Editörün seçtiği köşe yazılarından...

  Giriş Tarihi: 23.09.2016 11:30
  • Editörün seçtiği köşe yazılarından...

   Düşünün... Bir buçuk hafta önce Kılıçdaroğlu'nun otuz araçlık konvoyla yol alırken terör saldırısına uğradığı bir bölgede John Bass (bana anlatılanlara göre) biri Amarok kamyonet olmak üzere sadece iki araçla güvenliğinden emin biçimde dolaşabiliyor. Ha, diyeceksiniz ki... Bass'ın durumu anormal sayılmamalı! Haklısınız. Kılıçdaroğlu'nun başına geleni anormal saymalıyız. İyi de, neden çarçabuk geçiştirdik o saldırı olayını? Oysa belli ki, Kılıçdaroğlu "geçiştiremedi" ve sanki olayın hemen sonrasında hem tavrı, hem de politikası değişiverdi.
   Haksız mıyım?

   Yine aynı yazımda sordum... Bizim Batı ülkelerindeki büyükelçilerimiz niye sadece resmi organizasyonlardagörünüyorlar? Dedim ki... Onlar da gezsinler, dolaşsınlar... Görev yaptıkları ülkelerin kritik bölgelerine gidip yerel halkla temas kursunlar... Madem öyle, işte böyle! Fakat Dışişleri hafiften sitem etti. Neden? Çünkü şu kadar sayıda elçimiz, konsolosumuz, diplomatik görevlimiz 15 Temmuz'dan bu yana ülkemizde olup bitenleri bulundukları ülkelerde anlatmaya çabalıyormuş.

   Güzel! İyi! Ancak dediğim o değil. Can kulağıyla dinleyen yoksa, anlatmak neye yarar? Nihayetinde Batı medyası Fetö'cülerle can ciğer kuzu sarması olmuş. O yüzden de resmi görevlilerin anlattıkları propaganda sayılıyor. Fakat hele bir tavrınızı değiştirin, aksiyona geçin...
   Hollanda'da ırkçılarla Müslümanların sürekli karşı karşıya geldiği mahallelerde, ABD'de siyahların huzursuz olduğu kasabalarda sık sık dolaşmaya başlayın... Bakın o zaman anlattıklarınıza nasıl kulak kabartacaklar!

   Haşmet Babaoğlu/Sabah