ARKADAŞINA GÖNDER Taşeron işçiye memur kadar zam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Taşeron işçiye memur kadar zam

  • Giriş Tarihi: 7.4.2016 09:32 Güncelleme Tarihi: 7.4.2016 09:59
Taşeron işçiye memur kadar zam
Taşeron işçiye memur kadar zam

Taşeron işçi düzenlemesinin detayları belli oldu. Yeni dönemde memura yapılan zam işçiler için de geçerli olacak. Şirketlerin mağduriyetini önlemek için araç ve makineleri devlet alacak

720 bin taşeron işçinin özel sözleşmeli personel olarak devlete alınmasına yönelik taşeron düzenlemesinin detayları ortaya çıkmaya başladı. Devlet, taşeron işçi çalıştıran firmaların zarara uğramasını önlemek için ellerindeki araç, alet ve makineleri satın alacak. Özel sözleşmeli personel, memura yapılan kadar zam alacak. Asıl işi yapanlara ise özel artışlar yapılarak içinde maaşları eşdeğer kadrolardakiler ile eşitlenecek. Maliye Bakanı Naci Ağbal, AK Partili milletvekillerine üzerinde çalıştıkları taşeron yasa taslağı ile ilgili brifing vererek soruları yanıtladı. Milletvekilleri, "1 Kasım 2015 itibarıyla kapsamdaki idarelerde çalışıyor olma" koşulunun mağduriyet yaratabileceğini, bunun "yasa yürürlüğe girdiğinde" şeklinde değiştirilmesi gerektiğini belirtti. Ağbal bunun üzerine, "Tarih konusunda biz 1 Kasım'ı öngördük ama bu öneriler değerlendirilebilir" dedi.

TAŞERON İŞÇİLER NE ZAMAN KADROYA ALINACAK?

ARTIK TAŞERON OLMAYACAK
Ağbal, milletvekillerinin taşeronların sınavla işe alınmasının da bazı sıkıntılar çıkartabileceği yönündeki sözleri üzerine, "Sınav yapılacak. Bu konuda kararlıyız" dedi. Ağbal sınavın toplu mu yapılacağı yoksa ilgili kurumlara mı bırakılacağına henüz karar vermediklerini söyledi. Ağbal, yeni sistemde artık taşeron firmaların olmayacağını, devletin ihtiyaç duyduğunda Devlet Personel Başkanlığı'na başvurarak ilanla eleman alınacağını bildirdi.

SAĞLIK HAKLARI DA ARTACAK
Ağbal, taşeronların devlette şu andaki maaşları ile işe başlatılacaklarını belirtti. Bakan, "Özel sözleşmeli personel olarak başladıktan sonra devlet memur sendikaları ile irtibatlandırılacaklar. Memurlara verilen kadar zam alacaklar. Memurların ve sosyal haklarından yararlanacaklar" diye konuştu.

kalan karakter 1000

serdar serdar

Özel sözleşmeli personel değil devletin daimi işçi kadrosuna alınmalı işçiler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet30
hayır36
cevapla 07.04.2016 16:12
gereksiz gereksiz

işkur çalışanlarıda bu kapsama alınsın diyorsun iyi güzel 8 yıllık tecrübeli hastane personeliyim ve kpss girdim ayrıca 4 yıllık lisans mezunuyum. benim yanımda yan gelip yatan hiçbir işte uzun süreli yerleşip kendini sevdirmeyen durmadan iş değiştirip geleceğini ailesini düşünmeden keyfine göre hareket eden bir vatandaşla aynı muamele mi istiyorsun çok saçma.

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır12
cevapla 07.04.2016 13:37
pala pala

işkur çalışanlarıda lütfen kapsam içine dahil edilsin

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır5
cevapla 07.04.2016 11:43

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.