X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Türk Dünyası Bilimler Akademileri Birliği Kuruldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Türk Dünyası Bilimler Akademileri Birliği Kuruldu

  • Giriş Tarihi: 2.7.2015 10:18 Güncelleme Tarihi: 2.7.2015 11:26
TÜRK DÜNYASI BİLİMLER AKADEMİLERİ BİRLİĞİ KURULDU
Türk Dünyası Bilimler Akademileri Birliği Kuruldu

Kazakistan’ın başkenti Astana’da 29 Haziran 2015 tarihinde Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye, Tataristan, Başkurdistan Bilimler Akademileri ve Türk Akademisi Başkanlarının katıldığı toplantıda Türk Dünyası Bilimler Akademileri Birliği’nin uygulama yönergesi kabul edildi.
Toplantıya Üniversitemizden Türk Üniversiteler Birliği Dönem Başkanı olarak Rektörümüz Prof. Dr. Hikmet Koçak ve Atatürk Üniversitesi Türk Üniversiteler Birliği Temas Kişisi Doç. Dr. Osman Mert katıldı.
Kurulda bir konuşma yapan Prof. Dr. Hikmet Koçak, önce kültürümüzün geçmişte yetiştirdiği âlimlerden ve Orta Asya coğrafyasının bu alimlerle bir dönem pek çok alanda dünya medeniyetinin zirvesinde yer aldığından bahsetti; ardından da yapılacak bu tarz iş birlikleri ve oluşumlarla kültürümüzün günümüzde de aynı başarıyı gerçekleştirme potansiyeline sahip olduğunu belirterek sürece katkı sağlayanlara teşekkür etti.
Toplantının sonunda da Atatürk Üniversitesi ile Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Tataristan, Başkurdistan Millî Bilimler Akademileri ve Türk Akademisi ile iş birliği anlaşmaları imzalandı.