Günün ekonomi haberleri(23.05.2016)

  Giriş Tarihi: 23.05.2016 16:57 Güncelleme Tarihi: 23.05.2016 17:16
  • Günün ekonomi haberleri(23.05.2016)

   Dar gelirliye ucuz konut formülü

   Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, ucuz konut üretmenin formülünün enerji tasarrufundan geçtiğini söyledi. Polat, "Enerjide yerli kaynak üretimi artarsa, yılda 15 milyar dolarlık tasarruf yapılabilir. Bu kaynak da dar gelirliye konut yapımında kullanılabilir" dedi

   Gayrimenkul, seramik sanayisi, turizm ve enerji sektöründe faaliyet gösteren Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat'la kentsel dönüşüm sürecini, yeni yatırımlarını ve enerji piyasasını konuştuk.

   Piyalepaşa İstanbul projesinin temelini attınız. Nasıl gidiyor çalışmalar?
   İnşaat faaliyetlerimiz devam ediyor. Arazinin uç kısmında bir miktar kalan mülkiyetlerle ilgili de çalışıyoruz.

   Ne kadarlık bir alan?
   Burası 92 dönüm arazi. Bu alan içerisinde 3-4 bin metrekarelik bir kısım kaldı. Bir metrekarelik arsanın 150'den fazla ortağı var. Artık bakanlık marifetiyle onlar çözülecek. Onun için gerekli prosedürleri tamamladık. Bir de yine aynı alanın üstünde yapılmış gecekondular var. Burada insanların çıkarılıp sokağa atılmalarından yana değiliz.

   Ne yapmayı planlıyorsunuz?
   Merkezden biraz uzakta aynı büyüklükte ev alacak şekilde kendilerine teklifte bulunuyoruz. Çoğu bunu kabul ediyor. Aralarında problem yaratan bir kesim de var. Şu ana kadar da burada binlerce insanla anlaşma yaptık. Projeyi bitirdikten sonra herkesin arkamızdan iyi şeyler söylemesini istiyoruz.

   Çok uzun süredir bu projeye kafa yorduğunuzu biliyorum, hatta "15 yılımı yedi" dediniz çok sefer. Nedir en büyük sıkıntı?
   Yasa yapıcılar bu kanunu çıkarırken öngörebildikleri her şeyi düşünmüşler. Ancak uygulamaya gelince insanın aklına hayaline gelmeyecek şeylerle karşılaşıyorsunuz. 20 santimetrekarelik bir hisse için 24 kişiyle pazarlığa oturuyoruz. Yani yasa burada hem kötü niyetli yatırımcıdan hak sahiplerini korumalı hem de kötü niyetli hak sahibi diye geçinenlerden de yatırımcıyı korumalı. Sayın Cumhurbaşkanımızla da bu konuları konuştuk. Tabii ki bir deneme süreci yaşanmalı. Kanun ve yönetmeliklerin yeniden düzenlenip ideal hale getirilmesi lazım. Onlar da hemfikirler bu konuda. Nitekim bakanlık bununla ilgili bir çalışma yapıyor.