ARKADAŞINA GÖNDER Konut KDV’sine yeni ayar geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Konut KDV’sine yeni ayar geliyor

  • Giriş Tarihi: 15.4.2016
Konut KDV’sine yeni ayar geliyor
Konut KDV’sine yeni ayar geliyor

Maliye Bakanı Ağbal, Kentsel Dönüşüm Yasası’yla ilgili uygulamada sorunlar yaşandığını belirterek, “Riskli alan ilan edilen yerler var. Oranın tamamında değil belli bir bölgesinde indirimli KDV uygulanabilir” dedi

Maliye Bakanı Naci Ağbal, konut sektöründe kentsel dönüşüm alanlarında yüzde 1'e inen KDV'yle ilgili yeni düzenlemenin sinyalini verdi. Fikir Sofrası'na katılan Ağbal, Kentsel Dönüşüm Yasası'yla ilgili uygulamada sorunlar yaşandığını belirterek, "Belediyelerden de bazı şikâyetler geliyor. Riskli alan ilan edilen yerler var. Oranın tamamıda değil belli bir bölgesinde indirimli KDV uygulanabilir" dedi.

EYLÜL SENDROMU
1.300 liraya yükseltilen asgari ücrette 'artan oranlı vergi sistemi' nedeniyle eylül ayından itibaren 70-80 lira civarında bir kesinti asgari ücretliye yansıyacak. Geçtiğimiz ay, Maliye Bakanı Naci Ağbal ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, bu sorunu eylül gelmeden çözeceklerini lamışlardı. "Önümüzde bir 'eylül sendromu' olduğu açık" diyen Ağbal şöyle konuştu: "Artan oranlı vergi sisteminde belli bir ücretin üstünde geliri olanların vergi dilimine belli bir noktadan sonra girmesi kaçınılmaz. Bu her adil vergi sisteminde olur. Ama asgari ücrette oluşacak kesintinin nasıl düzenleneceği konusunda çalışıyoruz. Net asgari ücretin 1.300 TL olacağına söz verdik. Reel sektörden gelen talepler neticesinde işçilik maliyetlerini düzenledik. Bu bize bütçede 9.6 milyar TL'lik ek maliyet getirdi. Biz bunu özel sektöre verilen önemli bir teşvik olarak üstlendik. Eylül ayına kadar bu konuda vergi dışında nasıl farklı bir çözüm getirebiliriz, Çalışma Bakanlığımız ile bakıyoruz."

SERMAYE PİYASALARINA YENİ TEŞVİK
Ağbal , sermaye piyasalarında yeni enstrümanları teşvik edici bir vergi sistemi için Gelir İdaresi Başkanlığı ve Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) birlikte çalıştığını söyledi.

YENİ VERGİ AFFI ÇIKARMAYI DÜŞÜNMÜYORUZ
Önümüzdeki dönemde vergi affı ve belli sektörlerde vergi indirimi olmayacağını belirten Ağbal, "Vergi konusunda gri alanları azaltacak önlemler alacağız, uzlaşma süreçlerini kolaylaştırmak, vergi yargılamalarında süreci hızlandırmak gibi alanlarda bazı adımlar atacağız. Çünkü vergi sistemi öngörülebilir oldukça yatırım artar" dedi.

YURTDIŞINA ÇIKANDAN 200 DOLAR ALINSIN
Fikir Sofrası'nın katılımcılarından Denizbank Genel Müdürü Hakan de toplantıda çarpıcı bir öneride bulundu. , "Yurtdışına turistik amaçlı çıkan Türk vatandaşlarından 200 dolarlık çıkış vergisi alınsın. Bu yolla toplanan para da turizm sektörünü desteklemek ve ülke tanımı için bir fonda kullanılsın" önerisinde bulundu.

kalan karakter 1000

Erkan 505 Erkan 505

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş 200 doların kaç para yaptığından haberi yok sanırım , hatırlatayım 1 dolar 2,86 tl şuan ki kurda

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 15.04.2016 10:34
Sessiz Sessiz

Son dönemde hükümet neyi düzenlerse düzenlesin halkın cebinden para almakdan başka bir derdi yok ( örnek zorunlu trafik sigortası ) gidişat hiç iyi degil vatandaşın üzerine çok yükleniliyor bu AKP ne büyük bir tepki oluşturur eninde sonunda farkında deiller

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 15.04.2016 04:29
enver enver

yurt dışına çıkanlar belli. ben 1. dereceden vergi denetmeni iken emekli oldum. müfettişlik düzenlemelerinden yararlanamadım. halen de büyük farklılıklar devam ediyor. yurt dışına çıkış ekonomik olarak lüks geliyor. birde 200 dolar istensin deniyor. kim ne söylediğinin farkında olmalı ve böyle laf olsun vs. ifadelerede medyada yer verilmesin. ...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 15.04.2016 03:30

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.