5 günlük hava durumu
19 Nisan 2014 Cumartesi
Benim de hayatta hata yapma lüksüm olmalı
Yaşam 07 Ocak 2011 - Cuma
 • Benim de hayatta hata yapma lüksüm olmalı

  EYLEM BİLGİÇ / GÜNAYDIN

  Türk Pop Müziği’nin iddialı seslerinden Aşkın Nur Yengi, üç yıl aradan sonra çıkardığı ‘Gözümün Bebeği’ adlı albümle dinleyiciye, aşkın güzelliğini yeniden hatırlatmayı amaçlıyor. Yengi ile yeni albümünü konuştuk...

 • Benim de hayatta hata yapma lüksüm olmalı

  * Albümünüzün adı ‘Gözümün Bebeği’. Sizin gözünüzün bebeği kim peki?
  Nazlı tabii ki. O şarkı zaten Nazlı’ya yazıldı. Sezen Abla (Aksu), “Bu şarkıyı kızın için yazdım, çünkü o senin gözünün bebeği” dediği andan itibaren yüreğimize bir ateş olarak düştü. ‘Ayrı Gayrı’ adlı şarkı da Nazlı’ya yazıldı. İki yıl önce Günay Çoban’la Serkan Özdoğan, “Nazlı için sana böyle bir hediye yaptık” dediler. 

  * Albüm biraz Nazlı kokuyor yani...
  İnsanın en kıymetlisi evladı ve ailesi olduğu için bu müziğine de, nefes alışına da, bakışına da yansıyor tabii...

 • Benim de hayatta hata yapma lüksüm olmalı

  “ANCAK SEN OKUYABİLİRSİN” 

  * Albümdeki ‘Yasak Elmam’ şarkısı da Sezen Aksu imzası taşıyor. O da hediye mi peki?
  Evet, Sezen Abla’nın Haluk’la bana düğün hediyesi. Biz evlenirken, “Fırından daha yeni çıkmış bir şarkım var ve bu şarkıyı ancak senin gibi bir yorumcu okuyabilir” dedi bana. Çünkü entelektüel bir tarafı var o şarkının. Dolayısıyla benim için de mutluluk ve onur oldu bu şarkıyı okumak. 

  * Sezen Aksu albümü beğendi mi?
  Albüm bittiğinde, onayını almak için Sezen Abla’ya gittim. Albümde kendi şarkıları da var ama ‘Ayrı Gayrı’da gözleri doldu, çok hoşuna gitti. “Bu şarkıyı yabana atma” dedi bana. Günay’ın (Çoban) sözlerini çok beğendi.

 • Benim de hayatta hata yapma lüksüm olmalı

  * Sezen Hanım’la aranızda büyük bir bağ var galiba...
  Evet, öyle; aramızda büyük bir bağ, vefa ve sevgi var. Bizi ayırmaya çalışanlar oldu ama Sezen Abla her zaman, “Mithatcan’la sen, benim için çok başkasınız, siz benim gözümün bebeklerisiniz, ilk göz ağrımsınız, hiç kimse sizin yerinizi dolduramaz” der. 

  * Bir önceki albümünüz üç yıl önce çıkmıştı. Bu arayı isteyerek mi verdiniz?
  Bir kere şarkıları istediğim gibi oluşturamadım, gelen şarkıların çoğu birbirine benziyor, ağzıma yakışmıyordu. Albümü doldurmak için şarkı yapmak çok ahlaklı gelmiyor bana, çabuk tüketilen, fast food bir şeyler istemiyorum. Bir de Nilüfer’in ardından 15 sene sonra ilk kadın vokal olarak ben geldim müzik piyasasına. Dolayısıyla o sorumluluk, bayrak yarışı gibi içimde hep pır pır eden bir şey. Onu da eklediğim zaman, şarkı seçiminde de titiz ve dikkatli olduğum için süre biraz uzuyor.

 • Benim de hayatta hata yapma lüksüm olmalı

  * Zaten albüm yapıp durayım gibi bir derdiniz de yok galiba, yanılıyor muyum?
  Evet, bir-iki senede bir albüm yapayım gibi bir derdim yok benim. Çok uzun yıllardır bu işin içinde olduğum için böyle bir lüksüm var diye hissediyorum. Yani piyasaya bir adım kadar uzak, bir adım kadar yakın olma gibi bir lüksüm olduğunu düşünüyorum. Albüm yapmazsam piyasadan silinirim gibi bir endişem yok. Yorumcu olduğum için güzel şarkılarla her daim yüreklere dokunabileceğim duygusundaydım. Zaten dinleyiciyle beni kısa süreler değil, iyi şarkılar birleştirmeli.

 • Benim de hayatta hata yapma lüksüm olmalı

  O DÖNEM HERKES ÂŞIKTI 

  * Bu albüm bana, ilk albümünüz ‘Sevgiliye’nin duygusunu hissettirdi. Siz ne düşünüyorsunuz?
  1990 yılında ilk albümüm ‘Sevgiliye’ çıktığında 19 yaşındaydım. Daha kendimi bilmezken o sorumluluk bana verildi ve aslında ben farkında olmadan çıtayı çok yukarıya koymuşum. Doğal olarak benden hep o beklendi ve bu benim şanssızlığım oldu. Çünkü benim de hata yapmak gibi bir lüksüm olmalı hayatta. Ama ufacık bir hatamda ‘Bu sana yakıştı mı?’ diye üstüme geldiler. Dolayısıyla ben de psikolojik olarak hep o albümdeki gibi şarkılar yapmak istedim.

 • Benim de hayatta hata yapma lüksüm olmalı

  * O albümdeki şarkıların hepsi dillere düşmüştü ...
  Ama atlamayalım; o albüm döneminde herkes âşıktı, o yüzden şarkılar çok seviliyordu. Şimdi insanların aşkları da fast food, aşk diye bir şey kalmadı. Artık kalmadığı için de biz yana yana aşkı anlatmaya ve ona tutunmaya gayret ediyoruz. Yani benim handikaplarım içinde bu da var.

 • Benim de hayatta hata yapma lüksüm olmalı

  TUTAR DEDİĞİM ŞARKI TUTMADI!

  Eski albümleri yaparken bir şey keşfettim kendimde; müzikal seçiciliğimi kaybetmişim. “Bu şarkı o kadar güzel ki; insanlar ciğerlerinden hissederler” diyordum, o şarkı hiç tutmuyordu. Sonra bir daha hiç yorum yapmamaya karar verdim... Ama sonra sen yine bu işin peşini bırakma, çünkü aşk bir yerlerde saklı, illa ki birilerinin bir yerlerine dokunacaktır, insan kendini tekrar hatırlayacaktır dedim.

 • Benim de hayatta hata yapma lüksüm olmalı

  SEKSİ MİYİM BİLMİYORUM 

  * Sizin hep seksi, alımlı bir imajınız var...
  Bütün samimiyetimle söylüyorum; öyle miyim bilmiyorum. Etli butluyum ya, belki bu öyle hissettiriyordur. Yengeç burcu kadını olmamla da ilgilidir belki. Türkan Şoray ve Sezen de Yengeç burcudur ve büstleri çok güzeldir mesela. 

  * Doğumdan sonra nasıl korudunuz formunuzu?
  Kendime baktım. Mesela çok dans ettim. Zaten tangoya ve Latin danslarına çok meraklıyım. Başka hiçbir şey düşünmeden, sadece figürlere odaklanarak kafamı boşaltabiliyorum. Bir de hamileliğimi yatarak geçirmeme rağmen, bir şey yiyemedim, dolayısıyla da çok kilo almadım. Şimdi bir kilom var; onun etrafında üç aşağı, beş yukarı dolanıp dururum. 

  * Haluk Bey’le tango yapıyor musunuz?
  Onun öyle bir vakti yok ki.

 • Benim de hayatta hata yapma lüksüm olmalı

  BU ALBÜM İNSANLARI AŞKA SÜRÜKLÜYOR 

  * Haluk Bey beğendi mi albümünüzü?
  Çok sevdi. Haluk benim şarkılarımı benden çok dinler, çünkü müziği çok sever. Bu albümle ilgili de “Hakikaten müthiş güzel olmuş, çok keyif aldım. Bunu eşin olarak değil, objektif bir taraftan bakarak söylüyorum” dedi. En güzeli de, “İlk albümlerin gibi insanları mutluluğa ve aşka sürüklüyor” demesiydi tabii.

 • Benim de hayatta hata yapma lüksüm olmalı

  ORYANTALİ SEVER 

  * En çok hangi şarkıyı sevdi peki?
  Aslında hepsini beğendi ama galiba en çok ‘Kahve Bahane’yi seviyor. Hafif oryantal havaları çok sever çünkü. Nazlı’nın favorisi ise ‘Öpeyim Geçsin’. Hatta bir gün benimle stüdyoya geldi, ‘Öpeyim Geçsin’i arada naralar ata ata söyledi ve kaydettik. Yani artık onun da bir CD’si var. 

  * Babasının sanatına mı sizin sanatınıza mı daha yatkın?
  İki tarafa da inanılmaz bir yatkınlığı var; teatral tarafı çok fazla. Şarkıları da ritmiyle, tonuyla söylüyor. Ritim duygusu çok kuvvetli. Ama biz onu manipüle etmeyeceğiz, ne olmak istiyorsa onu seçsin.

 • Benim de hayatta hata yapma lüksüm olmalı

  * Kesinlikle! Bu şarkıları başka türlü nasıl söylersin?
  Aşk olmazsa hayat çekilmez olur. Ama aşk sadece karşı cinse hissedilen bir duygu değildir benim gözümde. Aşk; hayatı, doğayı sevmektir. Çocuğuna duyduğun sevgi de aşktır. Aslında hayatta her şeyle kurduğun ilişkidir aşk. Ama bu duygumuzu kaybediyoruz ve bu beni çok endişelendiriyor.

 • Benim de hayatta hata yapma lüksüm olmalı

  * Evlilikler bir müddet sonra monotonlaşıyor. Ama gördüğümüz kadarıyla eşiniz Haluk Bilginer’le sizin aşkınız hiç eksilmeden devam ediyor. Bunun bir sırrı var mı?
  Bu zamane sorunu, yani sadece evliliklerle ilgili bir sorun değil. Normal beşeri ilişkilerde de bu sıkıntılar var. Anlaşamadık, hadi eyvallah! Ama ben biraz analitik bir tipim. Soru-cevap çok severim; sorarım, kavga ederim, tartışırım. Evde kendi kendime düşününceye kadar; hatalarım, haksız olduğum yerler var mı diye sormayı tercih ederim. Belki de ilişkiyi böyle koruyorum. Ayrıca özür dilemeyi de bilirim. Kızıma da hep bunu aşılıyorum.

 • Benim de hayatta hata yapma lüksüm olmalı

  KIZINA BAKARKEN HALUK’UN AĞZININ SUYU AKIYOR 

  * Nazlı’yla babasının ilişkisi nasıl?
  Haluk’ta geç baba olmanın verdiği bir heyecan ve şevk var. Nazlı’ya bakarken ağzının suyu akıyor. Baba-kız çok iyi anlaşıyorlar. Ama Haluk gibi işimden dolayı sürekli dışarıda olmadığım için benimle daha çok vakit geçirebiliyor Nazlı. Dolayısıyla şu anda bana daha eğilimli. Büyük teyzesi de bizimle yaşıyor. O daha yumuşak Nazlı’ya karşı. Evin diktatörü benim.

 • Benim de hayatta hata yapma lüksüm olmalı

  * Sizin zaten dominant bir görünümünüz var.
  Doğrudur. Çünkü çok küçük yaşta girdim müzik piyasasına. Zaten yolda beni görenler, “Aa ne kadar gençmişsiniz” diyorlar. “Beni Safiye Ayla’yla aynı yaşta mı zannediyorsunuz?” diyorum ben de. Onlarla beraber büyüdüğüm için böyle bir yanılgı oluyor insanlarda. İşte o büyüme döneminde kendimi korumaya aldığım için soğuk ve sert algılandım dışarıdan. Hep duvarlarım oldu. Bundan da çok mutsuz olmadım açıkçası, hatta işime de yaradı. Böylelikle gereksiz laubaliliklerden korunuyorum.