X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İhracatın kilosu modayla 300 $ oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İhracatın kilosu modayla 300 $ oldu

  • Giriş Tarihi: 15.5.2016
İhracatın kilosu modayla 300 $ oldu
İhracatın kilosu modayla 300 $ oldu

Katma değerli tekstil ihracatı, kazancı artırdı. İhracat kilogram fiyatı özel dikim abiyelerde 300 dolara kadar çıkıyor

'nin katma değerli üretimine Moda ve Hazırgiyim Federasyonu da yaptığı çalışmalarla katkı sağlıyor. İhracatın ortalama kilogram fiyatı 1.5-2 dolar seviyesinde olan 'de, moda ve tasarım işin içine girince bu rakam 250-300 dolarlara çıkıyor. Moda ve Hazırgiyim Federasyonu Başkanı Hüseyin , 23 derneği ve 4 bin 500 sanayiciyi bir araya getirerek kurdukları federasyonun 'uzmanlaşma' ve 'tasarım' alanlarında çalıştığını belirtti. Üniversite-sanayi işbirliğine önem verdiklerini ve bu kapsamda fakültelerin tekstil ve tasarım bölümleriyle çalışmalar yaparak yeni moda akımları üretmeyi hedeflediklerini söyleyen Öztürk, "Üniversitelerin sanayiye dönük bilgi üretmesi, sanayinin de bunu talep etmesi gerekir. Biz de öğrencilerle, Şanlıurfa Göbeklitepe'den Kars'taki Ani Harabeleri'ne kadar birçok yerde defileler düzenleyerek işbirliğini artırıyoruz" dedi. Bu çalışmaların meyvesini aldıklarını söyleyen Öztürk, "Bugün 20 bin liraya bir abiye kıyafeti ihraç edebiliyoruz. Böylece yaptığımız ihracatın kilosu 250- 300 dolarlara kadar çıkıyor" dedi.

MEDİKAL FIRSATI
Sektörde çorap üretimiyle yer alan Hüseyin Öztürk, kendi alanıyla ilgili de çalışmalar yaptıklarını vurguladı. Öztürk, Çorap Sanayicileri Derneği Başkanlığı döneminde YÖK onaylı Çorap Meslek Yüksek Okulu kurduklarını söyledi. Öztürk, Türkiye'de kişi başına ortalama 5 çift çorap satıldığını, bunun gelişmiş ülkelerde 30 olduğunu söyledi. Öztürk, "Türkiye'de yıllık 2.7 milyar çift çorap üretiliyor. 1.2 milyar dolarlık ihracat yapıyoruz. Şimdi de medikal çorap gibi katma değerli üretimlere yöneliyoruz" diye konuştu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.