Merkez Bankası'nin faiz kararına hükümetten ilk açıklama

Giriş Tarihi: 20.4.2016 14:45 Güncelleme Tarihi: 20.4.2016 15:14
Merkez Bankası'nin faiz kararına hükümetten ilk açıklama

Merkez Bankası fazileri Merkez Bankası faiz koridorunun üst bandını 0.50 puan indirdi; politika faizine dokunmadı.

Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanlığı görev süresi dün sona eren Erdem Başçı'dan başkanlık görevini teslim alan Murat Çetinkaya, görevi devralır almaz bugün ilk faiz kararını açıkladı.

Cumhuriyet Merkez Bankası, gecelik marjinal fonlama oranını (faiz koridorunun üst bandı) yüzde 10,50'den yüzde 10'a indirdi. Faiz koridorunun üst bandı 0.50 puan inerken, Merkez Bankası politika faizine dokunmadı.

MERKEZ BANKASININ KARARINDAN SONRA DOLARDAKİ SON DURUM

Geçtiğimiz ay gerçekleştirilen PPK toplantısında Merkez Bankası, faiz koridorunun üst bandını 25 baz puan düşürerek yüzde 10,50'ye indirip, politika faizini yüzde 7,50 ve faiz koridorunun alt bandını yüzde 7,25 seviyesinde sabit tutmuştu.

BAKAN ELİTAŞ: PİYASA BEKLENTİLERİNE UYGUN OLABİLİR AMA BENİM HEYECANIMI TETİKLEMEDİ

Öte yandan Merkez Bankası'nın faiz kararıyla ilgili bir açıklama yapan Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş şöyle konuştu:

Piyasa beklentilerine yakın bir oran gerçekleşti. Beni heyecanlandırıcı bir indirim olduğu kanaatinde değilim. Yatırımcının yatırım yapma zevkini tetikleyecek bir rakama inmesi gerekiyor. İnşallah yeni başkan ve arkadtaşlarıyla birlikte bu süreçte yapacak ve inşallah 'de yatırım yapma iştahını tetikleyecek bir karar alacaklarını umuyorum. Piyasa beklentilerine yakın oldu ama benim heyecanımı tetikleyecek ve yatarım iştahını tetikliyecek şey gerçekleşmedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Merkez Bankası'nin faiz kararına hükümetten ilk açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz