ARKADAŞINA GÖNDER "Millet piyasalardaki darbeyi de önledi"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

"Millet piyasalardaki darbeyi de önledi"

  • Giriş Tarihi: 27.7.2016 16:22 Güncelleme Tarihi: 27.7.2016 17:16
"Millet piyasalardaki darbeyi de önledi"
Millet piyasalardaki darbeyi de önledi

Başbakan Yardımcısı , "Darbe girişimini engelleyen millet, piyasalardaki darbeyi de önledi. Dün itibarıyla vatandaşlar 9 milyar doların üzerindeki dövizini bozdurarak Türk lirasına geçti." dedi.

9 MİLYAR DOLARDAN FAZLA DÖVİZ BOZDURULDU

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek CNN Türk'te katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Şimşek, Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişimini engelleyen milletin, piyasalardaki darbeyi de önlediğini belirterek, dün itibarıyla vatandaşların 9 milyar doların üzerindeki dövizini bozdurarak Türk lirasına geçtiğini, bunun çok önemli olduğunu söyledi.

ekonomisinin temellerinin sağlam olduğunu anlatan , darbe girişimi nedeniyle ekonomide kalıcı, anlamlı, büyük bir tahribat yaşanmadığını vurguladı.

"MİLLET PİYASADAKİ DARBEYİ DE ÖNLEDİ"

Darbeyi önleyen milletin piyasalardaki darbeyi de önlediğini dile getiren Şimşek, dün itibarıyla vatandaşların 9 milyar doların üzerindeki dövizini bozdurarak Türk lirasına geçtiğini, bunun çok önemli olduğunu ifade etti. Şimşek, "Dışarıdaki yatırımcı korkularla, şüphelerle 'ye yaklaşırken, portföy değişikliğine giderken vatandaşımız kendi ülkesine güvenmiş, geleceğine inanmış ve gitmiş bu dönemde dövizini yüksek seviyeden bozmuştur. Bu, dalga boyunu sınırladı" değerlendirmesinde bulundu.

"MİLLETİMİZİN GÖSTERDİĞİ CESARET, FERASET, BANA UMUT VERİYOR"

Şimşek, Türkiye'den çıkışların hangi boyutta olduğuna ilişkin verilerin biraz gecikmeli olarak geleceğini, bunun yanında girişlerin de başladığını, bu gelişmeler doğrultusunda hareketliliğin netine bakacaklarını belirtti.

Gelinen noktada yabancı yatırımcının Türkiye'nin bir daha benzer durumları yaşamamak için gerekli yapısal dönüşümü yapıp yapmayacağını merak ettiğini ifade eden Şimşek, "Darbe üreten bir sistemimiz var. Önemli reform çalışmaları var, bir takım adımlar atıldı, atılıyor. İnşallah bunlar yeterli olur. Milletimizin gösterdiği cesaret, feraset, bana umut veriyor. Bir daha böyle bir girişimde bulunmadan önce 10 kez düşüneceklerdir. Sistemde çok önemli reform yapacağız, sistemin darbe üretmesini engelleyeceğiz." diye konuştu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.