X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 720 bin taşeron işçiye devlet güvencesiyle kadro
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

720 bin taşeron işçiye devlet güvencesiyle kadro

  • Giriş Tarihi: 27.4.2016 09:37 Güncelleme Tarihi: 27.4.2016 09:45
720 bin taşeron işçiye devlet güvencesiyle kadro
720 bin taşeron işçiye devlet güvencesiyle kadro

Hükümet, taşeron işçilerle ilgili düzenlemede son rötuşları yaptı. 720 bin kişinin kamuya geçişine onay çıkarken; bu kişilerin kıdem tazminatları, yıllık izinleri, özlük hakları devlet güvencesinde olacak.

Taşeron işçilerin merakla beklediği düzenlemeye Bakanlar Kurulu'ndan da onay çıktı. Meclis'te ele alınacak düzenlemeyle 720 bin 277 kişinin kamuya geçişi yapılacak. Bu durumdaki çalışanlar, '657 sayılı devlet memuru' olamayacak, buna karşın 'özel sözleşmeli personel' statüsüyle kamu güvencesinde çalışacaklar.

STATÜ: ÖZEL SÖZLEŞMELİ

Akşam'ın haberine göre önceki gün Bakanlar Kurulu'nda konunun ayrıntıları değerlendirilirken, kurum kurum detaylar değerlendirildi. Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bakanlara brifing verildi. İşte önümüzdeki günlerde Meclis'te ele alınacak düzenlemenin özetle ana hatları:
- Taşeron işçiler için 'özel sözleşmeli personel' adıyla yeni bir statü oluşturuluyor.
- Taşeron durumunda bulunan çalışanların kıdem tazminatları, yıllık izinleri, özlük hakları, çalışma şartları, geçişle birlikte devlet güvencesinde olacak. Sosyal güvenlik yönünden 4/a'lı (SSK) olacaklar.
- 1 Kasım 2015 seçimleri öncesinde kamuda taşeron olarak çalışmaya başlayan insanlar kapsamda bulunuyor.

SINAVLA ALINACAKLAR

- Her kurum, bazı sınavlar yaparak taşeronları alacak, güvenlik soruşturması yapılacak. Devletin güvenliğine ve anayasal düzene karşı suçlarla ilgili haklarında soruşturma ve kovuşturma bulunmama şartı aranacak.
- 4/B'li sözleşmeli personelin yararlandığı aile ve yiyecek yardımları gibi sosyal haklardan aynı şekilde yararlanacaklar.

1 AY İÇİNDE BAŞVURMALI

- Yasal düzenlemeden itibaren 30 gün içinde çalışılan idareye yazılı başvurulması gerekecek. Başvurudan itibaren de 3 ay içinde gerekli değerlendirmeler yapılacak.
- Süreklilik arz eden hizmetlere ilişkin işler kapsamda tutuldu. 3 veya 6 aylık çalışma dönemi için geçici çalıştırılan kişiler kapsamda olmayacak. Düzenleme kapsamına 720 bin 277 kişi giriyor. 157 bini temizlik, 76 bini güvenlik, 16 bini yemek, 157 bini muhtelif işlerde çalışıyor.

İŞLERİ DEVAM EDECEK

- Kamuya geçecek taşeron işçiler, halen çalıştıkları işlerde çalışmaya devam edecek, maaş ve özlük hakları artık kamu kurumları tarafından yerine getirilecek.
- 1 Ocak 2016 tarihi itibarıyla ödenmekte olan ücret ve diğer haklar esas alınacak.

YARIYA YAKINI BELEDİYE

En fazla çalışan 311 bini aşkın kişiyle belediyelerde bulunuyor. İl özel idarelerindekiler de hesaba katıldığında 314 bini yerel yönetimlerde bulunuyor. Üniversitelerde 36 bin 551, üniversitelerin döner sermaye işletmelerinde 42 bin 941 taşeron işçi görev yapıyor.

kalan karakter 1000

DAVUT DAVUT

her zaman olduğu gibi son sözü cumhurbaşkanı söyleyecek o da başbakan gibi asıl iş yardımcı iş hepsini aynı kefeye koyar onayı verirse bu popilist yaklaşımı onaylar asıl işi yapanlar aynı maaşı alsın derse işte o zaman hapı yuttuk arkadaşlar bir umudumuz hayalimiz vardı o da tarihe gömülür gider başka bir çoğunluk bundan sonra böyle bir hükümet ya gelir ya gelmez napalım onlar çıkarmış yasayı biz napalım şartlar bu derler sonra gelenler

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır3
cevapla 29.04.2016 19:13
taşeron taşeron

asıl işi yapan kadrolular ile arasında iki üç kat maaş farkı olanlara yazık olacak o kadar eleştiri var anlamıyorum hükümet hala dayatıyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır4
cevapla 29.04.2016 15:55
ALİ ALİ

Bir de taşerona asıl işi yapan mühendis teknikere bunlar uzman çavuş diyen belediye başkanları var ÜSTELİK BU BAŞKANLAR Üniversiteli Onlarda sandıkta boylarının ölçüsünü alacaklar yorum yapmak ne güne niyet okuyup işten atma dehdidide çabası

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır9
cevapla 28.04.2016 02:37
işçi işçi

Türk Hava Yolları var mı bu kanun da ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır6
cevapla 27.04.2016 18:16
aykut yıldız aykut yıldız

peki ; elinde yargı kararı olan taşeron işçiler ne olacak?

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır14
cevapla 27.04.2016 16:04

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.