X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Katrancılık Da Tarihe Karışıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Katrancılık Da Tarihe Karışıyor

  • Giriş Tarihi: 28.4.2015 12:28 Güncelleme Tarihi: 28.4.2015 12:28
ESKİŞEHİR’İN SEYİTGAZİ İLÇESİNDE KURULAN PAZARDA KATRAN SATIŞI YAPAN ÖZKAN KIZILKAYA, BÜYÜKBAŞ HAYVANLARIN YARALARININ TEDAVİSİNDE VE HAŞEREYE KARŞI İYİ GELEN KATRAN KULLANIMININ GİTTİKÇE AZALDIĞINI BELİRTTİ.
Katrancılık Da Tarihe Karışıyor

’in Seyitgazi ilçesinde kurulan pazarda katran satışı yapan Özkan Kızılkaya, büyükbaş hayvanların yaralarının tedavisinde ve haşereye karşı iyi gelen katran kullanımının gittikçe azaldığını belirtti.
Aydın’ın İncirliova ilçesinden yola çıkarak mart ve nisan aylarında katran satmak için Türkiye’nin hemen hemen her bölgesine gittiğini söyleyen 32 yaşındaki Kızılkaya, yıllardır bu işi yaptığını anlattı. Evli ve 3 çocuk babası olan Özkan Kızılkaya, 12 yaşından bu yana sattığı katranın yeni nesiller tarafından artık bilinmediğini, bu yüzden müşterilere satmaktan çok katranı anlatmak zorunda kaldığından dert yandı. Kızılkaya, kilosu 10 liradan sattığı katranı gençlere dahil olmak üzere çoğu insanın hiç bilmediğini söyledi.
HAYVANCILIK AZALINCA KATRAN SATIŞLARI DA DÜŞTÜ
Genelde katranın Denizli Beyağaç’da ardıçtan ve çam çırasının yanması sonucu elde edildiğini söyleyen Kızılkaya, katranın büyükbaş hayvanların yaralarının tedavisinde yıllardır kullanılan bir ilaç olduğunu belirtti. Özkan Kızılkaya, yılan ve buna benzer zararlı hayvanlarla haşeratın ağır kokusu yüzünden katran olan eve hiç girmediğini sözlerine ekledi. Katran satışlarının genelde hayvancılığın bol olduğu yerlerde yapıldığını söyleyen Kızılkaya, ancak son zamanlarda hayvancılığın azalmasıyla katran satışlarının da düştüğünü belirtti.