Dünyada 24 saat böyle geçti(19.04.2016)

  • 1
  • 25
Dünyada 24 saat böyle geçti(19.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(19.04.2016)

Dünyada 24 saatte yaşanan gelişmeleri sabah.com.tr okuyucuları için derledik

İŞTE O HABERLER;

  • 2
  • 25
Dünyada 24 saat böyle geçti(19.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(19.04.2016)

ABD'den İsrail'e eleştiri

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, İsrail'in son dönemdeki politikalarını eleştirerek, Binyamin Netanyahu hükümetinin bazı kararlarının ülkeyi "yanlış yöne" götürdüğünü söyledi.
Joe Biden, ABD'deki "J Street" adlı Yahudi lobi kuruluşunun Washington'da düzenlenen toplantısında konuşma yaptı.
Binyamin Netanyahu yönetimine eleştiri getiren Biden, İsrail yönetiminin son yıllardaki bazı eylemlerinin, özellikle yerleşim yerlerini genişletme politikalarının ülkeyi "tek devletli" çözüme doğru götürdüğünü, bunun da "yanlış yön" olduğunu belirtti.

ABD yönetiminin iki devletli çözümü desteklediğini hatırlatan Biden, Washington yönetimi olarak İsrail-Filistin sorununun çözümü konusunda "İsrail'i barışçıl yola zorlama yükümlülükleri bulunduğunu" ifade etti.

  • 3
  • 25
Dünyada 24 saat böyle geçti(19.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(19.04.2016)

Türk bakan istifa etmek zorunda kaldı

İsveç Şehircilik ve İskan Bakanı Mehmet Kaplan, 3 Ekim 2014'ten bu yana sürdürdüğü görevinden istifa etti. İsrail'in Filistin'e yönelik politikalarını eleştirdiği için İsveç hükümetinin tepkisini çeken Kaplan, kararını dün duyurdu. İsveç koalisyon hükümetini Sosyal Demokrat Partisi ile oluşturan Yeşiller Partisi'nden bakan olan Kaplan'ın söz konusu eleştirileri sonucu maruz kaldığı baskılar nedeniyle istifa ettiği belirtiliyor. İsveç medyasında son günlerde, kabinenin ilk Türk kökenli Müslüman bakanı olan Kaplan ile Türk sivil toplum kuruluşlarına ağır suçlamalar yapılıyordu.

  • 4
  • 25
Dünyada 24 saat böyle geçti(19.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(19.04.2016)

Beyaz Saray geri adım attı

Beyaz Saray'dan Suudi Arabistan'ı 11 Eylül saldırıları nedeniyle "egemenlik dokunulmazlığından" yoksun kalma tehlikesiyle yüz yüze getiren yasa teklifine açıklama geldi. Suudiler'in de ABD'deki 750 milyarlık finansal varlıklarını karşı koz olarak oynadığı tasarıya ilişkin Beyaz Saray'dan "Bu haliyle gelirse veto ederiz" denildi.
Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, 11 Eylül saldırılarında Suudi Arabistan'ın rolünün olduğunu ima eden ve bu ülkenin ABD'de yargılanmasının önünü açabilecek yasa tasarısının mevcut haliyle Beyaz Saray'a gelmesi durumunda Başkan Barack Obama'nın tasarıyı veto edeceğini belirtti.

Günlük basın brifinginde konuşan Earnest, ABD Kongresi'nde, 11 Eylül saldırılarında Suudi Arabistan'ın rolünün olduğunu ima eden ve Riyad yönetimine ABD'de dava açılabilmesi ihtimalini barındıran yasa tasarısıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Earnest, yasa tasarısının mevcut halinin Kongre'nin iki kanadı olan Temsilciler Meclisi ve Senato'dan geçerek Başkan Obama'nın önüne gelmesi durumunda tasarının imzalanmasının söz konusu olmayacağını vurguladı.

Söz konusu tasarının mevcut haliyle Amerikan çıkarlarına uygun olmadığını savunan Earnest, bu haliyle tasarının, ABD'nin dünyanın dört bir yanındaki müttefikleriyle işbirliği yapmasını zorlaştıracak bir adım teşkil ettiğini belirtti.

SUUDİ ARABİSTAN'DAN ABD'YE 750 MİLYAR DOLARLIK "TEHDİT"

Earnest, Suudi Arabistan'ın yasa tasarısı ile ilgili olarak ABD yönetimini "finansal olarak tehdit ettiği" iddiasıyla ilgili soruları da cevapladı. Ocak ayında Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi'nden geçen yasa tasarısının Riyad yönetiminde ciddi tepkiyle karşılandığını aktaran New York Times'ın haberine göre Suudi Dışişleri Bakanı Adil Cubeyr, önceki ay Washington'a yaptığı ziyarette Kral Selman'ın sert mesajını bizzat iletti. Haberde Suudi yönetiminin Obama'yı "Hazine bonoları dahil ABD'deki toplam 750 milyar dolarlık varlığını satmakla tehdit ettiği" iddia edildi.

Bu iddiayla ilgili açıklamasında Sözcü Earnest, Riyad yönetiminin böyle bir şey yapacağını düşünmediğini belirterek "Suudiler de en az bizim kadar, küresel finansal sistemin istikrarını korumanın iki ülkenin de ortak çıkarı olduğunun farkındadır" şeklinde konuştu.

Yabancı egemen devletlerin ABD hukukuna karşı dokunulmazlığı konusunun önemli bir uluslararası hukuk ilkesi olduğunu ifade eden Earnest, bu ilke sayesinde dünyanın dört bir yanındaki ülkelerle iş yapılabildiğini anlattı.

  • 5
  • 25
Dünyada 24 saat böyle geçti(19.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(19.04.2016)

Azerbaycan, Ermenistan'a ait insansız hava aracını düşürdü

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattındaki çatışmalar sürüyor. Azerbaycan, Ermenistan'a ait İHA düşürdü.
Azerbaycan askerleri, cephe hattında keşif uçuşu yapan Ermenistan'a ait insansız hava aracını (İHA) düşürdü.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, mevziler üzerinde keşif uçuşu yapan, Ermenistan ordusuna ait X-55 tipli İHA'nın vurularak düşürüldüğünü duyurdu. Bakanlık, düşürülen İHA'nın fotoğraflarını kamuoyu ile paylaştı.Bakanlığın bir diğer açıklamasında Ermenistan ordusunun son 24 saatte 121 kez ateşkes ihlali yaptığı, Azerbaycan ordusunun da 126 kez karşılık verdiği bildirildi.