X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Egogü’de ’Şia Ve İran’ Konferansı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Egogü’de ’Şia Ve İran’ Konferansı

  • Giriş Tarihi: 10.3.2015 11:18 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ İLAHİYAT FAKÜLTESİ İSLAM MEZHEPLERİ TARİHİ ANABİLİM DALI ÖĞRETİM ÜYESİ YED. DOÇ. DR. MEHMET ÇELENK’İN KONUŞMACI OLARAK KATILDIĞI KONFERANS, İLAHİYAT FAKÜLTESİ KONFERANS SALONU’NDA GERÇEKLEŞTİ.
Egogü’de ’Şia Ve İran’ Konferansı

Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) İlahiyat Fakültesi Dekanlığı tarafından “Şia ve İran” konulu bir konferans düzenlendi.
Bursa Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Mezhepleri Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yed. Doç. Dr. Mehmet Çelenk’in konuşmacı olarak katıldığı konferans, İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Yrd. Doç. Dr. Mehmet Çelenk; İran’ın, İslam kültürünü anlamak isteyen birinin Türkiye, Balkanlar, Orta Asya, Mısır, Pakistan-Hindistan ve Malay Dünyası ile birlikte mutlaka uğraması gereken bir durak olduğunu söyledi. Ülke olarak tarihle ilişkimizin rasyonel değil romantik boyutta olduğunu dile getiren Yrd. Doç. Dr. Mehmet Çelenk, Safevi yani İran tarihinin mukayeseli bir okuma ile okunması halinde bugün yaşadığımız pek çok sorunun çözümünün rahatlıkla bulunabileceğini ifade etti.
Yrd. Doç. Dr. Mehmet Çelenk İran coğrafyasının Şiileştirilmesi ve İran Şiiliği hakkında bilgiler verdikten sonra öğrencilerden gelen soruları cevaplandırdı.