X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Piyasaların gözü Merkez'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Piyasaların gözü Merkez'de

  • Giriş Tarihi: 21.6.2016 09:39 Güncelleme Tarihi: 21.6.2016 13:23
Piyasaların gözü Merkez'de
Piyasaların gözü Merkez'de

Merkez Bankası Politikası Kurulu faiz kararını bugün saat 14.00'da açıklayacak. TCMB'nin Haziran'da üst bantta 50 bp'lık faiz indirimlerine devam etmesi bekleniyor.

MERKEZ'DEN BEKLENTİLER

Yıllık enflasyonun son üç yılın en düşük seviyelerinde kalmaya devam etmesi, Merkez Bankası'nın faiz artırımlarında acele etmeyeceği beklentisi ve hükümetin düşük faiz çağrıları ile Merkez Bankası'nın (TCMB) Haziran ayı Politikası Kurulu (PPK) toplantısında koridorun üst bandında 50 baz puanlık indirimlerine devam etmesi bekleniyor.

50 BAZ PUAN İNDİRİM BEKLENİYOR

Reuters'ın 17 kurumun katılımıyla gerçekleştirdiği ankette katılımcıların neredeyse tamamı koridorun üst bandında 50 baz puan indirim beklerken, bir katılımcı ise 25 baz puan indirim öngörüyor. Ankete katılan kurumların tamamı politika faizin sabit tutulmasını, bir katılımcı ise koridorun alt bandında 25 baz puanlık indirim bekliyor.

ABD Merkez Bankası (Fed) politika faizini bulunduğu yüzde 0.25-0.50 aralığında bırakırken, bu yıl faizleri iki defa artırma planında değişiklik olmadığının sinyalini verdi. Fed buna karşılık ekonomik büyümedeki yavaşlama nedeniyle politikasında sıkılaşmanın gelecek yıllarda hız kaybedeceğini belirtti.

"FAİZ İNDİRİMLERİ DEVAM EDECEK"

Fed'in faiz kararının ardından finans piyasalarında faizlerin bu yıl sadece bir defa artırılacağı fiyatlanıyor.

TCMB'deki görev değişiminin ardından Nisan ile Mayıs aylarındaki 50'şer baz puanlık indirimlerle birlikte bu yıl üst bantta yapılan toplam indirim 125 baz puana ulaştı.

Tüketici fiyatları enflasyonu gıda kaleminde düşüşün sürmesine paralel Mayıs'ta beklentilerin altında yüzde 0.58 artarken, yıllık enflasyon Nisan ayında gerilediği son üç yılın en düşük seviyesinden uzaklaşmayarak yüzde 6.58 oldu.

Enflasyonun Mayıs'ta aylık bazda arka arkaya dördüncü ayda da düşüşünü sürdürmesi ardından çekirdek enflasyondaki gerilemenin TCMB'nin faiz indirimlerine devam etmesi için elini kolaylaştırdığını belirten ekonomistler, diğer taraftan gıda fiyatları ve kurdaki oynaklığın yanı sıra enerji fiyatlarındaki yükseliş eğilimine de dikkat çekiyor.

FAİZLERDE DÜŞÜŞ SİNYALİ

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli bu hafta Reuters ile yaptığı söyleşide, kur ve gıda kaynaklı yükselişlerin yaşandığı enflasyonda her iki faktörün de artık baskı unsuru olmaktan çıktığını, böylece enflasyonun yılı yüzde 6-6.5 civarında tamamlamasını beklediğini söylemişti.

Gedikli, enflasyondaki düşüşe paralel faizlerin de aşağı gelmesini beklediğini belirterek, TCMB'nin 50'şer baz puanlık kademeli faiz indirim sürecinin olumlu olduğunu, devam etmesini beklediğini kaydetti.

Öte yandan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de önceki gün yaptığı açıklamada, faizlerin yatırımcının 'artık yatırım yaparım' dediği rakama doğru düşmesi gerektiğini, Türkiye'nin şu anda bu seviyeden uzak olduğunu söyledi.

MERKEZ BANKASI'NIN DÖVİZ REZERVİ 9 AYIN ZİRVESİNDE

TCMB Mayıs ayında faiz koridorunun üst bandını oluşturan gecelik marjinal fonlama faizini 50 baz puan indirerek yüzde 9.5'e çekti ve art arda üçüncü defa düşürdü. Politika faizi olan bir haftalık repo faizini ise beklentiler doğrultusunda yüzde 7.5'te, faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borçlanma faizini ise yüzde 7.25 seviyesinde tuttu.

Bankaların ortalama borçlanma maliyeti ise dün itibariyle yüzde 8.33 seviyesinde bulunuyor.