X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Erzurum Patentte 3’üncü Sırada
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Patentte 3’üncü Sırada

  • Giriş Tarihi: 23.7.2015 09:38 Güncelleme Tarihi: 23.7.2015 12:47

’dan yapılan patent başvuru sayısı 4’e yükseldi. İlden haziran ayında 1, bu yılın 6 ayında ise 4 patent başvurusunun yapıldığı açıklandı. Erzurum’dan yapılan patent başvuru sayısı bölge toplamında yüzde 12.90, ülke toplamında ise yüzde 0,19’luk oran oluşturdu.
6 AYDA 4 BAŞVURU
Erzurum’dan bu yılın şubat, nisan ve mayıs aylarında bir patent başvurusu kaydedildi. Doğu Anadolu Bölgesinden ise ocak ayında 4, şubat ayında 5, mart ayında 7, nisan ayında 6, mayıs ayında 4 ve haziran ayında ise 5 başvuru yapıldı. Bölgeden 6 aylık ölçütte, kaydedilen patent başvurusu sayısı 31’e yükseldi.
MALATYA VE ELAZIĞ ÖNDE
Doğu Anadolu Bölgesinde en çok patent başvurusunun yapıldığı iller Elazığ ve Malatya oldu, Erzurum 3’üncü sırayı aldı. 2015’in ocak-haziran ayları arasında Elazığ ve Malatya’dan 9, Erzurum’dan 4, Ağrı, Bingöl, Bitlis ve Hakkari illerinden 2, Kars’tan 1 başvuru oldu. Muş, Tunceli, Ardahan ve Iğdır’dan ise patent başvurusu yapılmadı.
TÜRKİYE İLLERİ SIRALAMASI
Erzurum patent başvuru sayısı bakımından, Türkiye illeri sıralamasında Çorum, Hatay, Muğla, Sivas, Şanlıurfa, Yalova, Düzce illeriyle birlikte 22’inci oldu. Türkiye’de patent başvuru sayısı sıralaması İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Konya, Kocaeli, Gaziantep, Sakarya, Eskişehir, , Tekirdağ, Kayseri, Manisa, Trabzon, Adana, Denizli, Edirne, Mersin, Aydın, Elazığ, Malatya, Balıkesir, Bilecik, Kütahya, Samsun, Afyon, Aksaray, Kırklareli, Kahramanmaraş, Giresun, Rize, Uşak, Van, Yozgat, Kırıkkale, Çorum, Erzurum, Hatay, Muğla, Sivas, Şanlıurfa şeklinde oluştu.