Editörün seçtiği köşe yazılarından...

  Giriş Tarihi: 10.05.2016 11:58 Güncelleme Tarihi: 10.05.2016 14:35
  • Editörün seçtiği köşe yazılarından...

   Ahmet Davutoğlu'nun Başbakanlık ve AK Parti Genel Başkanlığı görevlerini bir başka isme devretmesi, öncelikle AK Parti'yi ilgilendiren bir durumdur. Bu gerçeği Sayın Davutoğlu da açıklamalarında defalarca vurguladı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'la arasına kimsenin giremeyeceğini herkese çok açık biçimde hatırlattı.
   Ama CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti'deki olağan kabul edilen bu nöbet değişimine nedense takılmış durumda... Kendisinden önceki CHP Genel Başkanı'nın bir kasetle devrilmesi ertesinde alelacele nöbeti devralmamış gibi, işi gücü bırakıp AK Parti'de Büyük Kongre delegelerinin oylarıyla gerçekleşecek nöbet değişimine veryansın etmeyi siyaset etmek sanıyor.
   Baksanıza bu konuda söylediklerine... "- Eğer bir kişinin iki dudağına hapsetmişse bir parti, o parti parti değildir. O partinin demokratik inançları da demokrasi de yoktur.
   Daha düne kadar ileri demokrasi getireceğiz, diyorlardı. Onların söylediği ileri demokrasi bir diktatöre teslim olan siyasal partidir."
   Aslında hem acıklı hem de komik bir tablo bu... Kendi partisini hedef alan kaset komplosunun üzerine yatıp AK Parti içindeki delege oylarıyla gerçekleşecek nöbet değişimine laf yetiştirmek, Temelce bir davranış değil mi? Kılıçdaroğlu'nun bu davranışına benzer bir durumu bir Temel fıkrasında da görürüz...
   Temel, benzin istasyonunda tuvalete girmiş. Bu sırada yandaki bölmede ihtiyacını gideren bir adam, aynı anda eşi ile cep telefonu ile konuşuyormuş. Adam eşine "Ne var ne yok" diye sormuş. Yan bölmedeki Temel "İyilik, her şey yolunda" diye cevap vermiş. Adam"Çoluk çocuk ne yapıyor" demiş eşine... Temel "Okula gidiyorlar, derslerine çalışıyorlar" demiş. Sonunda yandaki bölmede bulunan adam telefondaki eşine "Karıcığım, yandaki bölmede bir adam sana sorduğum sorulara cevap yetiştirmeye başladı. Ne yapacağımı bilemiyorum. Telefonu kapatıyorum" demiş.

   Mehmet Barlas/Sabah