5 günlük hava durumu
25 Nisan 2014 Cuma
Afyon Kocatepe Üniversitesi
Eğitim 13 Temmuz 2010 - Salı
 • Afyon Kocatepe Üniversitesi

  Afyon Kocatepe Üniversitesi

  3 Temmuz 1992 tarih ve 3837 sayılı kanunla kurulmuş ve 10 Kasım 1992 tarihinde eğitim-öğretim faaliyetlerine başlamıştır.

 • Afyon Kocatepe Üniversitesi

  Ancak üniversitenin tarihi o dönemde Eskişehir İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi’ne bağlı olarak kurulan Afyon Maliye Muhasebe Yüksekokulu’nun açıldığı 1974 yılına dayanmaktadır.

 • Afyon Kocatepe Üniversitesi

  Afyon Maliye Muhasebe Yüksekokulu 1987 yılında Anadolu Üniversitesi’ne bağlı Afyon İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi haline dönüştürülmüştür. Bu fakülte, Afyon Kocatepe Üniversitesinin kuruluşu sırasında üniversiteye bağlanmıştır.

 • Afyon Kocatepe Üniversitesi

  Afyon Kocatepe Üniversitesinde halen 8 fakülte, 3 enstitü, 4 yüksekokul, 1 devlet konservatuvarı, 15 meslek yüksekokulu ve 14 uygulama ve araştırma merkezi bulunmaktadır. Üniversite Temmuz 2008 tarihi itibariyle 36 profesör, 67 doçent, 300 yardımcı doçent, 235 öğretim görevlisi, 45 okutman, 328 araştırma görevlisi, 26 uzman ve 1 eğitim öğretim planlamacısı olmak üzere toplam 1037 akademik personel bulunmaktadır. İdari personel sayısı ise 537’dir. Afyonkarahisar’da Ahmet Necdet Sezer Kampüsü, Ali Çetinkaya Kampüsü, Ahmet Karahisari Kampüsü olmak üzere üç kampüste eğitim ve öğretim faaliyetleri sürdürülmektedir. Üniversite 2008–2009 akademik yılına yaklaşık 29.000 öğrenciyle başlamıştır.

 • Afyon Kocatepe Üniversitesi

  Üniversite son dönemde büyük önem verilen ve sayısı hızla artan bilimsel çalışmaları ile de başarıya ulaşmıştır. YÖK Başkanlığınca yayımlanan yayın istatistiklerine göre AKÜ, yayımlanan 135 full article (tam makalesi) ile SCI (Science Citation Index), SSCI (Social Science Citation Index) ve AHCI (Art&Humanities Citation Index)’da yayımlanan yayınlara göre öğretim üyesi başına düşen yayın sayısı sıralamasında 24. yayın sayısı sıralamasında 34. sırada yer almıştır.

 • Afyon Kocatepe Üniversitesi

  AKÜ, 1974 yılından gelen 35 yıllık deneyimi ve birikimiyle köklü bir yükseköğretim kurumudur. Uluslararası alanda söz sahibi bir üniversite olmayı hedeflemekte ve bu alandaki başarılı çalışmalarıyla hedefine hızla yaklaşmaktadır. AKÜ, güçlü bir öğretim üyesi kadrosu ile genç ve dinamik bir öğretim elemanı kadrosuna sahiptir. Öğrencilerine özgür düşünce ve özgüven yeteneğini kazandırır, başarıyı ödüllendirir, rahat ve huzurlu bir üniversite ortamı sunmaktadır. Kazandırdığı takım çalışması ve iletişim kurma becerileri ile üniversite sonrası yaşama hazırlamaktadır.

 • Afyon Kocatepe Üniversitesi

  Öğrencilerine özgür düşünce ve özgüven yeteneğini kazandırır, başarıyı ödüllendirir, rahat ve huzurlu bir üniversite ortamı sunmaktadır. Kazandırdığı takım çalışması ve iletişim kurma becerileri ile üniversite sonrası yaşama hazırlamaktadır.

  ULAŞIM OLANAKLARI
  AKÜ, zengin bir tarihe, kültürel ve doğal mirasa sahip; ülkemizdeki önemli kara ve demiryollarının kesiştiği; büyük şehirlerimize yakın bir il olan Afyonkarahisar’da yer almaktadır. Önemli kara ve demiryollarının kesişme noktasında yer alan ve coğrafi konum olarak birçok bölgeyi birleştiren özelliği nedeniyle ulaşım kolaydır.

 • Afyon Kocatepe Üniversitesi

  Ayrıca yurdumuzun birçok ilinden Afyonkarahisar’a trenle de ulaşılabilmektedir. Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin bulunduğu kampüslere şehir merkezinden düzenli olarak özel halk otobüsleri ve minibüslerle ulaşım sağlanmaktadır. Ayrıca üniversitelerimiz arasında ilk ve tek olan “Öğrenci Kampüs Acil Yardım Servisi” hizmeti de verilmektedir. Servis, üniversitenin Afyonkarahisar il merkezindeki kampüslerinde öğrenim gören ve derslerinin olağan dışı saatlere sarkması nedeniyle hiçbir ulaşım hizmetinden yararlanma şansı kalmayıp kampüslerde mahsur kalan öğrencilere hizmet vermektedir. Bu hizmetten, barındıkları yerde sağlık nedeniyle acil ulaşım aracına ihtiyaç duyan öğrenciler de yararlanabilmektedir. Servis, haftanın 7 günü 24 saat boyunca hizmet vermektedir. Bu servis kapsamında Ahmet Necdet Sezer Kampüsünde bir binek aracı ve şoför hazır bulundurulmaktadır.

 • Afyon Kocatepe Üniversitesi

  BARINMA OLANAKLARI

  Afyonkarahisar’da Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait öğrenci yurtları barınma ihtiyacının büyük kısmını karşılamaktadır. Yurtlar, öğrencilerin her türlü ihtiyacına yanıt verebilme donanımına sahiptir. Afyonkarahisar’da Ahmet Necdet Sezer Kampüsü yakınında ve şehir merkezinin çeşitli yerlerinde bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait 700 erkek, 1260 kız olmak üzere toplam 1960 öğrenci kapasiteli yurtlar öğrencilere hizmet vermektedir. Yurtta bulunan 2 erkek ve 4 kız bloğundaki odalar 4’er ve 6’şar kişiliktir. Şehir merkezinde yine Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait 450 kişilik bir erkek yurdu, 280, 200 ve 180’er kişilik üç erkek yurdu olmak üzere toplam 1110 öğrenci kapasiteli 4 yurt bulunmaktadır.

 • Afyon Kocatepe Üniversitesi

  Yurtlarda çalışma salonları, spor alanları, kantin, yemekhane ve anfi tiyatro yer almaktadır. Afyonkarahisar il merkezinde Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlarda toplam 3070 öğrenci barınmaktadır. İl merkezi ve ilçelerdeki pek çok özel yurt da öğrencilerin barınma gereksinimini karşılamaktadır. İscehisar’da 250 kişilik öğrenci yurdu hizmet vermektedir. Bolvadin, Sandıklı, Emirdağ ve Çay’da yurt sorunu bulunmamaktadır.

 • Afyon Kocatepe Üniversitesi

  BESLENME OLANAKLARI

  Üniversitenin tüm birimlerinde öğrenciler için yemekhane ve kantinler bulunmaktadır. Fast-food türünde yiyeceklerin yanı sıra içeceklerin de bulunduğu kantinlerde satış fiyatlarının öğrenci bütçelerine uygun olmasına dikkat edilmektedir. Satışa sunulan tüm yiyecek ve içecek maddelerinde sağlık koşullarına titizlikle uyulmaktadır. Kampüslerde bulunan kantinler, öğrencilerin beslenme gereksinimlerinin karşılanabilmesi için öğretim saatleri boyunca açıktır. Öğrencilerin istedikleri müzikleri dinleyebilmeleri için müzik kutuları da bulunmaktadır. Kampüslerde öğrenci ve öğretim elemanlarının yararlandığı yemekhaneler de hizmet vermekte ve yemek çeşitleri uzmanlarca belirlenmektedir. Yemek listeleri günlük ihtiyaç duyulan kalori miktarına göre hazırlanmaktadır. Akademik ve idari personel ile öğrencilerin öğle yemekleri aynı mutfaklarda hazırlanmakta ve aynı çeşit yemekler öğrencilerin kampüslerinde verilmektedir.

 • Afyon Kocatepe Üniversitesi

  SAĞLIK

   Üniversiteye bağlı fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarında okuyan öğrencilerin sağlık sorunları ile ilgili ilk başvuru merkezi Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığına bağlı olarak hizmet veren Mediko Sosyal Merkezidir. Üniversitede mediko hizmetleri Ahmet Necdet Sezer Uygulama ve Araştırma Hastanesi bünyesinde yer alan Mediko Sosyal Merkezi, Ali Çetinkaya Kampüsü, Ahmet Necdet Sezer Kampüsü olmak üzere 3 birimde verilmektedir. Mediko Sosyal Merkezi, öğrencilerin tüm sağlık sorunlarıyla yakından ilgilenen bir kadroya sahiptir. Öğrencilerin muayene ve tedavileri uzman doktorlarca yapılmaktadır. İleri tetkik ya da tedavi gerektiren durumlarda öğrenciler Ahmet Necdet Sezer Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilmektedir.

 • Afyon Kocatepe Üniversitesi

  SOSYAL YAŞAM

  Kampüslere yakın yerlerde ve şehir merkezinde bulunan alışveriş merkezleri, restoranlar ve termal turizme yönelik beş yıldızlı otellerin disko, yüzme havuzları, eğlence ve müzik salonları mevcuttur. Şehir merkezinde çok sayıda kafeterya ve sinema salonları da bulunmaktadır. Ahmet Necdet Sezer Kampüsü’nde bulunan “Öğrenci Vadisi” adı verilen alanda 1000 kişilik Vadi Kafe ve 1000 kişilik öğrenci yemekhanesi hizmet vermektedir. Yine Ahmet Necdet Sezer Kampüsü’nde öğrenci ve personelin hizmetine sunulmuş No Smoking Cafe de yer almaktadır. Bu kampüsdeki eğitim blokları ile Ali Çetinkaya ve Ahmet Karahisari Kampüslerinde çok sayıda öğrenciye aynı anda hizmet verebilecek kantinler bulunmaktadır.

 • Afyon Kocatepe Üniversitesi

  BURS OLANAKLARI

   Üniversitede öğrenim gören bütün öğrenciler, devletçe sağlanan burs olanaklarından yararlanma hakkına sahiptir. Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü ile Başbakanlık tarafından her yıl isteyen öğrencilere kredi ve burs verilmektedir. Ayrıca üniversitede öğrenim gören yardıma muhtaç öğrencilere Sosyal Yardımlaşma Birimi tarafından beslenme ve giyim yardımı yapılmaktadır. Yine bu birim tarafından belirlenen maddi durumu yetersiz öğrencilere çeşitli kişi ve kurumlardan sağlanan olanaklar ölçüsünde parasal destek sağlanmaktadır. Üniversitedeki başarılı ve yardıma muhtaç öğrencilere üniversite birimlerinde kısmi zamanlı çalışma olanağı da sunulmaktadır.

 • Afyon Kocatepe Üniversitesi

  ARAŞTIRMA OLANAKLARI


  Ahmet Necdet Sezer Kampüsü’nde bulunan merkez kütüphanede 85 bin kitap ile 840 adet yerli ve yabancı süreli yayın bulunmaktadır. İnternet olanağının da sağlandığı kütüphanede hafta içi 08.30 ile 20.00, cumartesi 10.00 ile 16.00 saatleri arasında hizmet verilmektedir. On altı farklı veritabanından 41 bin elektronik kitap, yaklaşık 7000 tam metinli elektronik dergi ve Avrupa Birliği’yle ilgili hemen hemen her türlü dokümana erişebilme olanağı mevcuttur. Üniversitenin tüm birimlerinde 96.000 dolayında kitap vardır. Üniversitenin bünyesinde öğrencilerin uygulama derslerinde kullandıkları çok sayıda donanımlı laboratuvar ve atölye de bulunmaktadır. Öğrencilerin tümüne internet erişimi imkanı sağlanmış ve bilgisayar laboratuvarları okulların ihtiyaçlarına göre düzenlenmiştir.

 • Afyon Kocatepe Üniversitesi

  FAKÜLTELER

  • Eğitim Fakültesi

  • Fen- Edebiyat Fakültesi

  • Güzel Sanatlar Fakültesi

  • İktisadi ve İdari Bilimler Fak.

  • Mühendislik Fakültesi

  • Tıp Fakültesi

  • Veteriner Fakültesi

  • Teknoloji Fakültesi

 • Afyon Kocatepe Üniversitesi

  YÜKSEKOKULLAR

  • Afyon Sağlık Yüksekokulu

  • Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu

  • Yabancı Diller Yüksekokulu

  • Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu

  DEVLET KONSERVATUARI

  MESLEK YÜKSEK OKULLARI

  • Afyon Meslek Yüksekokulu

  • Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

  • Başmakçı Meslek Yüksekokulu

  • Bayat Meslek Yüksekokulu

  • Bolvadin Meslek Yüksekokulu

  • Çay Meslek Yüksekokulu

  • Dinar Meslek Yüksekokulu

  • Dazkırı Meslek Yüksekokulu

  • Emirdağ Meslek Yüksekokulu

  • İscehisar Meslek Yüksekokulu

  • Sandıklı Meslek Yüksekokulu

  • Sinanpaşa Meslek Yüksekokulu

  • Sultandağı Meslek Yüksekokulu

  • Şuhut Meslek Yüksekokulu

  • Uzaktan Eğitim Meslek Yüksekokulu

  Adres : Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi Ahmet Necdet Sezer

  Kampüsü, Gazlıgöl Yolu 03200 AFYONKARAHİSAR

  Tel : 0 272 228 12 13 - 444 03 03

  Faks : 0 272 228 14 17

  Adres : Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi Ahmet Necdet Sezer Kampüsü, Gazlıgöl Yolu 03200 AFYONKARAHİSAR Tel : 0 272 228 12 13 - 444 03 03 Faks : 0 272 228 14 17

  Web: www.aku.edu.tr