5 günlük hava durumu
19 Nisan 2014 Cumartesi
Kahvaltının önemi
Sağlık 18 Ekim 2011 - Salı
 • Kahvaltının önemi

  Tüm annelerin şikayetçi olduğu bir konudur çocuklarının kahvaltısı, ve haklıdırlar da. Çünkü kahvaltı günlük hayatta o kadar büyük önem taşıyor ki sadece çocuklar için değil büyükler için de çok önemli.

 • Kahvaltının önemi

  Çocuklar genellikle; Gece geç yattıklarından, kahvaltı etmeyi sevmediklerinden, sabahları okula gitmek için hazırlanırken vakit kaybettiklerinden aileler çok fazla baskı uyguladığından, kahvaltı etmeyerek zayıf kalacaklarını düşünmelerinden dolayı kahvaltıyı sıklıkla atlamaktadırlar. Kahvaltı günün en uzun açlığı olan gece açlığını takip ettiği için biten enerjinin tekrar alınabilmesi için en önemli öğündür.

 • Kahvaltının önemi

  Akşam yemekleri yendikten sonra sabaha kadar geçen yaklaşık 9-10 saatlik zaman diliminde vücut mevcut enerji kaynaklarını tüketmiş ve açlık durumuna geçmiştir. Özellikle beyinde temel enerji kaynağı kan şekeri yani glikozdur. Aç kaldığımızda vücutdaki kan şeker düzeyi azalır.

 • Kahvaltının önemi

  Beyin fonksiyonları için (okulda / iş yerinde) fazla miktarda glikoza ihtiyaç duyulur. Gün boyunca yapılan fiziksel aktiviteler içinde kasların sürekli kan glikozuna gereksinimi vardır. Gece boyunca düşen metabolizma hızı kahvaltı ile % 20-30 artar.

 • Kahvaltının önemi

  Kahvaltı yapanlar daha başarılı

  Araştırmalar, kahvaltı yapan çocuğun sınıf içerisindeki başarısının daha fazla olduğunu, problem çözme gibi konularda daha başarılı olduğunu ve kavrama yeteneklerinin daha iyi olduğunu, bazı araştırmalar da kahvaltı yapan çocukların beslenme yetersizliğinden oluşan hastalıklara daha az yakalandıklarını göstermektedir. Kahvaltıyı poğaçayla geçiştirmekse hata.

 • Kahvaltının önemi

  Kahvaltı yapmayanlar daha şişman

  Bunun dışında yapılan bazı araştırmalarda da kahvaltı yapmayan çocukların daha şişman oldukları belirlenmiştir. Öğrencilere bakıldığında düzenli kahvaltı etmeyen çocukların sayısı yaklaşık % 14- 39, kahvaltısı yetersiz ve dengesiz olanların sayısı ise yaklaşık % 38- 63 olarak bulunmuştur.

 • Kahvaltının önemi

  Kahvaltı yapanlar matematikde başarılı

  Yapılan araştırmalar kahvaltı yapanların yapmayanlara göre daha başarılı olduğunu göstermiştir. Kahvaltı yapan öğrenciler derslere daha fazla katılım göstermektedirler. Kahvaltı ile ilgili olarak yapılan bir çalışmada sabahları kahvaltı ederek okula gelen öğrencilerin özellikle matematik ve okuma gibi derslerde daha yüksek başarı elde ettikleri görülmüştür.

 • Kahvaltının önemi

  Amerikan Diyetisyenler Derneği’nin yaptığı bir başka araştırmada ise kahvaltı eden öğrencilerin okula devamlılıklarının daha iyi olduğu, günlük almaları gereken besin öğelerinin büyük kısmını karşılayabildikleri, düşük kan kolesterolü değerine sahip oldukları bulunmuştur. Çocuklar ve gençler için sabah öğünü çok önemlidir. Çünkü; 
  kahvaltı çocukları öğrenmenin zorluklarına karşı hazırlar.

 • Kahvaltının önemi

  Düzenli kahvaltı yapan çocuklar, okullarında daha başarılı olurlar.

 • Kahvaltının önemi

  Sabah oluşan açlık konsantrasyon, öğrenme, problem çözme ve kas koordinasyonunda azalmaya neden olabilir.

 • Kahvaltının önemi

  Kahvaltı yapılmadığı durumlarda derslere devamsızlık artar. Kahvaltı yapmamanın sonucu oluşan karın ağrıları veya şiddetli açlık ağrıları şikayetlerin başında gelmektedir.

 • Kahvaltının önemi

  Kahvaltıyı atlamamak kadar kahvaltıda ne tüketildiği de en az onun kadar önemlidir. Kahvaltıda protein, yağ ve karbonhidrat dengesinin sağlanması önemlidir.

 • Kahvaltının önemi

  Kan şekerini dengelemek için kahvaltı yapın

  Bu şekilde uygun besinlerden oluşan bir kahvaltı tüketildiğinde organizmada sürekli bir enerji üretimi söz konusudur. Böylece oluşabilecek açlık belirtileri birkaç saat boyunca ertelenmekte ve kan şekeri düzeyi normal seviyelerde kalmaktadır.

 • Kahvaltının önemi

  Kahvaltıda protein ve karbonhidratı bir arada tüketmek gereklidir. Çünkü bu şekilde kan şekeri seviyesi uygun aralıklar içerisinde kalır.

 • Kahvaltının önemi

  Sadece ekmek tüketildiğinde hızla yükselen kan şekeri zaman içinde aynı hızla düşecektir. Bu yüzden özellikle peynir, süt ve yumurta tüketimi önemlidir.

 • Kahvaltının önemi

  Kahvaltıda süt ve süt ürünleri tüketin

  Süt ve peynir iyi birer kalsiyum kaynağıdır. Süt sevmeyen çocuk için peynir kalsiyum için de iyi bir kaynaktır.

 • Kahvaltının önemi

  Kalsiyum kemik ve diş sağlığı için önemli bir mineraldir. Peynirin içeriğindeki kalsiyum insan vücudu tarafından kolaylıkla kullanılabilir.

 • Kahvaltının önemi

  Sinir sisteminin çalışması ve kanın pıhtılaşmasında görev alır.

 • Kahvaltının önemi

  Peynir iyi bir fosfor kaynağı

  Çocukların kemik gelişimi için kalsiyum almaları önemlidir. Kalsiyumun dışında peynir iyi bir fosfor kaynağıdır. Fosfor diş ve kemik yapısı, böbreklerin fonksiyonu, kas ve sinir aktivitesi için alınması gereken diğer bir mineraldir. Kalsiyum ve fosfor beraber çalışarak etkinlik gösterirler.

 • Kahvaltının önemi

  Bu nedenle bu iki mineralin birlikte olduğu peynir iyi bir seçimdir. Yine süt ve peynir B2, B6 ve B12 vitaminlerince de zengindir. B2 vitamini büyüme, doku yenilenmesi ve enerji metabolizmasında görevlidir. B6 vitamini güçlü bağışıklık sistemi, kanda akyuvar yapımı için gereklidir.

 • Kahvaltının önemi

  B6 vitamini ayrıca vücudumuzda insülinin üretilmesine yardımcı olur. B12 vitamini DNA oluşumu, kan yapımı, folik asidin metabolizmasında kullanılır. Kalp, kanser ve sinir hastalıklarından korunmak içinde gerekli bir vitamindir. Yağda eriyen A, D, E ve K vitaminleri içinde peynir iyi bir kaynaktır.

 • Kahvaltının önemi

  Mevsiminde sebzeleri kahvaltıda tüketin

  Protein ve karbonhidrat yanında mevsim sebzelerinin kahvaltıda yer alması da bir alışkanlık olarak çocuklara öğretilmedir. Mevsiminde domates, salatalık, biber gibi sebzelerin çiğ olarak veya omlet, tost ile birlikte tüketilmesi teşvik edilmelidir. Yine mevsimine uygun meyveler de kahvaltılar için sağlıklı seçeneklerdir.

 • Kahvaltının önemi

  Poğaça yerine tost

  Bu tür bir kahvaltı alışkanlığı olmayan çocuklar veya gerçekten de zaman sıkıntısı yaşandığında aşağıdaki seçeneklerde besleyici bir kahvaltı olarak düşünülmelidir; 1 kase müsli + 1 su bardağı süt; her zaman olmamak kaydı ile süt ile birlikte, iyi bir lif kaynağı olan müsliler belki içerisine eklenecek kuru meyvelerle de besin değerini arttırabileceğiniz bir seçenek olabilir. Az yağlı peynirle hazırlanmış tost + 1 su bardağı süt; Bu seçenek de hızlı ve besleyici bir kahvaltıdır.

   

 • Kahvaltının önemi

  Tost içerisine eklenecek domates gibi sebzelerle de kahvaltının besin değerini arttırabilirsiniz. 1 porsiyon meyveli yoğurt; Yine kalsiyum, protein, lif ve vitamince zengin bir seçenek… Evinizdeki mevsim meyveleri ile hazırlanacak meyveli yoğurtlar çocuklar içinde lezzetli bir kahvaltı olacaktır. 1 porsiyon meyve + 1 su bardağı süt; mevsim meyvelerinden çocuğunuzun sevdiği bir meyve ile birlikte 1 bardak süt, öğle yemeğine kadar çocuğunuzun ihtiyacı olan enerjiyi sağlayacaktır.

 • Kahvaltının önemi

  Çocuğunuza tarhana çorbası içirebilirsiniz

  Ev yapımı çorba + 1 dilim ekmek; Özellikle kış günlerinde evde hazırlanmış taze tarhana çorbası gibi besleyici değeri yüksek çorbalar da çocuklarınız için kahvaltı alternatifi olabilir. İçeriğindeki protein, vitamin ve minerallerle özellikle tarhana besleyici, enerji verici bir besindir.

 • Kahvaltının önemi

  Çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırmak isteniyorsa gerçekleştirilmesi gereken ilk hedef kahvaltı alışkanlığı olmalıdır. Sağlıklı olan alternatiflerle yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlayabilmek mümkün olur. Ancak çocuklar için öncelikli yapılması gereken ailelerin onlar için olumlu örnekler oluşturmasıdır. Anne babası sabahları kahve içerek evden çıkan çocukların da kahvaltı ve doğru beslenme alışkanlıkları edinmelerini beklememeliyiz…

  kaynak: leventyazici.com