X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Trafik Kazalarını Önleme Derneği’nden Sürücülere Uyarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Trafik Kazalarını Önleme Derneği’nden Sürücülere Uyarı

  • Giriş Tarihi: 9.7.2015 12:48 Güncelleme Tarihi: 10.7.2015 16:30
TRAFİK KAZALARINI ÖNLEME ELAZIĞ ŞUBESİ BAŞKANI MURAT ÇITAK, SÜRÜCÜLERİN DİREKSİYON BAŞINDAYKEN BAŞKA BİR ŞEYLE İLGİLENMEMELERİNİ İSTEDİ
Trafik Kazalarını Önleme Derneği’nden Sürücülere Uyarı

genelinde son aylarda meydana gelen ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarının artması nedeniyle uyarıda bulunan Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Elazığ Şubesi Başkanı Murat Çıtak, bu kazaların çoğunluğunun tek taraflı olması nedeniyle sürücülerin direksiyon başındayken başka bir şeylerle ilgilenmemesini istedi.
Elazığ genelinde son aylarda meydana gelen kazalarda 15’den fazla kişi hayatını kaybederken onlarca kişi de yaralandı. Kent genelindeki kazalarda 10 kişinin tek taraflı kazalarda hayatını kaybettiğini belirten Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Elazığ Şubesi Başkanı Murat Çıtak açıklamalarda bulundu.
Şehirde son günlerde tek taraflı olarak oluşan kazalarda üzücü sonuçlar gördüklerini ifade eden Çıtak, "Sürücüler araç kullanırken yol ve araçtan başka bir şeyle ilgilenmemeleri gerekiyor. Özellikle teyp, telefon ve çevre ile ilgilenmek kazaya sebebiyetleri arttırıyor. Tek taraflı kazaların kesinlikle sürücünün dikkatinin başka bir yerde olmasından kaynaklanıyor ve bu yüzden sürücüleri bu konuda uyarıyoruz" dedi.
Kentte hasat zamanı başladığını da aktaran Çıtak, "Bütün sürücülerin çevre, köy ve diğer yolları kullanırken tarım. ziraat aletlerine, traktörlere, kamyonlara daha çok dikkat etmeleri gerekiyor. Bu tip araçlar yavaş hareket ettiği için son anda fark edilmesi kazalara neden olmaktadır" diye konuştu.
Son 1,5 ay içerinde meydana gelen kazalarda olay yerlerinde 15 kişinin yaşamını yitirdiğinin altını çizen Çıtak, "Kazaların çoğunluğu tek taraflıydı. 10 kişi, tek taraflı kazalarda vefat etmiştir. Bu da görülüyor ki sürücüler yola ya uykusuz, ya yorgun ya da psikolojisi bozuk bir şekilde çıkıyor veya aracın içerisinde başka bir şeyle ilgilenerek, dikkatini başka bir yere vererek bu kazaları meydana getirmişlerdir. Bu konuda bütün sürücüleri hassasiyetle uyarıyoruz. Çünkü bir bu kadarda yaralı var. Tekrar bu acıları yaşamamak için mutlaka yola dinç, dinlenmiş ve rahat bir psikoloji ile çıkmalarını öneriyoruz" diye konuştu.