Editörün seçtiği köşe yazılarından...

  Giriş Tarihi: 22.09.2016 12:20
  • Editörün seçtiği köşe yazılarından...

   Cumhurbaşkanımız Erdoğan BM Genel Kurul'unda çarpıcı bir konuşma yaptı, biliyorsunuz. Haklı olarak, konuşmanın "dünya beşten büyüktür" bölümüne ve FETÖ konusundaki uyarılara odaklanıldı. Fakat ben takılıp kaldım, biliyor musunuz Nerede "İşte budur!" dedim? Ne zaman içimi bir ferahlık kapladı? "Çünkü biz insanız" demişti Cumhurbaşkanı.
   Nihayetinde üç kelimeden ibaret bir cümleydi ama büyük dünya meseleleri ve siyaset alanında "insan olmak" konusu ancak böylesine elle tutulur bir yalınlıkta tanımlanabilirdi.
   Batı'nın ve bizdeki Batıcıların; "evrensel insan" kavramının arkasına sığınmalarındaki iki yüzlülük ancak böyle berrak biçimde yüzlerine vurulabilirdi.
   Konuşmanın o bölümü tam olarak şöyleydi: "Suriye'deki insani kriz 6. yılına girdi. Vatanlarını terk etmek zorunda kalan Suriyelileri evimizde misafir ediyoruz. Bu insanlara karşı insani ve vicdani görevimizi yapacağız. Dünya ve Batı almayabilir ama biz alacağız.Çünkü biz insanız."

   Hümanizm doğdu, insanlık öldü. "Aydınlanma" denilen ve aklı yücelten çağ insanın çıplak acısını kararttı. Demokrasi, özgürlük, ilerleme gibi kavramlar da öyle!
   Bu kavramların gelişmesini önemsedikçe etiyle, kanıyla, canıyla somut insanın ezilip büzülmesini önemseyen kalmadı. Oysa bu kadar çıplak bir gerçek işte!
   Gündelik hayatın tam göbeğinde... Korunmaya muhtaç olanı korumak kadar; kendinden alıp ihtiyacı olana vermek kadar net bir gerçek. Ya böyle insansın ya da kocaman bir palavrasın!

   Haşmet Babaoğlu/Sabah