X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Konut kredisinde en iyi faiz hesaplaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Konut kredisinde en iyi faiz hesaplaması

  • Giriş Tarihi: 25.5.2016 11:14 Güncelleme Tarihi: 25.5.2016 11:21
Konut kredisinde en iyi faiz hesaplaması
Konut kredisinde en iyi faiz hesaplaması

Mayıs ayında en iyi konut kredisi faiz oranı aylık 1,05, 10 yıl vade için 100 bin TL’nin toplam faiz ödemesi yaklaşık 76 bin TL olarak gerçekleşiyor.

Mayıs ayı faiz oranları nisan ayı ile kıyaslandığında, %0,02 puanlık ufak bir düşüş olduğu görülüyor. k veya siyasi gündemde önemli değişiklik olmadığı sürece, son kullanıcının beklentisi olan konut kredisi faiz oranlarının %1'in altına düşmesi, biraz daha alacak gibi görülüyor.

120 ay vadede en iyi konut kredisi faiz oranı aylık %1,05 olarak gerçekleşiyor

Bankaların Hesapkurdu üstünden tüketicilere sunmakta olduğu oranlar temel alınarak hazırlanan analizde, mayıs ayının en iyi faiz oranının %1,05 olarak gerçekleştiği görülüyor.

Özel kampanyalar ve indirimler hariç tutularak 100 bin TL tutarında ortalama konut kredisi için analiz yaptığımızda, genel tüketiciye sunulan en iyi fiyatlamalar vade bazında aşağıdaki şekilde:

Kaynak: Bankaların Hesapkurdu.com aracılığıyla 100 bin TL kredi için sunduğu teklifler.

EN İYİ KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI VEREN BANKALAR

Mayıs ayı içerisinde 100 bin TL kredi ve 10 yıl vade için yapılan sorgulamada, en iyi teklifi veren ilk 3 banka sırasıyla şu şekilde: ICBC Turkey %1,05, Fibabanka %1,10 ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) %1,11.

Konut kredisi veren tüm banka ve finansman şirketlerinin teklifleri analiz edildiğinde ise ortalama faiz oranının %1,18 olduğu görülüyor. Bu durumda mayıs ayında en iyi faiz oranı ile ortalama arasında, 13 baz puanlık fark oluşuyor. Kredi maliyetleri karşılaştırıldığında ise piyasa ortalaması ile en iyi faiz oranı arasında 100 bin TL kredi ve 10 yıl vade için 11.123 TL maliyet farkı oluşuyor. Özetle, mayıs ayı içerisinde en iyi orana ulaşmak için bankaları karşılaştırıp araştırma yapan tüketici, ortalama 11.123 TL kârlı çıkıyor.

EN İYİ MALİYET ORANI AYLIK %1,07 OLARAK GERÇEKLEŞİYOR

Konut kredisi kullanmak için katlanılan faiz ve tüm diğer masrafları dâhil ederek hesaplanan maliyet oranı, 10 yıl vade için aylık %1,07, yıllık %12,84 olarak gerçekleşiyor. En yüksek fiyatı veren bankanın maliyet oranı aylık %1,34, bankalar geneli ortalamasında ise %1,21 olarak gerçekleşiyor. Bu durumda en iyi ve en kötü maliyet oranları arasındaki fark aylık %0,27 oluyor.

SON ÜÇ AY KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARINDA 3 BAZ PUANLIK DÜŞÜŞ OLDU

Mart ayından mayıs ayına kadar olan sürede 120 ay vade için 3 aylık gelişim incelendiğinde, mart ayında %1,10 olan en iyi faizin %0,05 puan düşerek, mayıs ayında %1,05'e düştüğü görülüyor. Buna göre 120 ayda 100 bin TL konut kredisi talep eden tüketici mart ayında yaklaşık olarak 180 bin TL geri öderken, mayıs ayında aynı talebe karşılık geri ödeme yaklaşık 176 bin TL oluyor.

SON 1 YIL ORTALAMA KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI %1,16 OLARAK GERÇEKLEŞTİ

Bu bize son üç ayın ortalama piyasa faiz oranlarının, 2015 geneline göre düştüğünü gösteriyor. Önümüzdeki dönemlerde bu oranların daha fazla düşüp düşmeyeceği ise birçok etkene bağlı olmakla birlikte, temelde ekonomik ve siyasi göstergelere bağlı olarak değişecektir.

Kaynak: Hesapkurdu.com

HESAPKURDU.COM KİMDİR?

Ayda 2 milyon tüketicinin finansal kararları için başvurduğu Hesapkurdu.com, kredi seçeneklerini karşılaştırarak kişiye özel teklifler sunan bağımsız bir platformdur.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.