X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Taşeron işçilerin kamuda istihdamında detaylar belli oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Taşeron işçilerin kamuda istihdamında detaylar belli oldu

  • Giriş Tarihi: 23.3.2016 08:54 Güncelleme Tarihi: 23.3.2016 08:59
Taşeron işçilerin kamuda istihdamında detaylar belli oldu
Taşeron işçilerin kamuda istihdamında detaylar belli oldu

Maliye Bakanı Naci Ağbal, taşeron işçilerin kamuda istihdam edilmesine yönelik düzenlemenin ayrıntılarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, taşeron işçilerin kamuda istihdam edilmesine yönelik düzenlemenin ayrıntılarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ağbal, kamu idareleriyle belediyeler ve il özel idarelerinde yaklaşık 720 bin asıl ve yardımcı iş yapan taşeron personelin kapsama girdiğini kaydetti.

Taşeron firmada çalışan elemanların, kamuda "özel sözleşmeli personel" statüsünde istihdam edileceklerini bildiren Ağbal, bu kapsamda çalışacaklarla ilgili yeni istihdam edecekleri pozisyonun kapsamını, çalışma koşullarını, mali ve sosyal hakları ve yükümlülükleri düzenleyeceklerini ifade etti.

1 Kasım 2015'ten önce işe girenler yararlanacak

Kapsama dahil personelin 1 Kasım 2015'ten önce işe girmiş ve halen çalışmaya devam ediyor olması gerekecek. Bu kişiler, devlet memurluğuna atanmak için aranan şartları taşıyacak. Emekli aylığı almaya hak kazanmış ya da 65 yaşını doldurmuş taşeron işçi düzenlemeden yararlanamayacak.

Kamuda tam zamanlı hizmet veren taşeron işçi, düzenlemeden yararlanacak, kısmi zamanlı çalışanlar ise bu haktan faydalanamayacak.

Sınav yapılacak

Kamuya alınacak personelin 12 ay boyunca görev yapıyor olması şartı aranacak. 3, 6 ay gibi geçici hizmetler kapsamında çalıştırılan personel kanun kapsamına girmeyecek.

Kamuya geçişte kişinin mesleği ve kamu hizmetini yapabilmesi için gerekli bilgi ve donanıma sahip olup olmadığını belirlemeye yönelik sınav yapılacak. Sınavın ayrıntıları tasarıda belirlenecek.

Mevcut aylıklar üzerinden maaş verilecek

Kapsama giren personel, yasa çıktıktan sonra 1 ay içinde talepte bulunacak. İlgili kamu kurumları başvuruları aldıktan sonra şartların oluşup oluşmadığını değerlendirecek, devlet memuru olmanın gerektirdiği güvenlik araştırmaları da ayrıca yapılacak.

Kamuya alınan personele, şu anda aldıkları aylık üzerinden maaş verilecek. Bu kişiler hangi kurumun, hangi biriminde, hangi işi yapıyorlarsa aynı işi yapmaya devam edecek. Bu kişilerin görev yerlerinde değişiklik yapılmayacak.

kalan karakter 1000

sakaryalı sakaryalı

yav arkadaş ben temizlik personeliyim 24 saat nöbetim oluyor ameliyatlara katılıyoruz
benimle beraber aynı istisnasız işi yapan memur arkadaşla farklı muamele görüyoruzbu nasıl zihniyet hükümet bu yanlıştan bir an evvel dönmeli asıl işi yapıyoruz farklı muamele görmek istemiyoruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır3
cevapla 25.03.2016 11:29
belirsiz belirsiz

Taseron el degistiriyor sivil taseronluktan devlet taseronluguna cikacak yasa ile eski tazminat haklarida devletin kasasina ha birde sinav var gecemeyene gule gule taseron simdiden is baksa iyi olacak hayirli ugurlu olsun

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 24.03.2016 00:53
baskentli baskentli

Bir kadro vereceksiniz insanlarin burunlarindan getirmeyin yazik günah...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 23.03.2016 19:02
süleyman akgün süleyman akgün

aynı maaş 1.300 :) daha yeni zamlandı :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 23.03.2016 17:21
Belli degil Belli degil

bir taseron olarak bunada kabul yalnız '' BENIMLE AYNI İŞİ yapan MEMURUDA asgarı ucret yapın eyvallah dıyım yoksa kazanılmış muvazza kararlarımız ayrıca verdıgımız emekler hepsı heba olucak kac senedır bekledık ve yıne beklyıoruz kortalıh dıyorum adına başbakanım dunku konusmanla gozumuzde yukselmıstınız oysakı ama bugun bakanınız sızınlşe aynı dılı konusmuyor vermedım akpye oy vermıycem vermemde bu sartlar altında verın memur maası bızede aynı hakları aynı seylerı oy degıl canımızı verelım ama benden tek bı kurus calısmaz sızlere yazıklar olsun

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır4
cevapla 23.03.2016 16:14

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.