X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Fed faiz kararını açıkladı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Fed faiz kararını ladı!

  • Giriş Tarihi: 27.4.2016 22:56 Güncelleme Tarihi: 27.4.2016 23:04
Fed faiz kararını açıkladı!
Fed faiz kararını açıkladı!

Merkez Bankası, politika faiz oranını beklendiği gibi sabit tuttu ancak bir sonraki faiz artışının zamanlamasına yönelik bir sinyal vermedi.

Merkez Bankası (Fed), politika faiz oranını beklendiği gibi sabit tuttu ancak bir sonraki faiz artışının zamanlamasına yönelik bir sinyal vermedi.

Fed'in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) iki günlük nisan toplantısı sona erdi.

Toplantının ardından yayınlanan karar metnine göre, FOMC üyeleri, gösterge faiz oranını yüzde 0,25-0,50 aralığında sabit tutma kararını 1'e karşı 9 oyla aldı.

Kansas City Fed Başkanı Esther George'un bir önceki toplantıda olduğu gibi muhalif tarafta yer aldığı belirtildi.

İŞ GÜCÜ PİYASASI İYİLEŞTİ

FOMC'nin karar metninde, "FOMC'nin mart toplantısından bu yana alınan veriler, iş gücü piyasasının yavaşlayan ekonomik aktiviteye rağmen daha iyileştiğine işaret ediyor. Hane halkı harcamaları reel gelirler ve tüketici güveninin artmasına karşın zayıfladı. Yıl başından bu yana, konut sektörü iyileşirken, sabit yatırımlar ve net ihracat zayıf kalmaya devam etti" değerlendirmelerine yer verildi.

Öte yandan, enflasyonun kısmen enerji fiyatlarındaki düşüş nedeniyle Fed'in yüzde 2 hedefinin altında seyretmeyi sürdürdüğü kaydedilen metinde, enflasyon beklentilerinin de düşük kaldığına işaret edildi.

FOMC karar metninde, ekonomiye yönelik risklere değinilmemesi, Fed'in gelecek faiz artırımlarının zamanlaması konusunda sessiz kalmayı tercih ettiği şeklinde yorumlandı.