Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Günün ekonomi haberleri(05.05.2016)

 • 1
 • 22
Günün ekonomi haberleri(05.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(05.05.2016)

Erdoğan Çetinkaya ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya ile görüştü
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya'yı Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basına kapalı gerçekleşen kabul, yaklaşık yarım saat sürdü.

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, başkanlık görevini, 5 yıllık görev süresi sona eren Erdem Başçı'dan, 19 Nisan günü devralmıştı.

 • 2
 • 22
Günün ekonomi haberleri(05.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(05.05.2016)

İşte piyasalarda son durum

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki görüşme sonrasında Ak Parti'de "kongre" kararı gelmesi dün piyasalarda sert fiyat hareketlerine neden olmuştu.
BIST İKİNCİ YARIDA YÜKSELİŞE GEÇTİ

Bugün ise gün ortasına kadar 2,92-2,93 bandında dalgalanan dolar/TL, Davutoğlu'nun konuşmasıyla 2,91'li seviyelere geriledi. Yüzde 2'nin üzerinde kayıpla başlayan Borsa İstanbul, günün ikinci yarısının başında kayıplarını toparladı ve artıya geçti.

EURO VE DOLAR DÜŞÜŞTE

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu görüşmesi öncesinde uluslararası piyasalarda 2.8875 TL'den işlem gören dolar, kongre kararıyla 3 TL sınırına fırlamıştı. Bugün yaşanan gelişmelerle birlikte piyasalarda tansiyon düşerken dolar ve euro fiyatları düşmeye başladı. Sabah saatlerinde 2,94-2,95 bandında dolaşan dolar/TL kuru, tepki alımlarıyla önce 2,93 liranın günün ikinci yarısında ise 2,92 liranın altına kadar geriledi.

 • 3
 • 22
Günün ekonomi haberleri(05.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(05.05.2016)

Ekmeğe KDV ayarı

Ekmekte uygulanan KDV oranları katkı maddesi yüzde 5'i geçmeyen ekmeklerde yüzde 1, bu oranı geçen ekmeklerde ise yüzde 8 olarak uygulanacak.
Bakanlar Kurulu'nun "Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi (KDV) Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar"ı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

YÜZDE 8'İ GEÇEMEYECEK

Buna göre; ekmeğin tesliminde uygulanan KDV oranları, katkı maddesi yüzde 5'i geçmeyen ekmeklerde yüzde 1, bu oranı geçen ekmeklerde ise yüzde 8 olarak uygulanacağı bildirildi.

KDV YÜZDE 1 OLACAK

Ekmekte kullanılan 'çeşni maddeleri, diğer tahıllar, soya unu, baklagil unları, yağ, süt, süt ürünleri, bitkisel lif ve benzeri maddeler' gibi katkı maddelerinin yüzde 5'i geçmemesi durumunda KDV oranı yüzde 1 olacak. Kullanılan katkı maddelerinin yüzde 5'i aşması durumunda ise ekmeğe, katkılı ekmek olarak değerlendirilerek, tesliminde KDV yüzde 8 olarak uygulanacak.

 • 4
 • 22
Günün ekonomi haberleri(05.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(05.05.2016)

"Türkiye dünyayı şaşırtarak büyümeye devam edecek" .


Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, Türkiye'de ekonomik göstergelerin olumlu olduğunu belirterek, "Ülkemizin ekonomik durumu beklenenin de üzerinde umut verici. 2016'da yüzde 4,5 büyüme bekliyoruz." dedi. .
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hükümet olarak yaptıkları çalışmalarla Türkiye'yi, esnafın işini ve aşını büyütmeye çalıştıklarını söyledi.

İhracatçının yeni pazarlara girmesi, üretime yönelik çalışmalar ve ekonomik anlamdaki teşviklerle Türkiye'yi büyütmeye çalıştıklarını anlatan Tüfenkci, buna rağmen birilerinin ülkeyi küçültmek adına ellerinden gelen gayreti gösterdiğini belirtti.

Milletin, ülkenin gelişimine engel olmaya çalışanlardan hesap soracağını vurgulayan Tüfenkci, "Güvenlik güçlerimiz işini yapacak ama siyasilerin teröre karşı ortak tavır göstermeleri gerekir." dedi.

"TÜRKİYE DÜNYAYI ŞAŞIRTARAK BÜYÜME YOLUNDA DEVAM EDECEK"

Tüfenkci, Türkiye'de ekonomik göstergelerin olumlu olduğunu, büyümenin sürdürüldüğünü ifade ederek, şöyle konuştu:

"Ülkemizin ekonomik durumu beklenenin de üzerinde umut verici. Özellikle 2016'da yüzde 4,5 büyüme bekliyoruz. 2015'in son çeyreğindeki verilerle 2016'ya güçlü sinyallerle giren Türk ekonomisi bu senenin ilk çeyreğinde de büyümeye devam etti. Umut ediyoruz ki bahar ve yazla, mevsimsel etkilerle enflasyon da düşmeye devam edecek. Dövizdeki istikrar ve faizdeki düşmelerle inşallah Türkiye yine dünyayı şaşırtarak büyüme yolunda devam edecek. Bakıldığında derecelendirme kuruluşlarının, IMF dahil olmak üzere Dünya Bankası'nın da Türkiye ile ilgili beklentilerini revize ettiğini görüyoruz. Bu, olumlu bir gelişme."

 • 5
 • 22
Günün ekonomi haberleri(05.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(05.05.2016)

500 eurolar tedavülden kalkıyor

Avrupa Merkez Bankası, 500 euroluk banknotların tedavülden kaldırılmasına karar verdi.
Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Konseyi, bankanın merkezinin bulunduğu Frankfurt'ta yapılan toplantıda 500 euroluk banknotların tedavülden kaldırılmasını kararlaştırdı.

2018'İN SONUNDA BASIMI SONA ERECEK

Karara göre, 2018'in sonuna doğru 500 euroların basımına son verilecek. Ancak 500 eurolar nominal değerini kaybetmeyecek ve merkez bankalarında diğer banknotlarla değiştirilebilecek.

AMAÇ TERÖRİZMİ ENGELLEMEK

Banka, 500 euroların tedvaülden kaldırılması ile terörizmin finansmanı ve kara para aklamaya karşı mücadelenin sertleştirilmesini hedefliyor.
500 euro, dünya genelinde nominal değeri en yüksek olan banknotlar arasında yer alıyor. ABD'nin değeri en yüksek olan banknot 100 dolar.

 • 6
 • 22
Günün ekonomi haberleri(05.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(05.05.2016)

Cumhurbaşkanı Erdoğan Çetinkaya'yı kabul edecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'yı kabul edecek.
Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın günlük programına ilişkin yapılan açıklamada, Erdoğan'ın Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya'yı 5 Mayıs günü saat 14.00'te Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul edeceği bildirildi.

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, başkanlık görevini, 5 yıllık görev süresi sona eren Erdem Başçı'dan, 19 Nisan günü devralmıştı.