5 günlük hava durumu
21 Nisan 2014 Pazartesi
Kullanmalı mı, kullanmamalı mı?
Yaşam 12 Mayıs 2010 - Çarşamba
 • Kullanmalı mı, kullanmamalı mı?

  Yaz ayları geldiğinde insanlar bedenlerini inceltmeye heveslenir. Bu uğurda türlü yollar denenir. Son yıllarda bu konuda en çok rağbet gören yöntemlerden biri de zayıflama ilaçları. Hiçbir zararı yok denen ilaçlar satılıyor satılmasına da bunların neden olduğu ileri sürülen ölümlere ne demeli?

  “Tamamen bitkiseldir” ibaresi külliyen kandırmaca mı yoksa? Bazı hususlara dikkat ederek kullanmalı mı yoksa her daim uzak mı durmalı? Eczacı Nimet Özata, İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya ve Bilim Doktoru Haluk Saçaklı’ya sorduk. Saçaklı, zayıflama ürünlerinin yanı sıra, zayıflamayla ilgili dikkat edilmesi gereken tüm hususları detaylarıyla ele aldı.

  DUYGU ERTÜRK/AKTÜEL

 • Kullanmalı mı, kullanmamalı mı?

  "Zayıflama ilacı diyerek ölüm satmışlar", "Zayıflama ilacı ölüm getirdi", "Zayıflama değil ölüm ilacı"... Bunlar başta eczane vitrinleri olmak üzere her tarafta reklamları yayınlanan zayıflama ilaçlarıyla ilgili farklı mecralarda atılan başlıklar… Görüldüğü üzere konuyla ilgili iç açıcı bir sonuç göze çarpmıyor ancak bir gerçek var ki, eczanelerde rahatlıkla bulunabilecek bu ilaçlar özellikle bahar ve yaz aylarında kapış kapış gidiyor. “Bu ilaçlar gerçekten bitkisel mi? Bitkiselse vücuda zararı yok mu?” minvalinde tartışmalar sürer, ekipler kaçak satılan ürünlerin peşinde koştururken, geçtiğimiz haftalarda gazetelere yine konuyla ilgili karamsar başlıklar atıldı.

 • Kullanmalı mı, kullanmamalı mı?

  Yılın ilk vakası, İstanbul Üniversitesi Yüksek Lisans öğrencisi Ebru Atabeyoğlu’nun ani ölümü oldu. Haberlere göre 24 yaşındaki Atabeyoğlu’nun ölüm nedeni altı ay gibi kısa sürede 11 kilo zayıflamasına neden olan zayıflama ilaçlarıydı. Bu arada yakın bir tarihte İzmir’de Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekipleri Çin dolaylarından gelip yurda kaçak sokulan zayıflama ilaçlarını ele geçirdi. Oldukça ehven fiyatlara alınabilecek bu ilaçların ölümcül olduğu iddia edildi.

 • Kullanmalı mı, kullanmamalı mı?

  Konuyla ilgili haberler o kadar çok ki, hepsine yer vermek imkânsız elbette. Zaten bizim meselemiz de bu ilaçların ne zaman, nelere yol açtığı gibi münferit vakalar değil; genel olarak insan sağlığını ne şekilde etkilediği ve kullanırken nelere dikkat etmek gerektiği. Kafalar karışık. En iyisi konuyu işin ehillerine danışmak…

 • Kullanmalı mı, kullanmamalı mı?

  Eczacı Nimet Özata, bitkisel olduğu gerekçesiyle vücuda hiçbir zararı olmadığı öne sürülen, eczanelerde satılan zayıflama ilaçları ve benzeri ürünlerin doktor kontrolü olmadan, kendi kendimize karar vererek ya da tavsiye üzerine kullanılmaması gerektiğini düşünüyor. Özata’ya göre önce fazla kilonun neden oluştuğu, genetik faktörler, kişide kilo almaya neden olan fiziksel ya da ruhsal rahatsızlıkların olup olmadığı doktor kontrolünde araştırılmalı.

 • Kullanmalı mı, kullanmamalı mı?

  Zayıflama ilaçlarıyla ilgili bir soru daha insanların kafasını karıştırıyor: “Bu ilaçlar kullanılırken ağrı kesici ve benzeri başka ilaçların kullanılması zararlı mı?” Özata’ya göre bu mümkün. O nedenle kişi başka ilaçlar kullanıyorsa, kullanılması düşünülen zayıflama ilaçlarıyla bir etkileşime girip girmediğine bakıp yan etkileri dikkate almakta fayda var.

 • Kullanmalı mı, kullanmamalı mı?

  Söz konusu ilaçların “bitkisel” sıfatını önüne alarak pazarlanması insanların içini rahatlattığı için bu denli talep görmelerinde etkilidir muhakkak. Özata bitkisel ilaçların yan etkilerinin kimyasal ilaçlara oranla daha az olabileceğini söylüyor ama sentetik ilaçlar gibi dikkatle kullanılmaları gerektiğinin de altını çiziyor. Israrla ekliyor: “Uzman tavsiyesi olmadan kullanılmamalılar.”

 • Kullanmalı mı, kullanmamalı mı?

  “Bazı zayıflama ilaçları placebo etkisi gösterir” İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya da sağlıklı zayıflamaya giden yolun tıbbi tedavide olduğu görüşünde. Kaya söz konusu zayıflama ilaçlarıyla ilgili şunları söylüyor: “Piyasada diyet yapmadan zayıflattığı öne sürülen besin takviyelerinin çoğu aslında basit vitamin bileşikleridir. Bazen sırf hızlı zayıflatsın diye bu ürünlerin içine tıbben kullanılmaması gereken kafein, efedrin, amfetamin, sibutramin veya tiroid ekstreleri kontrolsüz ve yüksek dozda konuyor. Bu ilaçların bazıları placebo etkisi gösterir. Yani hasta o ilacın zayıflatıcı etkisinin olduğunu bilinçaltında kabullendiği için kendini tok hissedebilir. Ama ilacı bıraktığı an iki kat daha fazla kilo alır.” Kaya, kâr amacı güdüldüğü için kısa sürede hazırlanan bu ilaçların yan etkilerinin de olabileceğini ekliyor sözlerine ve saç dökülmesi, kalpte ritim problemleri gibi sorunlara yol açabileceğini söylüyor. Kaya’ya göre zayıflamanın popüler bir endüstri olmasının en önemli nedeni de aslen çok önemli b
  ir hastalık olan şişmanlığın medyanın da etkisiyle kozmetik problem olarak lanse edilmesi.

 • Kullanmalı mı, kullanmamalı mı?

  “ZAYIFLAMAK İÇİN FİZİKSEL VE RUHSAL SAĞLIĞINIZI BOZMAYIN”

  Dr. Haluk Saçaklı Yeni Aktüel için tüm zayıflama yöntemleriyle ilgili detaylı bir liste hazırladı. Ruhsal ve fiziksel sağlığınızı gözetiyorsanız, bedeninizi inceltmeye başlamadan önce bu listeye göz atmanızda fayda var. Saçaklı, zayıflamayla ilgili doğru bilinen yanlışları, sıkça yapılan hataları ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı. Dünyada yaklaşık 20 bin tane zayıflama diyeti türü olduğunu söyleyen Saçaklı’ya göre bunların çoğu bilimsellikle uzaktan yakından ilgisi olmayan, şarlatan diyetler. Diyetleri genel olarak “tek yiyecek diyetleri”, “vejetaryen diyetler”, “sihirli diyetler”, “düşük karbonhidrat diyeti”, “düşük protein diyeti” ve “düşük yağ tüketimine dayalı diyetler” olarak sınıflandıran Saçaklı bu diyetlerin kişiyi zayıflatsa bile uzun ve kısa vadede fiziksel ve ruhsal sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğu görüşünde. Gelelim daha ince ve fit bir vücuda sahip olabilmek için başvurulan diğer yöntemlere; akupunktur, masaj, zayıflama aletleri, zayıflama ürünleri… Medya vasıtasıyla da gözümüze sokulan yöntemler ne kadar etkili? Zararları neler?

  Haluk Saçaklı anlatıyor:

 • Kullanmalı mı, kullanmamalı mı?

  “Masaj zayıflatmaz”
  Üç tip masaj var; lenf drenaj masajı, genel masaj, ısınma masajı. Bu saydıklarımın arasında zayıflama masajı diye bir masaj yok. Masaj olan rahatlar. Masajı yapan zayıflar.

 • Kullanmalı mı, kullanmamalı mı?

  “Zayıflama aletlerinin faydası yok”
  Derin ısıtıcılar, vibrasyon aletleri, pasif jimnastik aletleri, ultraviyole ışın veren cihazlar, ozon terapi, zayıflama kemerleri, şortları, eşofmanları… Bunlar zayıflama ve kilo denetimi konusunda sizlere hiçbir katkı sağlamaz. Bunlar aslında zayıflama değil de “fizik tedavi ve rehabilitasyon” aletleri.

 • Kullanmalı mı, kullanmamalı mı?

  İç Hastalıkları Uzmanı Doktor Ayça Kaya

  “Zayıflama ürünleri ya faydasız ya zararlı”
  Bilim Doktoru ve Kaliteli Yaşam Danışmanı Haluk Saçaklı ise öncelikle en etkili zayıflama ve güzellik ürününün bilinçli ve düzenli egzersiz olduğunun altını çiziyor ve zayıflama ürünlerinin zayıflamaya hiçbir katkısı olmayacağı gibi, kullanana ruhsal ve fiziksel yönden zarar vereceğini söylüyor: “Bu ürünlerin bazılarının yağların emilmesini önlediği, bazılarının hızlı yaktığı, bazılarının da metabolizmayı hızlandırdığı öne sürülüyor. Oysa çoğu ya faydasız ya zararlı. Unutmayın, mucize ürün diye bir şey yoktur.”

 • Kullanmalı mı, kullanmamalı mı?

  Kaliteli yaşam, kalıcı kilo denetimi ve mutlu olmak için neler yapmalı?

 • Kullanmalı mı, kullanmamalı mı?

  • Yaşam enerjinizi iyi kullanın.


 • Kullanmalı mı, kullanmamalı mı?

  • Kendinizi sevin, kendiniz için yaşamayı öğrenin, “önce ben” diyebilin.

 • Kullanmalı mı, kullanmamalı mı?

  • Kendi dünyanızı değiştirmeye başlayın.

 • Kullanmalı mı, kullanmamalı mı?

  • Sahip olduğunuz tek zaman olan şimdiki zamanı yaşamayı öğrenin.

 • Kullanmalı mı, kullanmamalı mı?

  • Sağlıklı beslenerek uzun ama bir o kadar da kaliteli yaşayın.

 • Kullanmalı mı, kullanmamalı mı?

  • Doğru ve bilinçli egzersiz yaparak vücudunuzun doğal saatini daha düzenli çalıştırın.

 • Kullanmalı mı, kullanmamalı mı?

  • İyi ve kaliteli uykunun, kaliteli yaşamdaki önemini umursayın.

 • Kullanmalı mı, kullanmamalı mı?

  • Stresinizi yönetmeyi öğrenin.

 • Kullanmalı mı, kullanmamalı mı?

  • Yaşam kaynağı olan doğru nefes alıp vermeyi deneyin.