Günün öne çıkan yazarları (20.08.2016)

  Giriş Tarihi: 20.08.2016 13:26
  • Günün öne çıkan yazarları (20.08.2016)

   15 Temmuz'dan tam 4 ay önce, Cemil Bayık İngiliz Times gazetesine bir söyleşi vermişti. "Erdoğan'ı devirmek istiyoruz. Onun rüyalarının gerçeğe dönüşmesinin önündeki enbüyük engel biziz" demişti o terörist. Bu mesaj, bir yandan PKK'nın işlevini net biçimde ortaya koyuyordu. Öte yandan yine bundan bir yıl önce Bayık'ın "gizlice görüşüyoruz" dediği ABD'nin PKK'ya niçin destek verdiğini gözler önüne seriyordu.
   FETÖ, bir adım öne çıkarak 15 Temmuz'da orduda yuvalanmış teröristlerini harekete geçirerek ülkenin yönetimine el koymaya kalktı. Başarılı olamadı. Ondan tam 4 gün sonra, 19 Temmuz'da PKK harekete geçti. PKK'nın hareketlendiğini gören Fetullah Gülen bir kez daha Batı'ya "bizden vazgeçmeyin, biz hâlâ kullanışlıyız" mesajını yineledi.
   Ne var ki her seferinde efendileri bunlara "birlikte hareket edin" talimatını tekrarladı. Bundan dolayıdır ki geçmişte hep paslaştılar. FETÖ, PKK'ya istihbarat desteği sundu. Ulusal ve uluslararası siyasette yeni manevra alanları hediye etti. PKK ise FETÖ'ye darbe için gerekli ortamı sağlamaya çalıştı.
   Evet bugün de bu iki yapı, harcanmamak yarına kalabilmek için birbirleriyle içten içe rekabet halindeler. Ancak öte yandan aldıkları talimat gereği paslaşmaya devam ediyorlar.
   Özellikle FETÖ mensupları uluslararası alanda PKK'lıları özgürlük savaşçısı, HDP'yi deTürkiye'nin tek gerçek muhalefet partisi olarak pazarlamak için yoğun uğraş veriyor.
   PKK da FETÖ'nün başaramadığını başarmak için kendisini iyice küçültmek pahasına terör eylemleri gerçekleştiriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dediği gibi topu birden üzerimize geliyor. Geliyorlar gelmesine de biz bir yere gitmedikten, yerimizde sebat ettikten sonra bunların bu hain planları boşa çıkmaya devam edecek.