X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER TOKİ sigara içilmeyen evler için kolları sıvadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

TOKİ sigara içilmeyen evler için kolları sıvadı

  • Giriş Tarihi: 12.7.2013

TOKİ, sigaradan rahatsız olanlar için "Sigarasız Konut Projesi"ni hayata geçiriyor. Öncelik nüfusu 40 binin altındaki yerleşim birimlerine verilecek

TOKİ, sigara içilmeyen konutlar üretmek için harekete geçti. Bağımlılığa ve Sigaraya Hayır Derneği ile protokol imzalayan idare önceliği nüfusu 40 binin altındaki yerleşim birimlerine verecek. Buralarda inşa edilecek sosyal nitelikli konut projelerinin sözleşmelerine "sigarasız blok maddesi" eklenecek. TOKİ, büyükşehirlerde de konut projelerine yeşil bloklar eklenebileceğine dair ibareleri satış duyurularına dahil edecek. TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, Bağımlılığa ve Sigaraya Hayır Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural'ın talebi üzerine sigarasız blok uygulamasını başlattı. İmzalanan protokolde, her iki kurum arasında yapılan görüşmelere istinaden tarafların Sigarasız Konut Projesi konusunda işbirliğini geliştirmeye karar verdikleri vurgulandı. Bu kapsamda, TOKİ'nin Türkiye genelindeki toplu konut projelerinde, konuyla ilgili mevzuat çerçevesinde, "uluslararası düzeyde mevcut benzer örnekler de göz önünde bulundurularak" uygulama yönünde işbirliğine varıldığı bildirildi.

ÖNCELİK SOSYAL KONUTTA
Proje, öncelikle nüfusu 40 binin altındaki yerleşim birimlerine yönelik sosyal nitelikli konut projelerinde uygulanacak. TOKİ, ön talep toplama çalışmalarının içeriğine "sigarasız blok" ile ilgili önerisini de ekleyecek. Bu öneriye vatandaşların görüşü ve ilgisi değerlendirilerek, yeterli sayının toplanmasını takiben çalışmalar planlanacak. Talep sürecinde tespitlerin ardından uygulamanın hayata geçirilmesi yönünde dernekçe hazırlanan protokol hükümleri değerlendirilecek.