Saraybosna ses veriyor

  • 1
  • 13
Saraybosna ses veriyor
Saraybosna ses veriyor

SARAYBOSNA SES VERİYOR!

GÜLŞAH N. MARAŞLI

İşte bu haftanın filmleri...

  • 2
  • 13
Saraybosna ses veriyor
Saraybosna ses veriyor

SARAYBOSNA'DA ÖLÜM (DEATH IN SARAJEVO)

Yönetmen: Danis Tanovic

Oyuncular: Jacques Weber, Snezana Vidovic, Izudin Bajrovic, Vedrana Seksan

Saraybosna… Acısıyla canımızı en fazla yakan savaş mağduru bir coğrafya. Ama daha da ötesi var bizim için, ecdâd yadigârı Sarajevo!

Bu hafta, sınırlar ayırsa da gönül bağımızı hiç koparmadığımız Bosna'dan bir filmle açıyoruz perdeyi. Öneririz, tavsiye ederiz, hatta mutlaka gidiniz!

Birinci Dünya Savaşı'nı başlatan suikastın 100. yılında Hotel Europe büyük bir etkinliğe hazırlanmaktadır. O gün, otelin çatısında yapılan TV yayınında sabit politik duruşlar birdenbire asırlık tartışmalara yol açarken, otel müdürü aylardır maaşlarını alamayan ve tam da bu önemli günde grev yapmaya karar veren çalışanları "kendine özgü" yöntemlerle engellemeye çalışmaktadır. Grev sözcüleri bir bir ortadan kaybolurken en önemli konuklardan birini korumaya çalışan polisin tek derdi ise eşinin almak istediği kanepenin fiyatıdır.

  • 3
  • 13
Saraybosna ses veriyor
Saraybosna ses veriyor

Bernard-Henri Lévy´nin "Hotel Europe" adlı oyunundan uyarlanan film, içinde bulunduğu coğrafyanın derin bir özetini çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor. "Tarafsız Bölge"yle "Yabancı Dilde En İyi Film Oscar"ını, "Bir Hurdacının Hayatı"yla "Gümüş Ayı Ödülü"nü kazanan yönetmen Danis Tanovic, "Saraybosna'da Ölüm" ile de Berlin'de "Gümüş Ayı Ödülü"ne ve "FIPRESCI Ödülü"ne layık görüldü.

  • 4
  • 13
Saraybosna ses veriyor
Saraybosna ses veriyor

STAR TREK SONSUZLUK (STAR TREK BEYOND

Yönetmen: Justin Lin

Oyuncular: Chris Pine, Zachary Quinto, Karl Urban, Zoe Saldana

Efsane Star Trek yeniden beyazperdede!

İlk Star Trek filmini görenlerden hangimiz Atılgan mürettebatından birinin yerinde olmak istemedik ki! Sanki uzaya biz çıkıyor, farklı dünyaları keşfediyor, yeni maceralara biz atılıyor, hepimiz birer "Atılgan" oluyorduk.

"Star Trek Sonsuzluk" dünya çapında popüler olan Star Trek serisinin yeni filmi. USS Atılgan ile cesur mürettebatı yine hayranlarını uzayda maceralarla yine ilginç bir yolculuğa çıkarıyor.

  • 5
  • 13
Saraybosna ses veriyor
Saraybosna ses veriyor

Sonsuzluk'ta, Atılgan mürettebatı bilinmeyen uzayın uzak köşelerini araştırıyor, kendilerini ve Federasyon'un temsil ettiği her şeyi sınayan gizemli, yeni bir düşmanla karşılaşıyorlar.

Bir detay: 19 Haziran 2016'da Star Trek ailesinin bir üyesini kaybetti. Anton Yelchin'in beklenmedik ölümü Sonsuzluk oyuncu kadrosunu ve teknik ekibini çok üzdü. Oyuncular, teknik ekip ve tüm dünyadan hayranlar Pavel Chekov karakterini ve Anton'a olan sevgilerini ifade ettiler.