Kazayı kazanca çevirdiler

Giriş Tarihi: 18.2.2016
Kazayı kazanca çevirdiler

Komisyoncular, trafik kazalarını vurgun kapısı haline getirdi. Kaza mağduru kişileri yüksek tazminat vaadiyle dava açmaya ikna eden bu kişiler, kazanılan davalardan % 25-30 komisyon alıyor

Komisyoncular, trafik kazalarını kâr kapısı haline getirdi. Özellikle ölümlü kazalarda sigorta şirketinden önce devreye giren komisyoncular, mağdurun ailesine ulaşıp dava açmaya ikna ediyor. Asıl vurgun da bundan sonra başlıyor. Kazanılan dava üzerinden aldıkları komisyonlar ise yüzde 30'lara kadar çıkıyor.

HESAP YÖNTEMİ FARKLI
Aracı olarak nitelendirilen kişilerin özellikle hukuk bürolarında çalışan avukatlar olduğunu belirten Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreteri Akif Eroğlu, "Avukatlar bunun için yüzde 25-30 arasında komisyon alıyorlar. Biz de gereksiz dosya masrafı yüküyle uğraşmak zorunda kalıyoruz" dedi. Mahkemelerle sigorta şirketlerinin tazminat hesaplama yöntemleri arasında fark olduğunu dile getiren Eroğlu, "Bilirkişiler zaman zaman tazminat rakamlarını daha yüksek çıkarabiliyor. Mağdur aileleri daha fazla tazminat kazanmak adına dava açmaya ikna oluyor" diye konuştu. Torba Yasa'ya girmesi için uğraştıkları standart hesaplama yöntemiyle tüketicinin dava açmasına gerek kalmayacağını belirten Eroğlu, bu şekilde aracı mağduriyetlerinin de önüne geçileceğini söyledi. 2012'de Yargıtay'ın aldığı bir kararla geriye dönük tazminatlar için de davalar açılmaya başladığını belirten Eroğlu, şirketlere ek yük geldiğini anlattı.

DAVA AÇANLAR BEKLEDİĞİ PARAYI ALAMIYOR
Eroğlu, tazminat hesaplamalarıyla ilgili şu örneği verdi: "34 yaşında bir kişi kaza sonucu vefat ettiğinde tazminatı 185 bin lira çıkıyor. Aynı kişi dava yoluna gittiğinde mahkeme 3.5 yıl sürüyor. Yüzde 9 teknik faizle birlikte eline 262 bin lira geçiyor. Sigortalı aldığı 262 bin liranın yüzde 25'ini aracılara veriyor. Elinde 196 bin lira kalıyor. Sigortalı dava açmayıp 185 bin lirayı faize koysaydı 3.5 yılda 250 bin lira elinde olacaktı. Ancak ne yazık ki kısa vadeli hesaplar yapıyorlar."
ARKADAŞINA GÖNDER
Kazayı kazanca çevirdiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz