X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER TYB Erzurum Şubesi’nde Konuk Hikmet Eren’di
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

TYB Şubesi’nde Konuk Hikmet Eren’di

  • Giriş Tarihi: 31.3.2015 10:08 Güncelleme Tarihi: 31.3.2015 10:46
TYB ERZURUM ŞUBESİ’NDE KONUK HİKMET EREN’Dİ
TYB Erzurum Şubesi’nde Konuk Hikmet Eren’di

Eko Avrasya Derneği Başkanı Hikmet Eren, Türkiye Yazarlar Birliği Şubesi’nce 15 günde bir düzenlenen “Söylenecek Çok Söz Var” sohbet programında 2014-2015 döneminin 6. Konuşmacısı olarak “Avrasya ve Türk Cumhuriyetleri” konulu sohbette son gelişmeleri ve Türkiye’nin bölgedeki etkinliklerini anlattı.
Kazakistan, Özbekistan, Türkistan, Kırgızistan ve Azerbaycan ile ilgili gezilerindeki izlenimlerini ve buralardaki siyasi, iktisadi gelişmeleri anlatan Eren; Türkiye’nin “ağabey” olma özelliğinin bu ülkeler üzerindeki olumlu duruşunun bahsederek, 21.yüyılın bu ilk çeyreğinde Türkiye’de yakalanan istikrarın bozulması için el ele verenlerin Orta Asya’daki Türk Cumhuriyetlerini bile etkilemek için çalıştıklarını dile getirdi.
Bölgede bulunan bu Türk devletlerinin hepsinin demokrasiyi inşa etme yolunda adımlar atmaya çalıştığını belirten Eren; “Bunlar arasında kendi kendine yeten, çok hızlı bir şekilde kalkınan ve göğsümüzü kabartan hamleler ile Türkiye içinde olmazsa olmazlardan biri olan Azerbaycan’ın yer altı kaynakları, iştah kabartan zenginliği ülkenin imarı ve kalkınmasında her geçen gün daha çok kullanılıyor.
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev, Cumhurbaşkanımız Sayın Tayyip Erdoğan ile geçtiğimiz günlerde Kars’ta bir araya geldi. Yüzyılın projelerinden biri olan TANAP için Türkiye’den “İki Devlet Tek Millet” mesajını enerji yoluyla bütün dünyaya bir kez daha ilan ettiler.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden başlayın; özerk Türk cumhuriyetleri dahil olmak üzere 300 milyonluk bir nüfusun nüfuzundan bahsediyoruz bugün. Bu nüfusu ve nüfusu değerlendirmek için bütün Türk Cumhuriyet’lerinin azami gayretleri var. Bundan korkan ve bu gücün ekonomik olarak ayağa kalkmasını istemeyen bütün güçler Türk’e ve O’nun hür bağımsız devletlerine dost olmayacaktır. Biz ülke olarak, enerji başta olmak üzere bütün alanlarda ortak çalışmaları yapıyor ve destekliyoruz.
21.yüzyıl enerji yüzyılıdır. Nüfus yüzyılıdır. Türk Cumhuriyetleri kadim bağlılık unsurları ile birdir. Türkiye bu gücü görmekte ve kardeşleri ile iyi ilişkiler kurarak kültürel ve tarihi mirasın kendisine yüklediği sorumlulukları yerine getirmeye gayret etmektedir.
Biz gittiğimiz bu ülkelerde yakinen şahit olduk. 300 milyonun birbiri ile neredeyse zorlanmadan anlaşabildiği bir dili konuşması tek başına bir güç olarak yeter.”
Türkiye Yazarlar Birliği Şube Başkanı M.Hanefi İspirli; sohbet konuğu olan Hikmet Eren’e teşekkür ederek dernek yayınları arasında olan “Üç Karanfil” isimli kitabı hediye ederek katılımcılara da katkılarından dolayı minnettar olduğunu dile getirdi.