X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Elektrik faturamı düşürebilir miyim?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Elektrik faturamı düşürebilir miyim?

  • Giriş Tarihi: 25.5.2016 11:16 Güncelleme Tarihi: 25.5.2016 11:19
Elektrik faturamı düşürebilir miyim?
Elektrik faturamı düşürebilir miyim?

Ülkemizde yaklaşık olarak 6 milyon elektrik abonesi “Serbest Tüketici” olma hakkını taşıyor ve 2 milyon elektrik abonesi bu hakkını kullanıp, tedarikçisini değiştirmiş durumda. Peki elektrik tedarikçisini değiştirmek ne gibi avantajlar sağlayacak?

Her yıl, Piyasaları Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen alt sınırın üzerinde elektrik tüketen tüketiciler, "Serbest Tüketici" hakkına sahip olarak sınıflandırılıyor. Bu tüketiciler 200'ü aşkın elektrik firması arasından birisini seçip kendileri için en uygun tarifeye geçme imkânına sahip oluyor. 2016 yılında EPDK alt sınırı 3600kWh olarak belirledi. Yani, aylık faturası bir yıl boyunca ortalama 125 TL ve üzerinde gelen tüketiciler "Serbest Tüketici" olma hakkını kazanıyor.

NASIL OLUYOR DA ELEKTRİK FİRMALARI DEVLETTEN DAHA UCUZA ELEKTRİK SATABİLİYOR?

Aslında artık devlet elektrik satmıyor. 2001 yılında başlayan Elektrik Piyasasının serbestleşme süreci ile birlikte eskiden devletin belirlediği fiyattan ve tek bir kurum üzerinden satılan elektrik artık birçok tedarikçi tarafından müşterilere satılabilir hale geldi.

Bugünkü piyasa koşullarında tedarikçi firmalar müşterilerine sattıkları elektriği farklı yerlerden (elektrik piyasası, diğer tedarikçi firmalar, yurt dışı tedarikçi firmaları) tedarik etme imkânına sahipler. Bu şekilde tedarikçi firmalar daha uygun fiyata elektrik temin edip, uygun kampanyalar ile müşterilerine ulaştırabilmeye başladılar.

Daha fazla müşteri kazanabilmek için tedarikçi firmalar sürekli daha ucuza elektrik temin edebilmek, operasyonel maliyetlerini azaltabilmek için kendilerini geliştiriyor. Tüketiciler için avantaj sağlayan bu durumda tek yapılması gereken, kendisi için en iyisi olduğunu düşündüğün tedarikçi firmayı seçmektir.

ELEKTRİK ŞİRKETİMİ DEĞİŞTİRMEM BANA NE KAZANDIRIR?

İşte en önemli soru bu. Tabii ilk akla gelen konu tasarrufu. Tüketime ve seçilen tarifeye göre tasarruf oranları değişmekte ama aylık faturası 125 TL – 500 TL arası gelen bir tüketicinin, yılda yaklaşık bir faturasını bedavaya getirecek oranlarda tasarruf etmesi oldukça mümkün. Bunun için endeksli tarifelerden birini seçmek en doğrusu olabilir.

Bunun yanında bazı tüketiciler nakit akışlarını daha iyi öngörebilmek istiyor. Bunu tercih edenler devletin üç ayda bir yaptığı zamlarından etkilenmeyen, "zamlanmayan tarifeleri" seçebiliyor.

Bazı tüketiciler ise bir sorunu olduğunda, aradığında muhatap bulabilmeyi, faturalarının anlaşılabilir olmasını, ödeme tarihlerinde esneklik sağlanması gibi hizmet kalitesiyle alakalı etkenlere önem verebiliyor.

Kaynak: Hesapkurdu.com

HESAPKURDU.COM KİMDİR?

Ayda 2 milyon tüketicinin finansal kararları için başvurduğu Hesapkurdu.com, kredi seçeneklerini karşılaştırarak kişiye özel teklifler sunan bağımsız bir platformdur.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.