı.

kalan karakter 1000

ubuntu ubuntu

HELAL olsun ,vatandaş için işi oldu

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 29.01.2016 23:23
ertuğrul ertuğrul

benim boş yere ödediğim 400 lira ne olacak

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 29.01.2016 22:34
rambo rambo

devletimiz varolsun Allah akpartinin yardımcısı olsun çook iyi bir uygulama olmuş. cüzdan kaybetmek çaldırmak zaten bir dert cezasıda kalayıydı çok iyi oldu bu karar tebrik ederim bunca hükümet geldi birisi akıl edemedi buna şaşarım sorsan demokrasi derler ama

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 29.01.2016 18:07

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.